h Hst u^ams Brt \J 0\Ks2e z'ind we DE RESTAURATIE VAN ONZE MONUMENTALE O. L. VROUWKERK Abonr ementen Zesendertigste Jaargang Zaterdag 8 december 1962 01 TOESTAND VAN HET GEBOUW DE TOESTAND BINNEN VERNIEUWING DER Dri'kker - Uitgever Paul LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat lü NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs per Nummer2 F Prijs voor Jaarabonnement: 85 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Rede van de heer Schepen DE RIEMAECKER bij de behandeling in de Gemeenteraad van de begroting 1963 van de Kerkfabriek der Onxe-Lieve-V rouw kerk. Bij de stemming van de begroting voor 1962 van de Kerkfabriek der Onze Lieve Vrouwkerk hebben wij ons onthouden met de bedoeling alarm te luiden over de deerniswekkende toestand van onze geklas seerde monumentale Kerk en, hoofdzakelijk, om aoor dit ongewoon gebaar de aandacht van al de bevoegde instanties te vestigen op de omvang van het probleem, op de noodzakelijkheid een oplossing ervoor te benaarstigen, op de dringendheid een actie in dien zin op touw te zetten. een verwezenlijkings- of actieplan uit te werken de inspanningen van alle daarbij betrokken in stanties te coördineren. Wij hebben de indruk dat dit opzet niet begrepen werd en verkeerd geïnterpreteerd in zekere lokale pers. Het neerploffen een paar weken na voor melde stemming van een steen van circa 200 kg die terecht kwam tegen het Kerkplein, heeft nie mand anders verbaasd dan beate sceptiekers en ook diegene die zich onverschillig laten om het geval van het schoonste monument van heel de Dender streek. Voor het dienstjaar 1963 zullen we de begroting van de Kerkfabriek der Onze Lieve Vrouwkerk goedstemmen omdat er een evolutie waar te nemen is bij de bevoegde instanties ten overstaan van het geval. Onze goedkeuring is nochtans genuanceerd met dien verstande dat wij het nodig achten het prooleem voorafgaandelijk volledig, openbaar en ondubbelzinnig te stellen zoals het zich werkelijk voordoet. Het betreft bepaaldelijk de toestand van het gebouw de toestand binnen de veiligheidsvoorzorgen de opporuniteit van zekere experimenten de omgeving van de monumentale Kerk. D? kwestie van de toren is een oud probleem. De toren is op een gegeven ogenblik zienderogen stilaan beginnen hellen. Hij scheurt zich los van het gebouw zelf der kerk. De toestand van de toren zelf is slecht. Het aantal zware stenen, dat eruit neerviel, is niet meer te bepalen. De ballusters der gaandei ijen en hun dekstenen zijn voor een groot deel ofwel gebroken, ofwel gebarsten, ofwel liggen ze vallensgereed. Ten allen kante komen scheuren voor, zoals overduidelijk weergegeven op een stel foto's met de telelens genomen door een architect, ten behoeve van een bundel, dat niet behoorlijk samengesteld geiaaat. Indien er niet tijdig ingegre pen wordt en indien de slenter voortduurt dan zal de stevigheid en misschien het behoud van de to- lenzoepel zelf aangewreten door roest binnen afzienbare tijd in het gedrang komen. IJzeren platen of panelen achter zekere torenga ten ter beschutting van de binnentoren tegen de regen, zijn reeds sedert geruime tijd volledig te niet gegaan door roest. De kwestie van de vochtigheid van gans het ge bouw, voornamelijk langs de kant van het oude kerkhof, is ook niet nieuw. Een kunstenaar onzer stad met faam in de milieu's van de moderne en progressistishe kunst, doch groot bewonderaar voor al het schone dat Ninove overerfde uit het verleden suggereerde als vrij weringsmiddel tegen het in dringen van het vocht in de voeten van de muren de aanleg van een verhoogd gaanpad, in broksteen. tegen de buitengevels en rond heel de Kerk. Op eerste zicht zou dit een radikale oplossing zijn met