k 'Qq tn s Q(/ /Spy. Zesendertigste Jaargang Zaterdag 30 juni 1962 ONS VRIJ ONDERWIJS AAN DE SPITS Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.8o Honnna Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG In ons vorig nummer trachtten wij de geschie denis te schetsen van het Sint-Aloysiuscollege vanaf zijn ontstaan in 1872 tot bij de aanvang van de eerste wereldoorlog. En het verheugt ons echt te constateren dat voor dit artikeltje toch belangstelling bestond, meer zelfs dat een paar lezers zelf ook actief willen mee werken, want zij brachten ons documenten ter in zage, die beslist de moeite van het lezen en uit pluizen waard zijn en waaruit wij zeer graag en dankbaar de interessantste gegevens zullen weer geven. Wij hebben er o.a. uit vernomen dat college en stadsbestuur geruime tijd zeer nauw samenwerk ten voor het oprichten en in stand houden van bv. les classes latines en dat dit, inzonder sinds 1879, niet altijd vlot verliep... Wij willen echter al deze zaken voor een gende keer laten rusten en de draad van ons haal weer opnemen in 1914. n vol/\ s vervj Augustus 1914 heeft natuurlijk heel België gron dig op zijn kop gezet. Zo ook het college. Principaal Goeaertier en één leraar. Eerwaarde Heer Duyck, openden na heel wat moeilijkheden het schooljaar en verdeelden de leerlingen, alle uit de stad, in twee klassen. Al de andere leraars konden niet naar net col lege terugkeren, sommige waren bij het leger, zoals Eerwaarde Heer Poelaert. Na enkele maanden was echter het lerarenkorps weer voltallig en keerden ook de leerlingen van de buiten geleidelijk terug. Gedurende de hele oorlog bleef het college geopend, al lagen voortdurend Duitse soldaten in de Grote Zaal Er werd ons vóór enkele dagen een prettig ver haaltje in verband met die Duitsers verteld. Een Feldwëbei, pas in het college aangeland, vroeg aan de eerste de beste bewoner van het college, en dat was toevallig Pieje, de knecht, naar der Abort Wa bord vroeg Pieje en toen de Duitser het hem niet explikeren kon trok hij met hem naar de dichtstbije klas, die aan de poort, gooide de deur open en wees het grote zwarte bord Vwa- la Toen de Duitser vloekte en briesend naar een Abort vroeg, vond Pieje dat die kerel wel wat veel woorden gebruikte voor een simpel school bord en sleepte hem naar nog een paar klassen. Tot de in zware moeilijkheden verkerende Duitser de internationale taal van brede gebaren en veel zeggende tekens aanwendde en het Pieje duidelijk werd dat een W.C. hoogstdringend nodig was. En toen hep de zaak natuurlijk vlug in kannen en kruiken... Dergelijke dingen worden pas humor na een he- /e tijd, op het ogenblik zelf is dat wel anders Zo ook al die stiepeigekke toeren, die de Eerwaarde Heren moesten uitkienen om aan voedsel te gera ken. Bijna weKelijks moest vlees het college binnen gesmokkeld en meel uit de molen van Van der ISchueren, dichtbij de gemeenteschool van Neder- Aasselt. Aan alles komt een eind en" daar was 1919. Het aantal leerlingen stijgt buitenmate, dus moe ten er nieuwe lokalen en onderwijzers. De provincie aanvaardt de kosten voor een nieu we klas (de eerste boven) en een nieuwe trap, om er veilig in te geraken. De andere klassen, eveneens op de eerste verdieping, worden ingericht op kosten van het bisdom. Zo wordt gans de speelzaal (patronaat voor de kinderen van de stad) veran derd in klaslokalen. In het lager onderwijs fungeren Eerwaarde He ren Poelaert en Van Hecke als leraars van de twee ai delingen van het zesde leerjaar, de Heren Phi lemon Coppens en Braeckman van de vijfdes, de Heer PRedant van het derde. F. De Leemans van het tweede en E. Depelsmaeker van het eerste leer jaar. In 1920 de lagere afdeling telt dan reeds 230 leerlingen wordt de Heer P.h. Coppens school hoofd ter vervanging van de Heer L. De Roeck. die naar Okegem gaat. Eerwaarde Heer Poelaert zijn naam kwam nu reeds meerdere keren voor wordt in 1923 leraar aan de Latijnse klassen en surveillant. Niet voor lang, want in 1924 wordt hij aangesteld tot pastoor van de nieuwe parochie van de Burchtdam. Zeereerwaarde Heer Goedertier, sinds 1912 prin cipaal. die zijn schooi doorheen de moeilijke oor logsjaren loodste, wordt in 1924 algemeen bestuur der van de Congregatie van Opbrakel. Zijn opvolger wordt Zeereerwaarde Heer Rasschaert, leraar aan het Sint-Jozef instituut te Sint-Niklaas. Het aantal leerlingen groeit voortdurend aan de Heer Philemon Coppens wordt in 1923 bestuur der zonder klas, de vierde-graadsklas wordt opge richt en twee nieuwe onderwijzers doen hun in trede de Heer J. De Winter en de Heer M. Barbé. Er ligt een halve eeuw achter de rug. (Nadruk verboden) 'Kt: COLLLQL NINOVE Voor het eerst in de geschie denis is de coilegegemeen- schap volledig. Hiernaast Z.E.H. Principaal en E.H. De Smedt met de 14 ieerlingen van de eerste re toricaklas, die het college precies vandaag, 30 juni, verlaat. Wij vernemen bij het ter pers gaan dat hier ter stede een Instituut voor Individueel Onderricht zal tot stand komen met het nieuwe schooljaar 1962-63, en met het doel de kinderen van het Ie. 2e. 3e en 4e jaar Lager Onderwijs, die studie-moeilijkheden heb ben. vooruit te helpen. Hoogst waarschijnlijk zal dit onderricht voor al de kinderen, jongens en meisjes, gegeven worden in het Instituut der Heilige Harten. Wij menen dat vele ouders dit gelukkig initiatief zullen waarderen en wij kunnen slechts degenen, die zich hiervoor inspanden, van harte dank zeggen Wij zullen niet nalaten onze lezers yerder op hoogte te houden van de uiteindelijke ingetr regeling. e2.ind week/y. Ons College

Denderklok | 1962 | | pagina 1