r'Sten UI "o^5^8 U^ams zind «/ee^ TUINFEEST Zesendertigste Jaargang Zaterdag 25 oogst 1962 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.Bo Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Iedereen heeft met veel belangstelling de zeer gc: laagde ruimtevlucht gevolgd van de twee Rus- siscne kosmonauten Nixolajeff en Popovitsch, zodat schier niemand er vandaag nog aan twijfelt dat een der komende maanden het bericht de wereld zal ingezonden worden van een geslaagde landing op de maan. Topprestaties allerlei presenteren zich aan een zodanig snel rythme. dat het wel de moeite zal lonen even een blik te werpen op de snelheid waar mee vooral de technische omvormingen zich in de loop der tijden hebben voorgedaan, alsmede up de terugslag van deze versnelling der evolutie op de mens in zijn dagelijks bestaan. Is de techniek voor sommigen uitgegroeid tot een ware afgod, het zai wel interessant zijn even na te gaan of de technische evolutie wel degelijk beant woordt aan een bepaalde noodzaak en ot het lot van de mens er ten siotte op vooruitgegaan is. De Demografische Evolutie Er is eerst en vooral de sensationele stijging vast te stellen van de wereldbevolking aan het rythme van 125.000 personen per dag, hetzij 1.7', per jaar. De wereldoevuiking, die verdubbeld is van 1850 tot 1950. zai nogmaals verdubbeien en 0 miljard men sen bereiken in het jaar 2000. Onnodig er aan toe te voegen dat de onderontwikkelde landen het leeu wenaandeel leveren :n deze fantastische evolutie, terwijl zijzelf niet m staat zijn in hun levensbehoef ten te voorzien. Men heeft uitgerekend dat de voedselproductie vanaf heden nu t 2.5' per jaar zal moeten verhogen en dit aan zehjKe levensstandaard. l>e ontu ikkelde landen, die voor het grootste deel der voedselproductie zorgen, moeten hiertoe tegen 1975 hun jaarlijkse productiviteit verdubbe len. Deze verdubbeling is echter onmogelijk zonder altijd maar opnieuw technische omvormingen in het leven te roepen, te meer daar in de ontwikkelde landen het aantal landbouwarbeiders in sterke mate afneemt. Economische Dwang Economische ontwikkeling is als een besmetting d.e <-Vii voort, el van land tot land. Op strat van zelfvernietiging moet ieder land de beweging van de technnsche vooruitgang op volgen. zoniet blijven er slechts twee alternatieven, ofwel de grenzen sluiten om niet te stikken door buitenlandse concurrentie, ofwel het land laten overspoelen door goedkope produkten zonder door exportmogelijkheid de toestand in evenwicht te brengen. Nu. het is absoluut onvermijdelijk handel te drijven met andere landen, al was het maar om zich de nodige grondstoffen aan te schaffen. Ook op dit terrein dus is men verplicht mee te doen aan de wedloop der ontwikkeling. Evolutie der Produktiemiddelen De technische evolutie dateert natuurlijk niet van vandaag, en in de eerste plaats moeten wij het dan wel hebben over de evolutie van de hoeveel heid energie die ter beschikking staat van de mens. Vanaf het begin der tijden tot 2000 jaar vóór Christus was de menselijke spierkracht de enige krachtbron waarover men kon beschikken. De ezel. de os en het paard hebben 2830 jaar tijd gehad om zich volledig als lastdier ter beschikking van dc mens te stellen, alhoewel men gedurende duizende jaren had getracht het paard te wurgen door het op de borst te doen trekken in plaats van op de schouders (830). Het zai dan 1786 worden als de stoommachine in gebruik komt en 1869 wanneer Gramme door de uitvinding van ae electrische motoren en genera toren. definitief een punt zet achter de «oudheid». Wat nadien volgt in de geschiedenis is een pre- cipitatie van uitvindingen en technische vooruit gang die haar apotheose vindt in een uitstapje van zo maar liefst enkele dagen om onze moeder aarde, volledig onttrokken aan de zwaartekracht die haar omgeeft. Wat hier vooral op te merken valt is het ver schil aan acceleratie waarmee de energieontwikke ling heeft plaats gehad, door de eeuwen heen. Deze acceleratie gaat tegenwoordig in zodanig stijgende lijn dat éen enkel misbruik van de ter beschikking staande krachtbronnen, voldoende is om ons meteen van de aardbodem weg te vagen. Evolutie der Machienen Hun natuur is zich eveneens op buitengewone wijze gaan ontwikkelen. De huidige stoomturbine biedt ge< n enkele gelijkenis met de stoommachine van Watt, terwijl de turbine weeral vervangen wordt door motoren aangedreven door nucleaire energie. Onderzeeboten, aangedreven door atoom energie. doen verscheidene reizen om de aarde met een verbruik van enkele grammen uranium. Een andere karaktertrek der volutie in de ma chinebouw is de toepassing van een groot aantal electronische technieken die. bij hun functionne- ment. de tussenkomst van de mens bijna volledig uitsluiten. Vermindering van de Fabricaticduur Ten gevolge van de enorme ontwikkelir. der machienen en allerhande technieken, is de fabrica- tieduur eveneens sterk gedaald. Enkele voorbeel den In 1865 had men 27 minuten mensenarbeid nodig om 1 kg gietijzer te fabriceren. In 1938 was het slechts nog 10 minuten, terwijl men er heden meerdere kilogram per minuut produceert. In 1865 vroeg 1 ton cement 36,5 uren arbeid. In 1948 slechts 3.5 uren, terwijl sedertdien de pro- duktiviteit van automatische fabrieken acht maal groter is geworden. Kostprijs der voorgebrachte producten De kostprijs der voortgebrachte producten is tengevolge van kortere fabricatieduur sterk vermin derd en dit niettegenstaande de hoge investerings- Kosten die de toegepaste technieken hebben ge vraagd. Zo kostte een spiegel van 4 m2 ten tijde van Lodevvijk XIV 40.000 uren loon. Heden ten dage kan iedereen zich een geiijvaardige spiegel aan- scnaffen aan de prijs .van 200 uren loon, wat dus beteKent cat hij meteen 200 maal goedkoper is ge worden. Zo zou men kunnen voortgaan met tal van pro ducten, alhoewel toch ook uitzonderingen worden genoteerd. Het haarsnijden kost nu nog, zoals vroe- gei, omtrent 1 uur loon en is dus zeer prijsvast gebleven, niettegenstaande alle vooruitgang op technisch gebied. Evolutie der Snelheden Ai te veel mensen hebben reeds het leven ver loren bij snelheidsracen, zodat hier de snelheids evolutie weinig betoog zou vergen. Met de auto was de maximum snelheid 100 km per uur in 1899, terwijl deze steeg tot 635 km/uur in 1947. De klap op de vuurpijl was echter het verschij nen van de vliegtuigen met snelheden van 500 km/ uui in 1934. 9(5 km per uur in 1945. geluidsmuur- doorboring aan 1234 km/uur in 1947. (Lees verder op blz. 2) ZONDAG 26 OOGST 1962 op het speelplein HOF TER DUYST ten voordele van het Vakantie-Werk der Parochie o Ballet "Club Astrid,/ o Paul Rutger o Concert der Harmonie o Tombola o Aangename namiddag o Drank- en Eetgelegenheid o Vuurwerk. U wordt er ook verwacht Onze Evolutie...

Denderklok | 1962 | | pagina 1