h <~ist u/aa in s o\HsSb zin e/r^/ v/y Buitengewoon Lager Onderwijs. (B.L.O.) Albert Van Paepegem Zesendertigste Jaargang Zaterdag 1 september 1962 Een Nieuwigheid in ons plaatseiijk Vrij Onderwijs INRICHTING VAN EEN AFDELING Wezen en Doelstelling van het B.L.O. Leerkrachten en Middelen Waf dient er gedaan wmn IN MEMORIAM Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 47Ö6.&0 Vóór enkele weken deelden we onze lezers mede dat hier te Ninove, voor stad en omliggende ge meenten. het initiatief genomen werd tot het op richten van B.L.O.-klassen en wel voor leerlingen van alle Katolieke scholen samen, vanaf de her neming van het nieuwe schooljaar. In dit verband konden we vernemen dat hie:toe een konvteit ont stond hetwelk, in samenwerking met het P.M.S.- Ccntrum te Aalst, de nodige peilingen deed en de mogelijkheden en middelen tot stand bracht om het opzet te verwezenlijken. Ter voorlichting van sommige belanghebbenden die er navraag om deden, gingen we ons licht opsteken bij de Heer Piet Vernaillen, Directeur- Adviseur van vermeld PALS.-Centrum of beter gekend als School- en Beroepsoriënterings-Centrum die ons bereidwillig te woord stond en alle nadert uitleg verstrekte. Wij danken hem van harte. Het is ons een groot genoegen onze trouwe le zers te kunnen inlichten nopens het Doel. het We zen en de Werking .van dit Buitengewoon Lager Onderwijs. Hel Buitengewoon Lager Onderwijs richt zich tot deze leerlingen die onvoldoende oegaafd blijken te zijn om het gewoon tempo van het gewoon Lager Onderwijs te volgen, maai goed genoeg moeten zijn om aan een vertraagd tempo het programma van dit onderwijs door te maken. Ons land heeft in vergelijking met andere landen, zoals Nederland bijvoorbeeld, een zeer grote achterstand in te lopen. Ons eigen arrondissement Aalst beschikt slechts over een drietal klassen en staat ais het armste aan Buitengewoon Onderwijs aangeschreven. In feite gaat het dus om klassen waar de kin deren individucel onderwijs genieten,', aangepast aan hun respectieve verstandelijke en/of lichame lijke vermogens en hen in staat te stellen een minimum leerstof te verwerken. Het spreekt van zelf dat een dergelijk opzet moet beschikken over een bijzonder toegewijd en flink onderwijzend personeel. Er wordt derhalve beroep gedaan op de allerbeste elementen die hun krachten volledig moeten instellen en daarom slechts een beperkt aantal leerlingen onder hun hoede hebben. Een B.L.O.-klas heeft slechts 12 a 14 leerlingen, zodat er wel degelijk van individueel onderricht mag gesproken worden en indeling in groepen van 2, 3 of 4 kinderen naar gelang hun {vorderingen steeds mogelijk is. Benevens de gewone vakken als lezen, schrijven en rekenen, wordt de aandacht gewijd aan de Li chamelijke Opvoeding door aangepaste turnoefe ningen gegeven door een speciale leermeester aan de Logopedische of spraakbehandeling enz... naar gelang de noodwendigheden. Onnodig te zeg gen dat hier feitelijk 'n gelegenheid gevonden wordt tot opvoeding, waar anders door duur te betalen privé-lessen zelfs niet kan aan verholpen worden. Medewerking der Ouders vereist Waar sommige Ouders, en mzonder de moeders, gevoelsargumenten naar voren brengen, zouden ze er beter aan doen deze te overwinnen en het feit van hun onvoldoende begaafde kinderen eenvoudig te aanvaarden. Het gaat er immers om het welzijn •van hun kind vooraf door een aangepaste op voeding scheppen zij voor hun grootste zorgenkind de gelegenkind om ook bij het volwassen worden zijn eigen weg te kunnen gaan met de middelen en in de mate dat zulks zal mogelijk blijken. Me dewerking van de Ouders is een eerste vereiste en zonder enig menselijk opzicht er zijn immers voorbeelden te over op dit gebied. Afzijdig blijven of tegenwerking zijn uit den boze en schaden v-nkel de toekomst van het kind. Wij kunnen hier gerust aan toevoegen dat de