d e ^'Qams 8^ kJ Zesendertigste Jaargang Zaterdag 7 juli 1962 t. Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.80 Na die eerste halve eeuw van zijn bestaan, was het college uitgegroeid tot een voor di</Ttijd zeer stevig instituut 261 leerlingen in de lagere afde ling, 80 in de Middelbare in het jaar 1924. Nu volgt echter een tamelijk lange periode van status quo. Als kan gezegd dat stilstand een ach teruitgaan betekent, dan is dit voor een schooi die zich in de twintiger jaren handhaaft, wel niet het geval. Reeds onder Zeereerwaarde Heer de Waepenaert die in 1928 als nieuwe principaal wordt aangesteld, komt er weer uitbreiding op 28 juni 1931 worden 4 nieuwe klassen (thans nog bestaande) gewijd en het Heilig-Hartbeeld op de speelplaats geintroni- seerd. En het is zijn opvolger, Zeereerwaarde Heer Steyaert, die in 1938 de nieuwe kapel en studie bouwt. Langzaam groeit nu ook weer het aantal leerlingen. Dit valt best te merken bij de onder wijzers van de lagere afdeling, die natuurlijk niet worden verplaatst zoals hun collega's van de mid delbare en het blijft thans niet langer meer bij het bekende sextet de heren Coppens, directeur. De Leemans, Depelsmaeker, Redant, Buydens en Van Boxstael. In het begin van het schooljaar 1944-45 krijgt het college een nieuwe principaal, Zeereerwaarde Heer De Moor, thans diocesaan Hoofdinspecteur. Op het einde van ditzelfde jaar arriveert als Subregent Eerwaarde Heer Devenijns, die thans nog steeds dezelfde functie vervult en trouwens van de hele collegegemeenschap nu al lang een integre rend deel uitmaakt. Aan de winterse modder en de zomerse stofwol ken van de speelplaats stelt Zeereerwaarde lieer De Moor een eind zij wordt gebetoneerd tijdens de grote vacantie van het jaa 1^19467 Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Een voorloper van het volledig maken van het Middelbaar Onderwijs in het college komt in 47-48 als Eerwaarde Heer Morel de ieraar wordt van de nieuwe IV' Latijnse. Totnogtoe waren er immers gedurende jaren naast de 3 leerjaren Nieuwe Hu maniora siechts 2 Oude-Humanioraklassen geweest. En dan komt de periode van de grondige ver bouwingen. Zeereerwaarde Heer De Moor vangt op 10 augustus 1949 ermee aan de oude kapel met de klassen eronder aan de straatzijde verdwijnt en wordt vervangen door een totaal nieuw gebouw. Dan wordt gedurende het Paasverlof 49-50 Zeer eerwaarde Heer De Landtsheer als principaal be noemd. Deze wordt de grote bouwer De ver nieuwing aan de straatzijde wordt doorgetrokken tot aan de poort, tijdens de grote vacantie '57 wor den in de tuin 8 nieuwe klassen opgetrokken en onmiddellijk daarop in '60 het college was weer al te klein wrorden er 6 bij gebouwd. Wie zegt nieuwe gebouwen, heeft daar natuur lijk reeds bij gedacht meer leerlingen Inderdaad zowel naar boven als naar onder breidt het college zi,ch uit in 1950 wordt de bewaarschool opgericht (zij telt thans 81 kinderen), in 1958 starten in de hogere cyclus van de Nieuwe Humaniora (Weten schappelijke A) 9 leerlingen, die vorig jaar het di ploma ontvingen (onmiddellijk gehomologeerd), het jaar nadien volgen 14 leerlingen in de Oude Hu maniora. Mits te slagen in een bijkomend examen in Grieks voor de Centrale Examencommissie zul len deze laatste over enkele weken twee diploma's op zak hebben Latijn-Wetenschappen en Grieks- Latijn. Voor dit laatste zorgde Zeereerwaarde Heer Principaal door deze jongens gedurende het school jaar buiten de normale lesuren wekelijks lessen in Grieks te laten geven. Er staat in Ninove aan de Weggevoerdenstraat een pracht van een school moderne gebouwen, allerbest uitgerust (wij vernoemen alleen maar de turnzaal, waar 's winters ook zo graag de atleten van Sporta-proost Eerwaarde Heer Devenijns weeral hij te gast zijn, en het laboratorium, dat mag gerekend bij de beste van de provincie), een ijverig personeel, vijftig man sterk, voor de middelbare afdeling bijvoorbeeld gespecialiseerd als nergens anders, onder de leiding van een im mer jeugdige Directeur, de Heer Philemon Coppens, en een dynamische Principaal, Zeereerwaarde Heer O. De Landtsheer, die in zich ai de kwaliteiten verenigt, die van het hoofd van een school als ons college in onze tijd, verwacht mogen worden. Zo het hoofd, zo de school Hier zou ons verhaal kunnen een einde nemen. Zo is het echter niet. Wa»vi snuisterend in vergeelde paperassen von den wij veel over het college, waarover wij nu wel licht de schouders zouden ophalen, doch dat in die tijd en op die dag de hoofdbekommernis of de groot ste vreugde uitmaakte van allen die in en om het college leefden, nu haast 100 jaar lang. En ook dit. Lezer, zullen wij U niet onthouden ...tijdens de grote vacantie '57 worden in de tuin 8 nieu we klassen opgetrokken en onmiddellijk daarop in '60 het college was weeral te klein worden er 6 bij gebouwd. Stort uw stenen voor de nieuwe kapel van de Zusters van de Burchtdam op postcheckrekening 6160.96 Zusters Hulp in Nood Burchtdam 46 - Ninove met vermelding STENEN VOOR UW KAPEL. w Ons College

Denderklok | 1962 | | pagina 1