Toch Federalisme? Zesendertigste Jaargang Zaterdag 14 juli 1962 x VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 N1NOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.8: m In onze vorige drie artikeltjes trachtten wij de geschiedenis van het Sint-Aloysiuscoliege weer te geven, vanaf zijn ontstaan in 1872 tot heden. Wij schrijven wel trachtten want het lag beslist niet in onze bedoeling en het ware ook een zeer uitgebreide opgave van de absolute volledigheid na te streven. Zulks zou trouwens ook niet beant woorden aan het doel dat wij ons zelf vooral had den bepaald. En in elke geschiedenis, het weze die van een land, een mens of een instelling, komen er naast de hoofdfeiten steeds kleinere gebeurtenissen voor. die men onachtzaam voorbij zou lopen, omdat men er op dit ogenblik alleen de buitenkant van ziet, doch die dikwijls interessante gegevens bevatten, typerend voor dié tijd of dié personen, waarachter niet zelden een klein drama schuil gaat. waarbij men soms ongelovig de wenkbrauwen fronst, waar op men nü hier of daar het stempeltje humor slaan zou... Kanttekeningen zouden wij ze kunnen noemen. Zo vonden wij bijvoorbeeld dat de actie van School en Gezin van voor enkele jaren niet nieuw was in juni-juli 1885 hieid Principaal Bijl in de stad een geldinzameling, op aandringen van Burgemeester De Coomun en met de goedkeuring van Deken De Cock. Want zo schreef Zeereer- waarde Heer Bijl dc stad Ninove zelf heeft het oprichten van twee latijnse klassen gevraagd aan Mgr Bracq, bisschop van Gent, die hierin toestemde op voorwaarde dat de stad gratis voor lokaal en uitrusting zou zorgen en een jaarlijkse subsidie van 2.000 F zou toekennen. Sinds 1879, onder druk van de ongelukswet Van Humbeeck (de Collard van die tijd) kon of mocht de stad haar verplichtingen niet meer naleven. Vandaar, gezien de beroerd gewor den financiële toestand, de omhaling. Zij bracht 1,200 F op. Principaal Bijl heelt ook nog andere dingen om het. hoofd gehad. Want precies een jaar nadat de bouw van het college was aangevangen, werd hij hier benoemd zo maar even 33.000 F mocht hij bijmekaar trachten te vinden... En dan was er die muur van de slaapzaal, die bij elk windje van enig belang dreigde in te storten. De architect was maar zo en zo geweest en een andere, die er bij gehaald werd, verklaarde geen enkele nacht in zo'n gebouw te willen doorbrengen Ook was er zijn leraar en vriend, Eerwaarde Heer Charles De Troch. die aangetast werd door een ongeneeslijke ziekte aan het ruggemerg en op rust moest naar Sleidinge: Mijnheel Pladet, de surveillant, Zuster Melanie en ik hebben Eerwaarde Heer De Troch «en voiture» naar Sleidinge gevoerd, Wij vertrokken te 7 uur 's morgens en kwamen te 2 uur aan... Met de prijsuitreikingen van die tijd (in 1884 bv. op 13 augustus was het wel wat eigenaardig gesteld. De prijs voor gedrag werd uitgereikt aan een leerling, die door al de studenten aangeduid Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F werd er werd gestemd en al keken leraars wel toe of alles normaal verliep en moesten zij hun goedkeuring aan de voorgestelde kandidatuur schenken, toch zal een student 1962 wel mompelen Allee, 't is toch niet waar zeker In 1883 was er ook reeds een Prijs voor de Eerste Communie en jarenlang werd een prijs voor schoonschrift uit gereikt door een zekere Heer Ch. De Jaeger, Calli- graphe du Roi 1 Hoe komisch klinkt het thans te lezen Piix du Davidsfonds In 1885 was het wellicht de dood ernstigste zaak van de wereld Een halve eeuw lang was dé enig zalig maken de taai in hei college en in elk dergelijk insti tuut trouwens het Frans lessen, sdhriften, prijs uitreikingen, documenten... Tijdens en vooral na ue eerste wereldoorlog (is 't niet waar, Nonkel Pas ter werden echter de oude gewaden afgelegd, en al waren het misschien geen aartsengelen, die de trom roerden, tqch stonden frisse vaandels strak m de morgen en zetten de jonge karavanen aan Tot in 1930 bleef desondanks het programma blaadje van de prijsuitdeling tweetalig. En het duur de nog eens twee jaar vóór van de pièce en un acte afscheid kan genomen... Omtrent de eeuwwisseling zagen de college-af delingen er als volgt uit 4e, 5e, 6e