katolieke schoolinspectie haar volledige steun ver leent aan dit Buitengewoon Onderwijs en alle te genkanting ten strengste afkeurt. Eerst het kind en slechts daarna de school is een beginsel waaraan niet te tornen valt, vermits het kind recht heeft op een degelijke opvoeding. Ook de Ouders zijn hiertoe verplicht en zouden te kort schieten in nun taak wanneer zij ook maar iets zouden verwaarlozen wat hun kind kan heipen. Het B.L.O. zal hier te Ninove starten in de meest gunstige voorwaarden en het wordt vast en zeker een sukses. In de onmiddellijke nabijheid van het park. binnen het domein van de Zusters der Heilige Harten, werden reeds twee klassen in gericht zodat de kinderen in een aangename om geving. in moderne ruime lokalen, kunnen bewegen en genieten van licht en lucht. Ouders wien het aanbelangt kennen zich gerust daar wenden met de verzekering dat alle inlich tingen hun zullen verstrekt worden met het oog op het noodzakelijk psychologisch onderzoek. In derdaad is een onderzoek vereist waarbij het in telligentie-peil van de kinderen nagegaan wordt, hun schoolse vorderingen als rekenen, lezen, schrij ven enz..., benevens het opzoeicen van de leermoei lijkheden zowel op medisch als op psychologisch gebied. Toekomst van het B.L.O. Opvoeders en school-inspect ie verwachten het grootste sukses van dit individueel onderwijs, daar het gewoon Lager Onderwijs absoluut geen uitslag kan opleveren als het B.L.O. Mits doorvoeren van de nodige coördinatie inzake Katoliek Onderwijs, zowel op lokaal als op arrondissementeel en provin ciaal plan, zal dit Buitengewoon Onderwijs bloeien ook hier te Ninove, ten voordele van onze minder 'begaafde kinderen. Mits de nodige werking en aanpassing kan het beginsel mogelijks doogedreven worden tot bv. het Technisch Onderwijs en een volledige vorming tot een degelijk vakmanschap in het verschiet brengen. GOED HEIL B.L.O. Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG hui i wh mi— Zaterdag 25 oogst, op de middag, in de ou derdom van 59 jaar. ontsliep zachtjes in de Heer, onze vriend en oud-medewerker Heer Albert Van Paepegem. Jarenlang, in de vooroorlogse periode en onmiddellijk na de oorlog, was Albert een van de meest getrouwe redactieleden van De Denderklok Velen van zijn vrienden-medewerkers aan ons blad. uit die tijd, zullen thans nog even nakaarten over die wekelijkse woensdagavon den op de a boliebaan in de Kring r>, waar hun proza door Albert Van Paepegem de wijze, onverbiddelijke censor van de redactie raad onder de loupe werd genomen; aangevuld, verbeterd of verworpen werd. Hij zelf leverde trouw zijn bijdrage een gevreesde pen. die zonder meedogen maar waardig de politieke tegenstrever bekampte. en ook niet aarzelde in eigen rangen de vinger in de wonde te steken. In de dagen van de bevrijdingsroes sep tember 1C44 toen u De Denderklok uit haar oorlogsslaap ontwaakte, stond onze ge liefde medewerker moedig op de bres om de toen heersende wantoestanden aan de kaak te stellen. Nu nog alhoewel niet meer als actief lid van onze redactieraad bleef Albert Van Paepegem een hulpvaardige raadsman en was hij steeds bezorgd om het wel en wee van De Denderklok die hem zeer nauw aan het hart lag. Vriend Albert wij zullen U thans missen, vergeten doen wij U echter niet. Daarom stond U te dicht bij ons. Wij danken U voor de vele jaren van kameraadschappelijk samenwerken en samenvoelen, steeds met het gesteiae motto bezield Kristen, Vlaams en Volksgezind. Rust zacht en tot weerziens in de Hemel. Aan zijn geachte kinderen en familie bie den wij onze oprechte gevoelens van kristelij- ke deelneming aan. Het weze hun een troost te weten dat hun vader en bloedverwant voor De Denderklok een lichtbaken was. en dat wij de huidige redactie er nog steeds, met eerbied en vertrouwen, naar opkijken. DE REDACTIE. d we

Denderklok | 1962 | | pagina 1