d vu e o z\u /QQlWS 6^ 28° Bischop van Gent DE FILTER Achtendertigste Jaargang Zaterdag 6 juni 1964 imaa Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.^7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Paus Paulus VI heeft Mgr Leonce Van Pete- ghem, vikaris-generaal van het bisdom Gent, be noemd tot 28e bisschop van Gent, in opvolging van Mgr Calewaert die op 27 december 1963 te Gent overleed. De nieuwe bisschop van Gent is afkomstig van St Kruis-Winkel en is 47 jaar oud. Sinds 11 februari 1961 is hij vikaris-generaal van het bisdom Gent. Mgr Leonce Van Petegem. 28e bisschop van Gent, is iemand van wie allen die hem kennen, getuigen dat hij een man is waarvan men weet wat men er aan heeftZowel in leeftijd als in dienstverband, was hij de jongste vikaris-generaal van het bisdom Gent. Hoewel zacht en vriendelijk, is hij kordaat bij het nemen van beslissingen, aldus het oordeel der insiders. Een prelaat die zeer veel eerbied, zeer veel begrip heeft voor het standpunt en de adviezen van zijn omgeving, maar die dan. als de kalme, wijze, ernstige menszoals hij wordt genoemd, de juiste beslissing kan nemen. Een prelaat die eerbied afdwingt. JONGSTE VAN 12... Mgr Leonce Van Peteghem werd geboren te St Kruis-Winkel op 7 oktober 1916. Hij was de jong ste uit een diep-kristelijke landbouwersgezin van twaalf kinderen. In 1920. gingen vader en moeder Van Peteghem zich vestigen op de wijk Lichtelare te Lochristi. De latere bisschop bezocht er de lagere school en maakte er deel uit van de plaatselijke afdeling van de Eucharistische Kruistocht. In 1928 ging Leonce. nog geen volle twaalf jaar oud, over naar het Sint-Lievenscollege te Gent om er de oude humaniora te beginnen in 1934 deed hij zijn levenskeuze het priesterschap. In septem ber van hetzelfde jaar deed hij zijn intrede in de wijsbegeerte te St Niklaas-Waas. STUDENTENVRIEND Het werden jaren van intense studie zowel in het Sint-Niklase kleinseminarie als- in het groot seminarie te Gent. Priester gewijd te Gent in 1940 werd Eerwaarde Heer Van Peteghem reeds in 1943 geestelijk direc teur en professor in ascese, pastoraal en opvoed kunde aan het grootseminarie te Gent. In 1949 werd hij ere-kanunnik en in 1956 titulair kanunnik. Op 11 februari 1961 werd de jonge kanunnik door Mgr Calewaert tot vikaris-generaal aangesteld en in april van datzelfde jaar werd hij verheven tot huis prelaat van Zijne Heiligheid de Paus. Als professor en geestelijk directeur van het grootseminarie was Mgr Van Peteghem de vriend van al zijn studenten. Zijn grote belangstelling ging naar de opleiding van katechisten, naar de problemen omtrent de godsdienstige bezinning ter wijl hij tevens een groot voorstander was van dis- kussies met andersdenkenden. De plechtige bisschopswijding zal plaats hebben te Gent op maandag 29 juni aanstaande, feestdag van Sint Petrus en Paulus. Moge de Heer onze Bisschop en zijn werk mild zegenen 4 4 Ml De laatste maanden was Mgr Van Peteghem vaak te gast in Ninove, zo om. tijdens de begrafe- nisnlechtigheden van Zeereerwaarde Heer Deken Back en, zoals afgebeeld op bovenstaande foto, ook tijdens de aanstelling van Zeereerwaarde Heer Deken De Landtsheer. De Ronde Tafel Conferentie ter Herziening van de Grondwet (oef...) is, na maandenlang moeizaam broeien, eindelijk met een reeks concrete voorstel len voor de dag gekomen. Om dit gewrocht te bespreken blijft de ons toegewezen plaats te klein zodat we ons moeten beperken tot enkele essentiële punten waarover we dan ook onbewimpeld en in telegramstijl onze mening zullen zeggen. In de lan ge reeks voorgestelde wijzigingen vinden we onder meer 1 Het behoud van het aantal parlementairen Akkoord, al was een vermindering van het aantal ons veel liever geweest. 2 Verbod terzelvertijd parlementair te zijn en burgemeester van een gemeente van 250.000 inwoners en meer Dat laatste getal ligt nogal aan de hoge kant. Iedereen weet toch dat een burge meester met 50.000 inwoners zijn handen meer dan vol heeft om zijn werk naar behoren te vervullen. 3 Behoud van Kamers en Senaat Enfin, ja... We zitten er nu al 130 jaar mee. elders is het ook zo en ge went aan alles, ook aan afzien. 4 Het behoud van de kopstem Daar zijn we radikaal tegen. We zijn ge noeg ontwikkeld om zelf te kiezen wie ons moet vertegenwoordigen. Daarbij dat speculeren op de gemakzucht der kop-af- stemmers wordt maar al te veel uitgebuit door de beati possedenti. 5 Het Volksreferendum Bravo. Alleen een dergelijk referendum brengt een twijfelende regering zekerheid omtrent de mening der bevolking over een bepaalde, essentiële kwestie. Maar dan er naar handelen, en niet zoals ten tijde van Koning Leopold... 6 Automatische Zetelaanpassing Tiens, wTie we daar hebben... Is het wel nodig hieromtrent nog onze mening te zeggen, nu al de tijd. papier en inkt die we versleten hebben om dat te helpen be komen. Het is dus voor ons een kort, klaar en goed uitgedruktJa. En we hoopten de zaak hiermede voor goed opgelost. Nochtans, rijk aan ondervinding en wetende dat, wanneer het Vlaamse belangen betreft, in Bel gië niets eenvoudig is. zijn we eens verder gaan loeren en inderdaad, onder door de Ronde Tafel Commissie enz... voorgestelde wijzigingen, vonden Lees verder op pagina 2 &kb/ Mgr. L. Van Peteghem

Denderklok | 1964 | | pagina 1