cours profession als cours francais supérieur, moven, inférieur cours élémentaire. In 1893 werd een facultatieve cursus in Tekenen ingericht. Professor werd E. De Rijck, tekenleraar aan de Stedelijke Academie. Jn 1894 heeft een Luikse ondernemer een maand lang gewerkt aan het boren van een artesische put van 25 m diep. Precies zoals dit ook nu het geval is (bv. tijdens de Goede Week) was ook vroeger de kapel op be paalde dagen toegankelijk voor liet publiek de eerste keer schijnt dit geweest te zijn op 3 juni 1891, toen voor het eerst de Solemniteit van de Gedurige Aanbidding plaats greep. Met giften van weldoeners uit Ninove en riders, met de opbrengst van twee concerten (wellicht to neelvoorstellingen) werd in 1903 de kapel gesshil- derd, werden twee zijaltaren en een harmonium aangekocht. En in 1906 werden er glasramen in aangebracht. De naam van de royale schenker werd er ingeschreven. Niets van dit alles weerstond aan de tand des tijds... Over nog heel wat andere dingen konden we 't hebben over het verblijf van soldaten in het college in 1914-18 en in 1940, over de verbeten ma nier, waarop Principaal Goedertier van het Minis terie en over het hoofd van de inspecteur heen een vierdg^raadsklas verkreeg, over de eerste staats- toelage aan het L.O. op 1 januari 1917, over de éne leerling in de vijfde Latijnse ten jare 1884 (Arthur Vetsuypens van Goyck) en over de 895 jongens (en meisjes van nu. Over al de mentions ho- norubies en médailles d'or en diplómes d'hon- neur van jaren terug en over de vele jonge ke reltjes, die thans jaarlijks slagen in het examen voor het Nationaal Studiefonds en de kordate man nen, die nu. aan een universiteit studeren en dik wijls dankbaar terugdenken aan hun collegejaren en aan ai het goede dat zij ervan meekregen. En dan zouden wij nog niet hebben gesproken over de duizenden oudstudenten, vei spreid over heel de streek, heel Vlaanderen, ja de hele wereld, waar van een hele massa ten minste één keer op net jaar opnieuw eens voor enkele uren tot de collegege- meenschap wil behoren, en dan liefst op 21 juni, het feest van Sint-Aioysius... En hoe zouden wij de beste onzer broeders kun nen vergeten, onze oudstudenten-missionarissen in Azië, Afrika en Amerika, op de vier uithoeken der aarde. Inderdaad, nog ten minste tien keer zoveel als wij 't reeds deden in deze kolommen, konden wij schrijven ever het college, dat wij echt ook een beetje van ons voelen. Het zou ons echter te ver leiden. En wij hopen trouwens dat wij met al wat voor afgaat reeds ons doel hebben bereikt U, Lezer, wat meedelen over de school, die U zeer waar schijnlijk toch aan het hart ligt, want wellicht waart gij er zelf ooit student, of iemand uit uw familiekring, of misschien gaat uw zoon over en kele weken, op 3 september, als student door de pooit en onder het beeld van de kampende Aloy- saus heen... Over twintig, vijftig of honderd jaar schrijft wel licht weer eens iemand op dezelfde wijze over het college als wij dit nu deden. Hem zal weer al veel meer bekend zijn, want in deze stroomversnelling van onze beschaving zal ons college mee evolueren. Dan wensen wij hem even veel genoegen bij dit werk als het ons, vier weken lang, heeft ver schaft. (Nadruk verboden) Enkele weken geleden verscheen in de dagbla den een artikel van dhr Paul Van Zeeland, waarbij tot oplossing onzer taalmoeilijkheden werd voor gesteld ons Koninkrijk niet langer in negen, doch slechts in drie provinciën te verdelen, nl. Vlaande ren, Wallonië en Brussel. De beide eerstgenoemde zouden elk hun eigen taal en kuituur behouden, terwijl de Provincie Brussel tweetalig zou zijn. Dat voorstel, dat uitblinkt door zijn eenvoud en zake lijkheid, werd al breedvoerig genoeg en over het algemeen welwillend besproken, om er nog verder op terug te komen. Wel willen we de aandacht trek ken onzer lezers, niet op de inhoud zelf van dit voorstel, maar wel op de persoonlijkheid van de steller zelf, en op wat hij vertegenwoordigt. De heer Van Zeeland is immers lang geen on bekende. Alvorens in de politiek op te treden was dhr Van Zeeland een zeer gezien Directeur der Na- (Lees verder op blz. 2) .je *■- - cams w Ons College

Denderklok | 1962 | | pagina 1