als voordeel dat ze mits de voorafgaandelijke goedkeuring der Nationale Commissie voor Monu menten en Landschappen gemakkelijk en met een redelijke uitgave te verwezenlijken is. De kwestie der bedaking van het kerkgebouw is ogenschijnlijk opgelost. Feitelijk is ze het niet. Bij de volledige hernieuwing van de daken der kerk onder de bezetting moesten de schaliën vastgehecht worden met zinken haken omdat er geen bi onzen voorhanden waren. In korte jaren tijd bleven de gevolgen niet uit. Bij het afrijzen an een enkele schalie werden al de zinken haken van al de lager liggende schaliën letterlijk afge sneden en met de einduitslag die wij een drietal jaren geleaen geken hebben en waarvoor wij onze stedelijke financiën moesten aanspreken om lasten te dragen, ten belope van 100 procent, waarvoor hogeie instanties voor 80 procent hadden moeten tussenkomen De daken werden in 1960-1961 an dermaal ten dele vernieuwd en hersteld. Toch zal deze kwestie eerst opgelost zijn wanneer de laatste zinken haax door een bronzen zal vervangen zijn. De kwestie der dekstenen van de steunberen is eveneens ogenschijnlijk opgelost. Na het neervallen van een dei dekstenen heeft men andere verwijderd om ze te vervangen door een bedekking met scha liën omlijst in zink. Het is een noodoplossing. Wij moeten erkennen dat. ze het monument niet onts.ert. Niettemin mag er niet uit het oog verloren worden dat die noodoplossing slechts tijdelijk kan en mag ziijn. De kwestie van de vensterboog boven de zijingang dei keik. De boog begeeft. Niet omdat er een paar stenen loskwamen. De schade schijnt verder te rei ken en zich uit te strekken tot boven de zijmuur van de zijbeuk der kerk. Op verschillende andere plaatsen is het niet veel beter gesteld. Het gebouw zelf is op verschillende plaatsen in staat van bouw valligheid. De kwestie van de hoofdgevel langs de Klooster- weg: Het is algemeen geweten dat het fronton in deerniswekkende toestand verkeert en gevaar op levert. De hogere en bevoegde instanties schijnen er zich rekenschap over te geven, vermits een stel ling opgericht werd om de hoofdgevel aan een grondig onderzoek te kunnen onderwerpen, in het vooruitzicht zijner restauratie. We noteren dat de oprichting der stelling half november 1962 aanvang nam. De kwestie van het venster in de hoofdgevel, bo ven de hoofdingang der kerk. Sinds ettelijke jaren is het laatste ruitje eruit verdwenen. Sinds evenlang staat het ijzeren raam er op te roesten. Tenslotte de kwestie van de twee zijgevels van het koor, die van boven tot onder brede scheuren vertonen onder de trekkracht van het weghellen van de toren. Die scheuren en barsten ontsieren het gebouw. Die scheuren en barsten geven aanlei ding tot schade binnen en buiten het gebouw. Ze kunnen indien ze moesten verergeren de kwestie stellen van de stevigheid en van de gaaf heid van het gebouw. Onze opsomming is noch beperkend noch volledig. Wij hebben ons beperkt tot het meest opvallende. Het enig mooie hoofdaltaar vertoont ernstige en zware beschadigingen veroorzaakt door het scheu- L<ecs verder op pagina 2. Over enkele dagen zal onze bode zich bij U ten huize aanbieden voor het innen van de jaarlijkse abonnementsprijs 85 F. Daar deze kwitanties slechts eenmaal aan geboden worden, verzoeken wij onze abonné's de nodige schikkingen te willen treffen voor het vernieuwen van hun abonnement. Eventueel kan de betaling gebeuren door overschrijving op postcheckrekening nummer 4786.85 van Paul Luysterman, Ninove. Wij rekenen op een goed onthaal en dan ken U vooraf. AANDACHT De lezers die zich thans wensen te abonneren, ontvangen vanaf heden tot met nieuwjaar, ons blad GRATIS. DE REDAKTIE. ekt)/

Denderklok | 1962 | | pagina 1