d B qZ\U ^Qa/iïs efl BOUWEN VOOR GOD EN DE NAASTE Zesendertigste Jaargang Zaterdag 15 september 1962 Drukker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 B Prijs per Nummer 2 F Prijs voor Jaarabonnement85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Heer Jezus Christus, aanvaard de kracht onzer jonge spieren en het avondoffer onzer ver moeidheid in de dienst van Uw Rijk... Zo bidt elke avond de jonge Bouwgezel. Honderden kilometer van huis. ver over de slagbomen, die de staten scheiden en over afgronden van haat en wraak bouwt hij woningen van naastenliefde Hij is geen held. Hij is ook niet een idool voor wie jongeren hysterisch brullend in de handen klappen. Hij is een andere teenager een voor wie het wcard van Paulus niet ijdel klonk Broeders, al spreek ik de talen van mensen en Engelen, maar ik heb de liefde niet ik ben een rinkelend bekken of een rammelend symbaal Voor de tweede maai ging ik op bouwkamp. ditmaal in Ahaus (Noordwest-Duitsland). Wij heb ben daar drie weken goed gewerkt aan een Sied- lungbouw van een dertigtal bungalows. De mensen zijn daar zeer christelijk. Het leven is daar goed. Bij gebrek aan woningen gans de streek was tijdens de oorlog gebombardeerd geworden ver blijven de meeste arbeidersgezinnen in kleine, so bere woonhuizen. Van het eerste ogenblik af ge noten we de gulle gastvrijheid en de waardering voor ons werk van naastenliefde We waren met z'n achttien 15 jongens (bouwgezellen), 2 meisjes (de assistenten) en een Capucienerpater van Aalst (Eerw. P. Filibert) als aalmoezenier. On ze intieme contacten met de Siedier-famiiies zuilen bij ons allen nog lang blijven naleven. Hoe hef groeide Begin juni ontving ik van de Bouworde de lijst met alle bouwkampen van 1962. Daar ik heei tevreden was over mijn vorig kamp. besloot ik met de Bouworde nog maar eens mee te trekken. Ik keek mijn lijst na voor een kamp in Duitsland voor de periode van de eerste tot de negentiende juli. Er was keuze tussen drie plaatsen Otten- stein, Vreden of Ahaus, allen gelegen in Westfalen (NoordwestOuitsland). Nadat ik mijn keuze (Ahaus) samen met een geldelijke bijdrage van 500 F had opgestuurd, kieeg ik na enige tijd van Leuven bericht dat ik aangenomen was. Ik tekende mijn verbintenis van de bouwgezel en als 't ware in ruil daarvoor kreeg ik mijn bouwkaart, de pas poort voor de Bouworde. Op aanvraag moet men deze kaart altijd kunnen tonen, anders kan men terugkeren als buitenstaander. Werkkontrakt van de Bouworde Die verbintenis van de bouwgezel, die iedereen moet ondertekenen, vermeldt het volgende Edelmoedig, zonder loon, acht uur per dag te werken op het bouwterrein, dat door de Bouw orde wordt aangewezen. Het gezag van de aalmoezenier en de werk- leiders erkennen. In samenwerking met de aalmoezenier posi tief bijdragen tot een goede samenleving en sa menwerking tussen de leden van de groep. In heel zijn houding (dagelijkse H. Mis, ge bed, arbeid en ontspanning) zich een goede katoliek te tonen. Wegzending en terugreis op eigen kosten te aanvaarden, indien het gedrag daar aanleiding toe geeft. Ik kreeg mijn allerlaatste inlichtingen omtrent bouwkamp en reis en de eerste juli vertrok ken we met een speciale Bouwordebus naar West- falen in Duitsland. Een groep jonge kerels meest al studenten van boven de achttien trok vol jong idealisme en met een tikje nieuwsgierigheid naar een onbekend werkterrein in een vreemd land. Alle deelnemers moeten minstens 18 jaar oud zijn om aan een kamp in 't buitenland te kunnen deelnemen en dit om morele en fysische redenen. De lange, vermoeiende busrit (7 uur rijden zonder stoppen) werd wat gemilderd met een babbeltje te slaan of met muziek. De drie groepen, elk met 15 tot 20 bouwgezellen, stapten op de hun aangeduide plaats af: hetzij in Vreden, Ottenstein of Ahaus. Bouwgroep Een bouwgroep ziet er dus als volgt uit 15 a 20 jongens (de bouwgezellen) 2 meisjes (de assisten ten) en een aalmoezenier. Is er geen