d w e 1 /QQm s Z.E.H. De Landtsheer Pastoor-Deken NACHTLAWAAI m I 8 IB' êl rfU «rbrifsnaf. Achtendertigste Jaargang Zaterdag 21 maart 1964 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.'?7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG I Wij waren zeer gelukkig, verleden week, op het nippertje af, aan onze lezers, de benoeming van Zeereerwaarde Heer Principaal De Landtsheer, tot Pastoor-Deken van Ninove te kunnen melden. Wij willen niet aan overdrijving doen wanneer wij schrijven dat deze benoeming van de Bisschoppe lijke Raad, niet alleen door onze stad maar door gans de Dekenij met vreugde begroet werd. Onze nieuwe Pastoor-Deken werd geboren te Lebbeke, 1 november 1918, en is dus pas zijn zesen veertigste jaar ingetreden, hetgeen hem meteen de jongste titularis maakt van een Dekenij in het Bisdom Gent. Priester gewijd op 2 mei 1943 door Monseigneur Coppieters, begon hij zijn loopbaan als voorlopig onderpastoor op de St-Jozefsparochie te Sint Niklaas tot einde 1944. Door Mgr de Bisschop naar Leuven gestuurd, studeerde hij Germaanse Philologie waarna hij in 1946 ieraar werd aan het O. L. Vrouw van Deinsbeke-College te Zottegem. Op 15 april 1950 werd hij, als piepjonge Principaal, hier te Ninove in het College aangesteld om er de taak voort te zetten van Zeereerwaarde Heer Ri chard De Moor, de huidige Kanunnik en tevens Hoof'd-Inspecteur van het Diocesaan Onderwijs. Principaal De Landtsheer wachtte hier een zwa re taak cp het College, waarvan de vernieuwing der verouderde lokalen was aangevat, en waarvan de verdere uitbouw en groei moest worden ver wezenlijkt. Jonge schouders kunnen \eel lasten dragen en weldra volgden de initiatieven zonder verpozen elkander op. Er kwam een nieuwe turn zaal die aan een dringende noodzakelijkheid be antwoordde ae bouw van nieuwe klaslokalen voor uitbreiding van oude en moderne Humaniora tot een volledige cyclus, volgde onmiddellijk, zodat het Sint-Alovsiuscollege uitgroeide tot een volwaardig instituut. Dat de kristelijke ouders gretig gebruik hebben gemaakt van deze nieuw geschapen moge lijkheden voor hun jongens, bewees het steeds groeiend aantal leerlingen. Benevens Latijns-We tenschappelijke en Ekonomische afdelingen kwam, onder het beleid van de nieuwe principaal, ook een kleuterafdeling tot stand, wat eveneens ten zeerste op prijs gesteld werd dcor de ouders van het Doorn kwartier. Maar de college-ruimte werd te benepen en er werd naar uitbreidingsmogelijkheid gezocht en ook gevonden, door de aanwerving van de grote boom gaard achter het College, eigendom van de Heren Van Caenegem. Reeds werden de grondwerken aan gevat om meer levensruimte te geven aan de spe lende collegejeugd, door de aanleg van een nieuwe bijkomende speelplaats. Het laatste initiatief van Principaal De Landtsheer was het bouwen van een volledige nieuwe en moderne Frcebelafdeling, waar mee kortelings zal gestart worden en welke nog voor het komende schooljaar moet klaarkomen. Het werk van Zeereerwraarde Heer Principaal was nog niet af, maar het is op zeer gunstige voor uitzichten en nieuwe mogelijkheden dat hij, zeer zeker met weemoed in het hart, zijn geliefd College zal verlaten. Wij menen de tolk de zijn van de kristen ge meenschap hier te Ninove en omgeving, wanneer wij Zeereerwaarde Heer De Landtsheer van harte dank zeggen om al het goede dat hij verwezen lijkte ten bate van onze jeugd. Nu wacht hem een nieuwe, lastige en grote taak welke hij zeer zeker zelf niet onderschat, vermits hij hier lang genoeg verbleef om de toestanden goed te kennen. Vele kontakten werden reeds ge legd door de voortdurende wisselwerking school, ouders en leerlingen, en allen die met de oud principaal vertrouwd waren, twijfelen er niet aan dat de nieuwe Pastoor-Deken zich volledig zal ten dienste stellen van de gemeenschap en dit met hart en ziel. Van een Herder wordt verwacht dat hij zich totaal geve aan zijn kudde, dat hij open oog en oor nebbe voor haar noden, dat hij minzaam en helpend weze voor iedereen, zonder uitzondering. Het verleden van Zeereerwaarde Heer De Landts heer staat op dat gebied borg voor de toekomst. Van onze kant willen wij hem onze volledige steun toezeggen opdat, met Gods hulp. het nieuw Dekenaat, wat wij lang en vruchtbaar wensen, een zegen moge zijn voor het Ninoofse. In de jongste dagen hebben verscheidene stads genoten hun beklag gedaan over nachtlawaai door muziek in de herbergen. Met overschot van gelijk doen sommige gebu- ren van zekere herbergen bitter hun beklag erover dat hun rust tot "s avonds laat en soms tot een gevorderd stuk van de nacht gestoord wordt. Niet zonder ongelijk klagen sommige herber giers over het ontijdig stilleggen van de muziek in hun inrichting en vooral over de wijze waarop zulks door zekere agent geschiedt. Wat met de muziek in de herbergen Van het ogenblik af dat ze, bij nachte, de rust der inwoners stoort, wordt het feit strafbaar. Bij nachte beduidt volgens de opvatting van de wetgever in de zeer enge zin van het woord tussen het invallen van de duisternis en het aan breken van de dag. Moet men daaruit afleiden dat de nacht begint vanaf het invallen van de duisternis, dus bv. vanaf 17, 18 uur bij wintertijd Hoegenaamd niet want de rechtspraak heeft dat begrip zeer gemilderd en heeft er een feitelijke kwestie van gemaakt, overgelaten aan het vrij oor deel van elke Rechter. Zekere rechters die, zoals men het in de volksmond zegt, niet in de wereld leven zullen streng beteugelen, andere rechters die met ge zond oordeel begaafd zijn zullen aannemen dat nachtlawaai door muziek eerst na 21 of 22 uur ontstaat. Er is nog een tweede vereiste om het feit straf baar te makende muziek moet de rust der in woners storen. Met andere woorden, niemand mag lastig ge vallen of bestraft worden om muziek te laten spelen op een wijze waarop de rust van de andere inwo ners niet gestoord wordt. Rust beduidt niet nachtrust Het is dus ons inziens toegelaten behoudens andersluidende reglementering muziek te laten spelen in herbergen, 's avonds, van het ogenblik af dat noch voorbijgangers, noch zeker de geburen het kunnen horen. Kan dat <.43© 81 -4 ■mt&kh- J?. «MARINE» door Luc De Decker -i ■1 ,'i1 f SI- vzw «ai +J w'-j£L22 \A. .4

Denderklok | 1964 | | pagina 1