fs rist e'1 Oir, J V/0\^52 u'Qams e2.ind uceg/^^y AANWEZIG Ninove Nationale Opera Bedetocht naar Bevingen Achtendertigste Jaargang Zaterdag 8 februari 1964 NAAR DE DONDERDAG 20 FEBRUARI HOFFMANNS VERTELLINGEN Z.E.H. DEKEN ERNSTIG ZIEK Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.^7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het zal wel nutteloos zijn er de lezer aan te herinneren tot welk paardengesjacher en onder duims wroeten het samenstellen der afvaardigingen bij de Drieledige Ronde Tafel ter Herziening van de Grondwet» ja... zó heet die merrie aan leiding heelt gegeven. Na veel wikken en op de gram af wegen omtrent het aantal, de kleur, de taal en de filosofische overtuiging der onderhande laars werd eindelijk door de drie traditionele par tijen een akkoord bereikt om voor deze conferentie 8 Walen, 4 lranstalige Brusselaars, 4 vlaamstalige Brusselaars en 9 Vlamingen op te roepen, een echt Belgische fifty-fifty waarmede we al direct onze meerderheid tot een gelijkheid zien vereffend. Maar kom, al worden we voor imperialisten versleten, laat het ons zo nauw niet nemen want er komt nog erger, veel erger. Over de waalse en franstalige afvaardigingen zullen we alleen maar zeggen dat die allemaaal aan t zeilde zeel zullen trekken, omdat al die mannen stuk voor stuk eerst Waal zijn, dan partijlid en tenslotte Belg, al zijn ze wel zo slim het te doen voorkomen alsof het juist an dersom is. Onder dat oogpunt kunnen we van de Walen nog wel het een en ander leren. Maar tot daar, die toestand is en blijft een feit waar we moeten rekening mee houden. Tegenover dit frans- talig blok zouden we een blok van 12 overtuigde vrlamingen dienen te stellen en dat is jammer genoeg weer niet het geval. Om te beginnen met de drie Vlaamstalige Brusselaars kan alleen dhr Van Hemelrijck (CVP) enigszins onze goedkeuring wegdragen, terwijl we zeer wantrouwend staan tegenover de BSPer Gelders en de liberaal De Win ter omwille van hun slaafse onderdanigheid hetzij aan de Waalse socialistische pat ij, hetzij aan de Brusselse logemannen. Als voor vitale Vlaamse be langen puntje bij paaltje zal komen, lijdt het geen t wijd el dat zowel de BSP als de PVV de zogezegde unitaire Waalse belangen zuilen dienen. Alle hoop blijft dus gesteld op de 9 Vlaamse afgevaardigden, maar er zit zodanig veel kaf onder het Vlaamse koren dat wc twijfelen... moeten twij felen aan de degelijkheid ervan. Want al vinden we er namen die door de band enigszins vertrouwen schenken, toch zijn er die te veel politiek getint zijn om ons gewettigd wantrouwen te doen ver dwijnen. Zo kunnen we bezwaarlijk als goede Vla mingen de namen bestempelen van Staatsminister De Schrijver, de socialistische burgemeester van Berchem Van Eynde, de PVV voorzitter Van Auden- hove en de Antwerpse Franstalige oud-minister Lilar. Het verleden van deze vier wijst er op dat van hun kant de Vlamingen niets, maar dan abso luut niets te verwachten hebben en dat ze, naar oude geplogenheid, op voorhand bereid zijn toe te geven. Het werkelijke Vlaamse volksbelang werd en zal door hen steeds in de steek gelaten worden ten voordele van een uitgeleefd en voorbijgestreefd unitarisme. Er is verder nog iets dat ons ergert... Sinds lange tijd zijn de liberalen in Vlaanderen herleid tot een partijken van niemendalle. Niette genstaande dat krijgen ze drie afgevaardigden toe gewezen of evenveel als de CVP, veruit de sterkste partij in het Vlaamse land. Hoe zo iets in deze tijd nog mogelijk is kan alleen een politek brein snap pen voor een doodgewoon demokratisch verstand is het te veel. Alles goed geteld kunnen we aan die Ronde Tafel over een maximum van een 8tal betrouwbare mensen beschikken, hetzij 1/3 van het totaal, daar waar in elke normale democratie ons ten minste 13 zetels zegden toegewezen worden. Zeg nu niet bij U zelf dat we vervelend worden en maar steeds over hetzelfde zagen. We vinden