aalmoezenier in een bepaalde groep dan duidt de Bouworde een groepsleider aan. die dan voor zijn groep verant woordelijk is. Als buitenstaander kan men zich nu afvragen wat die 2 meisjes bij die 15 jongens komen doen Wel, beste lezer. God zij dank zorgen ze voor ons als twee echte moederkens. Ze maken ons eten klaar: ze houden het huis in orde en ze doen af en toe als ze in een goeie dag zijn of als we ze niet al te zeer getergd hebben onze was. De alwas doen we zelf, zoals alleen mannen dat kunnen De aalmoezenier, meestal een kloosterling, heeft de zorg over het geestelijk leven en de goede gang van zaken in de groep. Iedere dag draagt hij de H. Mis op en. als hij het niet al te druk heeft met de ad ministratie, bouwt hij met ons mee. Eerste Kennismaking Toen we overgelukkig in Ahaus de bus konden verlaten, stonden we voor een groot huis. Het was onze nieuwe thuis voor een drietal weken. Een vijfta; mannen met hun vrouw kwam ons vriende lijk welkom heten. En zoals dat meermaals in Duits land gebruikelijk is. was die begroeting een al te stevige handdruk met een lichte hoofdbuiging tot aan de buik. Onder de indruk van dit Duitse gebeuren bekeek de ene Vlaming de andere, zonder één woord of één glimlach. We werden in de ver schillende kamers rondgeleid en deelden een slaap kamer met 3 man. Ons tehuis had gedurende vele jaren dienst gedaan als een soort jeugdherberg; nu werd het enkel nog gebruikt als vergaderplaats voor de plaatselijke KAJ-afdeling. Dagorde en Werk Onze werkdag zag er als volgt uit We stonden op om halfzeven. Om tien na zeven was er mis in de parochiekerk. Na de mis namen we ons ontbijt om te negen uur aan het werk te beginnen. We werkten van negen tot twaalf en van één tot zes. Rond vier uur was er een korte §chaftijd voorzien. Na het avondmaal werd de avond in gezelligheid doorgebracht. Voor het werk zelf had iedere bouwgezel een wit werkpak. Aan uniformiteit ontbrak' t dus zeker niet bij de Bouworde Met onze bouwkaart waren we verzekerd tegen ziekte en ongevallen. Ons werk bestond in het bouwen van bungalows. Een Siedlung Op ons werkterrein ging men een «Siedlung» bouwen, t.t.z. een woonwijk van ongeveer dertig huizen. Bij onze aankomst waren enkel nog maar vijf kelders afgewerkt en de werken waren reeds een jaar bezig. Men mag niet vergeten dat ai deze woningen bestemd zijn voor jonge arbeidersgezin nen met één oi twee kinderen. Deze dertig families vormen een «Siedlunggemeinsehaft», zoals dat veel in Duitsland voorkomt. Al deze mensen heipen el- kaars woning bouwen. Al hun bouwmateriaal kopen ze aan halve prijs af van een andere «Gerneinsehaft» wiens Siedlung afgewerkt is. Deze families zijn niet arm maar toch ook niet kapitaalkrachtig genoeg om een eigen huis te laten bouwen, vandaar dus dat ze samenwerken. Volgens een kontrakt, die ze aange gaan hebben, verbinden ze zich om gedurende en kele uren per maand daar te komen werken. Dat aantal werkuren per maand ligt tamelijk hoog. Bereikt men niet dat aamal werkuren, dan is men verplicht een vergoeding te storten. Dank zij de geleverde werkkracht, de bouwpremies van de Staat en de vele onbetaalde werkuren van de Bouworde komen die huizen, relatief gezien, veel goedkoper. De huizen zeil zijn heel knap ingericht en presenteren schoon. Het duurt natuurlijk een hele tijd vooraleer men rustig zijn eigen huisje kan bezitten, vermits et dertig woningen moeten komen. Heerlijk Werk. Waarom hebben nu al deze mensen de hulp van de Bouworde aangevraagd voor een periode Men mag niet vergeten dat de vaders van deze fa milies acht uur per dag gaan werken om in de behoeften van hun huisgezin te voorzien. Ze kunnen dus enkel maar *s avonds, na de werkuren, en de zaterdag aan de Siedlung komen werken, met het gevolg dat het werk maar weinig opschiet. Dank zij de hulp van de Bouworde wordt er nu ook ge durende acht uur per dag met 15 a 20 man voort Lees verder op pagina 2. w b 4 H

Denderklok | 1962 | | pagina 1