d iu e zin 0\^9e n oams eft v Onder de Antenne Duits Pantserregiment Zesendertigste Jaargang Zaterdag BI maart 1962 TE NINOVE WACHTDIENST APQTEKERS DEZE WEEK Mr A. De Ruyver Beverstraat Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE feiefoon 327.27 Postcheekrek. 4786.8o In Het Nieuwsblad van 26 maart jl. ver scheen onder de rubriek De Spreker van kwart over negen een interview met de Nederlandse Dr P. C. Paardekooper uit Eindhoven, indertijd vijf jaar student aan de Leuvense Alma Mater en uit dien hoofde goed op de hoogte van de taaltoe standen in laanderen. Voor de niet-Lezers van Het Nieuwsblad vermelden we hier in het kort dat Dr Paardekooper de man is die voor de Neder landse Radio (KRO) in zes spreekbeurten, aan de verbaasde Hollanders bekend maakte dat wij, Vla mingen. in feite een verdrukt volk zijn en hoe het hier gestaan en gelegen is met onze eisen voor taal grens en federalisme. We kunnen dan ook niet anders dan hem van harte dan.een om de moed die hij. als eerste Nederlander, opbracht de tegenover ons zo hooghartige Hollanders tot meer begrip van onze strijd om een eigen bestaan te brengen. Nochtans zijn er in deze reportage een paar dingen die ons tegenvielen en die toch wel een terechtwijziging eisen. Zo onder meer waar in be doeld interview gesproken wordt van landelijk joviale, weinig inspirerende Vlamingen Dat we in de* ogen der Nederlanders nog altijd als boeren beschouwd worden, wisten we lang zo lang dat we er niet meer op reageren. Waartoe ook Is in onze omstandigheden een gezond, nuchter boeren- verstand niet te verkiezen boven de onnozele geaf fecteerdheid waarmede sommige van onze Noor derburen bij ons verkiezen uit te pakken En is het niet juist dit gezond, nuchter verstand dat ons cu moed gaf al on e taalmizeries filosofisch te aan vaarden. wel wetende eindelijk toch gelijk te zul len halen Dat we weinig inspirerend zijn Heb ben v. e geen tijd voor gehad. Dr Paardekooper. we moesten te veel transpireren Wat onze kul- tuurmoed betreft, nu ja. die hebben wij en velen vóór ais gehad omdat we moesten, omdat zonder die moed de Vlaamse Kuituur al lang tot het verleden zou behoren. Maar hoevelen hebben, sinds 130 jaar. hiervoor moeten boeten zonder dat er van over de Moerdijk ook maar één teken van sympathie is gekomen Dat er op de spreekbeurten van onze Dr van wege de Nederlandse luisteraars eindelijk reactie kwam, verheugt ons ten zeerste. Honderden brie ven kreeg de spreker toegezonden, grotendeels in- stcmmendde. en over het algemeen willen deze briefschrijvers IETS doen. Wat dat iets eigenlijk moet zijn. weet Dr Paardekooper zelf niet en daar om zucht hij Spraken ze echter al maar Neder lands als ze in uw land komen, begonnen ze al maar met hun handelskorrespondentie in die taal te voe ren We zouden al een heel stuk verder staan. Niet alleen stonden we al een heel stuk verder, maar de ganse strijd was lang gewonnen hadden de Nederlanders van het begin af aan een degelijke houding aangenomen in plaats van ons aan ons iot over te laten. Wisten ze maar hoe krenkend het voor ons, lamingen. is hen in Vlaamse steden met ^aamse mensen gebroken Prans te horen sta- Ik wist niet wat eerst aanpakken voor de an tenne. Ik zat op mijn pennestok te bijten gelijk hinderen doen als ze zitten nadenken. Toen kwam er een telefoontje van de Pastoor van Trezeken dat L dade en dade voor hem moest schrijven. Dinsdag maart heeft een offerblokdief voor de zevende maal in zijn offerblokken gezeten se- dei t nieuwjaar. De dief of dieven worden er niet rijk op. Nog dinsdagmorgen was de