dat even beroerd dan U en we schreven duizendmaal liever over aangenamer dingen. Toch blijft het onze dure plicht op aezellde nagel door te hameren tot het in ieder brein doordringt dat al deze pa- labers tot niets dienen zo lang ons recht niet van hoog tot laag wordt erkend. Want weer eens wer den we op een slinke manier in de minderheid geduwd, waaruit dan weër voortvloeit dat het toe geven weer eens. vaneen kant zal moeten komen, al zal er hier en daar wel iets gebeuren dat de Walen met groot misbaar als een verschrikkelijke toegeving van hun kant zullen bestempelen zoals bv. het door de Grondwet erkennen van het Ne derlands als officiële landstaal. Dat alles om er nogmaals op te wijzen dat het voortbestaan van België als unitaire staat maar mogelijk blijft door toegevingen van Vlaamse zijde. Daarbij valt alleen te betreuren dat we niet over enkele overtuigde vertegenwoordigers beschikken die uit deze wijsheid de kracht putten om deze machtspositie uit te baten tot eigen Vlaams voordeel Zodat we met zekerheid kunnen zeggen dat deze Ronde Tafel voor ons niet drieledig, maar drie maal ledig zal zijn. De muziek- en 1 ^liefhebbers onzer stad, krijgen een mge gelegenheid om, in onze NATIONALE OPERA op de uitvoering bij te wonen van Muziek Jacques Offenbach Regie: Maurice Béjart In de gewone prijzen van de Ko ninklijke Muntschouwburg te Brussel is de heen- en terugreis met autobussen inbegrepen. Alle verdere inlichtingen, alsmede inschrijvingen voor dit kunstgebeuren, cp het Stadhuis, en bij de Bestuursleden van de Stedelijke Kulturele Kommissie. Nog niet zo lang geleden stelden we met vreug de vast dat het Davidsfonds, na een jarenlange gelukzalige slaap, wakker was geschoten en ons een winterprogramma bracht dat op een verjon gingskuur schijnt te wijzen. Door dit voorbeeld en misschien ook door ge zonde ijverzucht geprikkeld, komt onze Stedelijke Kulturele Kommissie ook nog eens buiten en direkt al met een buitenkansje voor de muziekliefhebbers, nl. de mogelijkheid om in de beste omstandigheden in de Muntschouwburg de opvoering bij te wonen van Hoffmann's Vertellingen. Verdere inlichtingen hierover zijn ergens in dit blad te vinden. Bracht het wakker schieten van het Davids fonds ons, zoals gezegd, heel wat genoegen, dan draagt het initiatief van de Kulturele Kommissie eveneens onze algehele goedkeuring weg omdat hier gebroken wordt met de verouderde opvatting die wilde dat alleen de elite voor operawerk vat baar was. Al te lang immers werd het bezoeken van de Munt la Monnaie... als een privelegie beschouwd voor de franssprekende bourgeoisie in Vlaanderen, en niet zonder reden. De dure prijs der plaatsen, de verplaatsing die voor avondverto ningen het bezit van een auto noodzakelijk maakte, lagen niet in het bereik van de massa Gelukkig- maar zijn de toestanden veranderd zodat dank zij de verhoogde levensstandaard deze materiële be zwaren zo goed als uitgeschakeld zijn. Waar bovendien het Stadsbestuur nog voor komfortabele gratis reisgelegenheid zorgde, zien we voor ons part geen verder bezwaar dat onze mensen zich niet met de kennis van Frans operawerk zou den verrijken. Wel zullen er weer radikale Vla mingen gevonden worden die hierin niets kunnen zien dan de zoveelste poging tot verfransing der massa, maar ditmaal gaan we toch niet akkoord. (Lees verder op pag 2) Het is nu wel algemeen bekend dat onze Zeereerwaarde Heer Deken, die zich reeds enkele tijd niet al te best voelde, plots zeer ernstig ziek werd. 11 Daar zijn toestand niet sterk verbetert nodigen wij allen uit, in naam van de paro chiale geestelijkheid, deel te nemen aan de bedevaart naar de kapel van Bevingen, om er voor zijn herstel te bidden. Deze bedetocht gaat door op zaterdag 8 februari. Samenkomst aan de hospitaalkerk te 3 uur in de namiddag. We rekenen op minstens 1 lid uit elk gezin van onze parochie. Ronde Tafel

Denderklok | 1964 | | pagina 1