d w e u,Qams De Hedendaagse Figuratieve Kunst in Zuid-Vlaanderen Achtendertigste Jaargang Zaterdag 18 april 1964 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327 'J7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Van de doktersstaking is hier bij ons weinig of niets te bespeuren zodat wij in. feite niet te lijden hebben door dit sociaal konflikt. Dat er in onze huidige demokratische- sociale maar ook ma terialistische wereld ook kan gestaakt worden om beginselen en niet om den brode kan er bij sommi gen niet goed in. Nochtans zijn wij ervan over tuigd dat het geneesherenkorps eerst en vooral de verdediging van de zelfstandigheid van hun beroep op het oog hebben, zonder daarom ook de finan ciële kant van de zaak te verwaarlozen. Dat is zijn goed en onbetwistbaar recht m een vrij land voor een vrij beroep. Of de staking hiervoor wel het gepaste middel was blijft nog te discussiëren en het is niet aan ons zulks hier uit te maken. Maar dat de Regering niet vrij uitgaat wanneer zij in spoedtempo een wet op de Ziekte en Invali diteitsverzekering uitvaardigt, zonder de recht streeks betrokken partijen vooraf grondig te hebben geraadpleegd, is een andere kwestie. Zoals de overige vrije beroepen zijn de genees heren hier het slachtoffer geworden van hun gemis aan samenhorigheid en politieke onmondigheid. V ij leven in een georganiseerde samenleving, ingesteld op sociale en ekonomische evolutie, steeds gericht op de lotsverbetering van de kleine man. Deze vooruitgang is niet te stuiten en wie niet meewerkt wordt onder de voet gelopen. Voor de dokters zal het er op aankomen de juiste schakel te vormen in deze ketting en tevens hun beginselen hoog te houden. Dat kan slechts door de organisatie en door de macht welke deze kan vertegenwoordigen. Wij weten maar ai te goed dat het voor beoefe naars van vrije beroepen soms heel lastig kan zijn om in het gareel te lopen en een heel klein stukje van hun zelfstandigheid prijs te geven aan beroeps groeperingen om deze in hun plaats te laten op treden waar het gaat om de verdediging van deze zo gegeerde zelfstandigheid. Maai dat is nu een maal een noodzakelijk kwaad waar geen andere uitkomst aan is. De mens is per essentie een sociaal wezen en in onze tijd wordt er van langs om meer geofferd op het altaar \an de gemeenschap. Een organisatie gelast met de belangen van de enke lingen, heeft een verantwoordelijkheid tegenover haar leden en de leiders worden verondersteld over de nodige beroepsbekwaamheid en beroepsgeweten te beschikken, om in de plaats van deze enkelingen op te treden. Dat is het grote voordeel van de organisatie, namelijk dat er mensen aan de leiding staan die speciaal opgeleid werden om de nodige kontakten te leggen en de nodige gemeenschapszin opleveren om de belangen van hun zeltstandigen in overeestemming te brengen met deze van de ge meenschap als dusdanig. Het Komt ons voor dat in al dat doktersgedoe een essentiële zaak verwaarloosd werd. nl. de voor lichting van de gemeenschap en in tweede instantie de doelmatige verdediging op de publieke tribune van de beginselen voor dewelke nu zo krachtdadig wordt gestaaKt. De sociale partners zijnde in spe de vakbonden, de mutualiteiten en de patroonsvereni gingen staan veel sterker op dit gebied omdat zij meer kontakt hebben met hun leden en ook, sociaal en politiek, wel iets in de pap hebben te brokken. Voor de vrije beroepen is dit niet het geval en wij vrezen dat de geneesheren ook ditmaal het gelag zullen betalen, enkel en alleen omdat zij geen organisatie vertegenwoordigen welke ook po litiek mondig is. Dit konflikt moge