0\KsQe Mgr. Calewaert ff Achtendertigste Jaargang Zaterdag 4 januari 1964 !N MEMORIAM WACHTDIENST APOTEKERS DEZE WEEK dhr. W. De Geest Burchtstraat e%, Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.^7 Postcheckrek. 4786 85 Deze vraag hoort ge de laatste tijd zo wat over al, waarbij het opvalt hoe ontstellend weinig de massa weet over de financiële vraagstukken en al les wat er mede in betrekking staat. Veel te onpas en meestal verkeerd worden termen als inflatie en devaluatie gebruikt met als gevolg het scheppen van een angstpsychose die kan leiden tot ondoor dachte aankopen van dikwijls nutteloze dingen, dit dan aan angst »-prijzen die men de werkelijke waarde van het gekochte niets te zien heeft. Het lijkt ons dan ook noodzakelijk tegen dergelijke praatjes te reageren en dat kan best door even samen nader te bekijken wat onder inflatie en devaluatie moet verstaan worden. In dit kort opstel een volledig overzicht geven van iets zo ingewikkeld als openbare financies, is natuurlijk onmogelijk. Daarom zullen we het hou den bij enkele algemene, klare princiepen die onze lezers een juist idee zullen geven over de werke lijke toestand. De vroegere gouden en zilveren munten werden om reden van praktische aard al lang vervangen door de meer handelbare, lichtere en gemakkelijker weg te stoppen bankbiljetten. Een kind begrijpt nochtans dat een dergelijk biljet op zichzelf geen enkele waarde heeft, maar dat de waarde ervan bepaald wordt door wat het vertegenwoordigt, dit is zijn omzetbaarheid in goud. Zo kan eenieder te- ^en...ketal'n£ van een bepaald bedrag en tegen of ficiële prijs, bij de Nationale Bank te Brussel zijn papierengeld omruilen tegen goudblokken of «pavé» in vaktermen. De omloop van bankbiljetten in Belgie wordt geregeld door de Nationale Bank die hierin handelt in akkoord met de Regering, maar die er ook toe verplicht is te zorgen dat de nodige gouddekking voorhanden is, met andere woorden de Nationale Bank is verplicht een voorraad goud in staven of blokken in kelder te hebben, dit vol gens een op voorhand vastgesteld Algemeen wordt aangenomen dat een munt, voor 35 tot 40 door goud gedekt, zeer stabiel is, dit noemt men een harde munt. -Deze harde munt hebben we hier al sinds de wet Gutt in oktober 1944, dit niettegenstaande het feit dat de omloop van bankbiljetten sindsdien meer dan verdubbeld is. Om het anders te zeggen, telkens de papieren omloop verhoogde, heeft de Nationale Bank haar goudreserve kunnen aanvul len, zodat het vastgestelde altijd aanwezig was. Dat de biljetten-omloop aan sterke schommelingen onderhevig is ligt voor de hand. Zo kan een grote werkloosheid, te lage lonen en te lage levensstan daard dus een periode van laagconjunctuur het inkrimpen van deze omloop tot gevolg hebben, Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG zodat het gouddekking te hoog wordt. Dat wordt dan deflatie genoemd. A.ndersom Kunnen er, om bepaalde redenen als bv. de verlofperiode, Sint Niklaas of Nieuwjaar, veel meer in omloop zijn door het liquide mapen van bankdepositos ol spaarboekjes, en dat wordt dan inilatie genoemd. Deze inflatie is op zichzelf niet gev aai lijk en over het algemeen een verschijn sel van koite duur het is een teken van hoog conjunctuur en hoge levensstandaard want wie geld aan post of bank Kan afhalen, heeft het ook kunnen sparen. Gevaarlijk wordt inflatie alleen als er een massale afname van depositos gebeurd, als elk op hetzelfde tijdstip zijn beschikbare geld van post of bank weghaalt, dit in dankbrieven omzet en dit geld bewaart. Dat valt wel voor in ogenblikken van