pastoor zijn offer blokken gaan inspecteren. Een frank uithalen, of vijf frank uithalen is de moeite niet en te lastig om allemaal op te schrijven... Om drie uur stonden drie offerblokken opengebroken en de dief was met tien frank weg. Zoals ik daareven zegde, is het de zevende maal sinds nieuwjaar. De dief heeft nooit meer gevonden dan nu. want de pastoor is er altijd kort bij. Hij heeft een oude kennis, pastoor in West-Vlaanderen, en die heeft in het portaal der kerk volgend be richt gehangen Heien dieven Breek de offerblokken niet open. Het loont de moeite niet en stelt u in groot gevaar voor niets. Ik doe alle dagen mijn ronde. De Pastoor. De pastoor van Trezeken heeft nog geen be richt uitgehangen, maar hij doet wat zijn oude ken nis doet. Hij hoopt dat de dief uiteindelijk zal Lees verder op pagina 2. Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 86 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG melen. Hoe hopeloos belachelijk ze zich maken met zich in steden als Brussel en Gent te willen doen doorgaan als bewoners der Seineboorden Voor wat de handelskorrespondentie betreft is het nog erger. Alhoewel zeer vaak in een stuntelig Fransje opgesteld, wordt er toch van wege de Fransspreken den dankbaar gebruik van gemaakt hun Vlaamse kollegas op een vous vovez bien, mème les hol- ïandaiste vergasten. He deprimerend dit op het gemoed kan inwerken weet alleen hij die da gelijks voor dergelijke gevallen komt. Als tegengif zijn wij hier aan de taalgrens het purisme gaan beoefenen, niet altijd met veel geluk we geven het toe maar wat stond er anders op Wel, niettegenstaande deze enkele onaangena me dingen die we te zeggen hadden, gaat onze opi echte danri nogmaals naar Dr Paardekooper, niet ae wens dat hij zou volharden, dat hij taai zou blijven zoals wij het nu al sinds 130 jaar ge wend zijn. Even voor het ter pers gaan wordt ons door de Bevoegde Militaire Overheid volgend bericht me degedeeld Het 3de bataljon van het 68ste West - Duitse Pantser-Regiment (Bundespanzerregiment 68/3 Standort Geroistein Eifel) zal in de late nacht tus sen zaterdag en zondag aanstaande de stad Ninove bereiken en er verbij ven tot maandag aanstaande. andaar uit zal dit korps Zeebrugge vervoegen waar het zal ingescheept worden naar Engeland •om ei deel te nemen aan de grote Lente-oefeningen der Nato-strijdkrachten. Aan deze oefeningen ne men eveneens deel Amerikaanse - Engelse - Fran se - Deense - Nederlandse en Belgische troepen. Deze pantsarkolonne is uitgerust met de meest moderne wapens zoals zware tanks van 70 T„ ra ketten en Abokas (atoombomkanonnen). In verband hiermede werden door de Stedelijke Overheid volgende schikkingen getroffen Het Pantserregiment zal zijn kafp opslaan in het industriepark, rechts van de Okegembaan ko mende van de Doorn. Aangezien alle veiligheidsmaatregelen getroffen zijn. is het bezoek aan het kamp toegelaten op zondag tussen 15 en 18 uur. Sn de namiddag van zondag zal een Duitse mi- htaire muziek, ondr leiding van Oberkapelmeister Feldwebel Dr Heinz Knoblauch, de bevolking op een wandeleoncert vergasten tussen de Doorn en de kerk van de Burchtdam. Aanvang van dit wandel- concert 3 uur namiddag. Een halte met een speel- tijd van een halfuur is voorzien voor het stadhuis. De gevoiking wordt er om verzocht zich van alle manifestaties te onthouden, maar .ntegendeei het verblijf onzer verbondenen, samengesteld uit jonge rekruten der klas 19(1, even vriendelijk te L n?.nfin ?'S he' °nze eigen Be'S'«he rekruten in Duitsland geschiedt Kwart over negen

Denderklok | 1962 | | pagina 1