een les zijn voor alle vrije beroepen, middenstanders en zelfstandigen. De noodzakelijkheid van de organisatie is nogmaals bewezen voor zoveel dit nog wel nodig was en zowel voor de betrokkenen als voor de gemeen schap. vermits alle belangen uiteindelijk moeten gevrijwaard blijven, wat op zichzelf reeds een hele prestatie blijft. Reeds enkele tijd hadden we geruchten opge vangen dat dit jaar op kultureel gebied te Ninove iets belangrijks mocht worden verwacht. Het is thans zover dat wij er meer kunnen over verklap pen. Van 30 april tot 10 mei aanstaande richt de Kunst- en Kuituurvereniging der Denderstreek in de zaal Roxy een verlengde kunstweek in. Ten gerieve van onze lezers zijn wij even op nadere informatie uitgetrokken. Allereerst hebben wij natuurlijk de tentoon stelling De Hedendaagse Figuratieve Kunst in Zuid-Vlaanderen Het is de eerste maal dat wer ken van praktisch alle Zuid-Vlaamse figuratieve kunstenaars in een grote tentoonstelling zullen worden samengebracht. Het belang van deze ge beurtenis wordt pas duidelijk wanneer men weet dat deze tentoonstelling doorgaat onder de auspi ciën van het Ministerie van Nationale Opvoeding en Kuituur en met medewerking van het Provin ciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen en van het Stadsbestuur van Ninove. De opening zal doorgaan op donderdag 30 april te 20 uur. De inleiding zal worden verzorgd dooi de Vlaamse letterkundige Bert De Corte, terwijl de rondleiding zal worden gedaan door Renaat an der Linden, voorzitter van de Bond der Oostvlaamse Folkloristen. Of deze tentoonstelling werkelijk representatief zal zijn voor de Figuratieve Kunst m Zuid-Vlaan deren 7 Wanneer ons de lijst werd voorgelegd van de deelnemende kunstenaars, moesten wij toegeven dat praktisch geen betere keuze kon worden gedaan. In alfabetische volgorde troffen wij aan 1 Gies Cosijns, Kwaremont 2 Emiel De Cooman, Appelterre 3 Lue De Decker, Brussel 4 Jan Delanghe, Overboelare 5 La ure Fels, Ninove Pol Huwé, Geraardsbergen 7 Anne Lambert, Ninove 8 Etienne Micholt, Ninove 9 10 11 12 13 14 Frans Minnaert, Zandbergen Omer Pessemier, Goeferdinge Karei Rosier, Overboelare Staf Stientjes, Tiegem André Tahon, Edelare Jos Van den Abeele, Edelare 15 Emiel Van den Driessehe, Eine 16 Carli Van Overbeke, Overboelare 17 Maurits Van Saene, Ninove 18 Herman Verbaere, Wetteren 19 André Verstraeten, Strijpen 20 Jules Verstraeten, Zottegem voor wat de kunstschilders betreft. 1 Mon De Rijck, Outer 2 Rut Rosier, Overboelare 3 Hubert Van der Donckt, Huyse ten slotte als beeldhouwers. Tevens wordt gezorgd voor een zeer hoogstaan de muzikale omlijsting. Zullen in de loop van deze Ninoofse Kunstweek optreden de solisten de heer De Mol, piano Mejuffrouw De Looze, viool. Het Ninoofs Gemengd Zangkoor, onder de lei ding" van de heer Fernand De Mont het Ninoofs kwartet «The Four Pali's». Als sluiting krijgen we ten slotte op 10 mei te 20 uur het neusje van de zalm op muzikaal ge bied onder de auspiciën van het Ministerie van Nationale Opvoeding, dienst Volksopleiding, treedt het Barokensembie voor de eerste maal te Ninove op. Dit ensemble is een werkelijk unicum. Iets dat niemand met enige kulturele belangstelling mag missen. De enkele gelukkigen, welke vroeger reeds de gelegenheid hadden een muziekavond van dit Barokensembie bij te wonen, geraken er niet over uitgepraat. Over dit alles brengen wij aan onze lezers tege- legenertijd uitvoeriger nieuws. Het wordt een groot succes voor de Kunst- en Kuituurvereniging der Denderstreek, inrichtster van deze kulturele week. Rond een Sociaal Konflikt

Denderklok | 1964 | | pagina 1