wantrouwen tegenover de Staat bv. bij bedrei ging met kapitaalsbelasting en dergelijke. Voor zo ver echter deze biljetten in het binnen land blijven, mogen we niet spreken van devaluatie. Devaluatie komt er alleen als het geld gaat vluch ten, als de biljetten dienen tot aankoop van harde vreemde munten, want in dit geval eist de buiten landse bank, bezitster van Belgische biljetten, goud voor haar papier en de Nationale Bank is verplicht aan deze eis te voldoen. Gevolg het goud vloeit weg voor de TOTALE biljettenomloop terwijl de dekking slechts 400 bedraagt. Tegen dergelijke voorvallen nochtans is de Na tionale Bank sterk gewapend en ze kan, op elk ogenblik, onmiddellijk ingrijpen om het gevaar te keren. Zo kan bievoorbeeld een arrest uitgevaardigd worden waarbij elke export van kapitalen verboden of geregeld wordt, import van vreemde artikelen kan beperkt of zelfs verboden worden, kortom er bestaan honderd en één middelen om alles binnen paal en perk te houden. Van devaluatie, dit is ontwaarding van de frank, is er voor het ogenblik geen schijn van spraak, daar wijst ten andere alles op invoer en uitvoer blijven viij en de liunk blijft cmzetbaar in om het even elke munt. Voor wat inflatie betreft, we geloven dat het meer gaat om een tijdelijk verschijnsel, een beetje meer uitgebreid dan gewoonlijk, maar dat zijn oorsprong vindt in het feit dat de Staat NU in kontanten omzet wat in de eerstkomende maanden als staatsinkomen kan verwacht worden. Een geldige reden tot wantrouwen kunnen we hierin onmogelijk vinden. Vrijdag 27 december in cfe vooravond verloren wij onze geliefde Bisschop Mgr Caiewaert. Hcewel iedereen wist dat enze Bisschop ernstig ziek was, toch had niemand zulk een spoedig over lijden durven veronderstellen. Mgr Karel-Justinus Calewaert, 27e bisschop van Gent, werd geboren te Deinze op 17 oktober 1893. Hij vierde zijn zeventigste verjaardag teen hij zich te Rome bevond in volle werkzaamheden voor de tweede zittijd van het concilie. Hij deed zijn oude humaniora aan het SintBarbara-college te Gent, kwam vervolgens aan het kiein-seminarie te Sint Niklaas waar hij de twee voorbereidende jaren filozofie volgde. Zijn studies onderbrak hij om tij dens de eerste wereldoorlog dienst te doen als bran- kardier in het Belgisch leger. Na de ocrlog zette Karei Calewaert zijn studies vcori, behaalde het licenciaat in de godgeleerdheid aan de katolieke universiteit te Leuven. Op 23 april 1922 ontving hij de priesterwijding, In 1925 werd Eerwaarde Heer Calewaert benoemd tot professor in de mcraalteologie aan het oplei dingscentrum voor seminaristen en kloosierlingen- torankardiers te Leopoldsburg. Op 27 augustus 1927 werd priester Calewaert belast met het bestuur van het groot-seminarie te Gent. Hij werd dan achtereenvolgens benoemd tot erekanunnik van de Sint-Baafskaihedraal, titulair kanunnik van het kathedraalkapittel, bisschoppelijk censor, rechter bij het kerkelijk tribunaal van het bisdom Gent en lid van de bisschoppelijke raad. Na de dood van Mgr Van Crcmbrugge werd Mgr Calewaert tot diens opvoiger benoemd als vikaris- generaal voor Gent. In 1948 op 30 januari, werd hij dan benoemd tot opvolger van de in 1947 overleden bisschop van Gent, Mgr Coppieiers. Op 8 maart 1948 omving Mgr Calewaert als 27e bisschop van Gent de bisschopswijding. Zijn bisschopsspreuk luidde «Caritate Veritatis» (in de liefde voor de waar heid). Heden zaterdag gaat in de Sint-Baafskathedraal de plechtige uitvaart door. Moge de ziel van onze geliefde bisschop rusten in de vrede van de Heer. 0 foams Zakt de Frank?

Denderklok | 1964 | | pagina 1