h nst(3n «m? iQQtns bb Qq> Achtendertigste Jaargang Zaterdag 22 oogst 1964 DE WATERWEGEN TE NINOVE EN OMSTRTEKEN DE OPLOSSING IN 'T VERSCHIET DE VOORSTUDIE VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ZONDER AARZELING! DE STUDIE EEN GROOTS OPZET 4F Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.?7 Postcheckrek. 4786 85 Sinds vele jaren berustte er een verslag ;an Veldwachter Leuckx in de archieven van de Stad. Het. betrof voorstellen tot gezondmaking van de vallei der Kipsteegbeek en tot het omscheppen van verzuurde gronden en weiden in bebouwbare landbouwgronden en in goede weiden. In 1962 werd dit verslag bovengehaald en er werd accoord bereikt met de uitbaters van de twee watermolens op de Bakergem en op het grondge bied van Iddergem. De ene uitbater moest zijn bedrijf stopzetten om gezondheidsredenen en de andere had zijn bedrijf, na een zware brand, volle dig geëlectrificeerd. Beide stemden erin toe volledig en vrijwillig afstand te doen van hun recht van erfdienstbaarheid op het gebruik der wateren van de waterloop waarop hun watermolen gevestigd •was. De beslissing van die molenaars is het vertrek punt van een grootse studie voor de normalisatie van al de waterlopen in Ninove en omstreken, en van de sanering der gronden van gans de streek. Wij brengen dan ook een dankbare en zeer verdiende hulde aan de heer VAN DER SPEETEN van Ninove en aan de heer UYTTENHOVE van Iddergem, omdat zij er de voorkeur aan gegeven hebben aan de gemeenschap der streek een on schatbare dienst te bewijzen, liever dan te vitten en te procederen voor eigen klein belang. De Landelijke Waterdienst bij het Ministerie van Landbouw werd in december 1962 bij het geval betrokken, omdat het vraagstuk paste in het kader der sanering van de 'Dendervallei. Het vraagstuk werd weerhouden omdat de Kip steegbeek en de Molenbeek een belangrijk stroom gebied hebben, omdat het vraagstuk een oplossing betekende voor moeilijkheden in verschillende ge meenten, en omdat verschillende honderde hectaren grond erdoor konden gesaneerd worden. De Landelijke Waterdienst aanvaardde de op dracht om een voorstudie te doen naar de uit te voeren werken, naar hun kostprijs en naar hun praktische weerslag voor de landbouwgronden. In augustus 1963 was de voorstudie beëindigd en op 6 september 1963 werd ten stadhuize van Ninove een eerste vergadering belegd onaer voor zitterschap van de Schepen van Financiën der Stad Ninove, met afgevaardigden van de Landelijke Wa terdienst, met de Voorzitter en de Secretarissen van het Actiekomitee voor de economische expansie van het Arrondissement Aalst en met afgevaardig den van de Gemeentebesturen van Denderhoutem, Denderleeuw, Iddergem, Nederhasselt, Okegem en 'Outer. De versterking van de oever van de Bender langs heel het grondgebied der gemeente Okegem en een deel van het grondgebied der stad Ninove werd in deze studie opgenomen om gezamenlijk met de andere werken uitgevoerd te worden. Dc te normaliseren waterlopen in de betrokken gemeenten hebben een totale lengte van 22 kilo meter Het zijn de tegengracht langs de Dender op Den derleeuw en Okegem de Molenbeek de Kipsteegbeek. 'Die waterlopen hebben een gezamenlijk stroom gebied van 2153 Ha, hetzij 549 Ha voor de tegengracht 1152 Ha voor de Molenbeek 452 Ha voor de Kipsteegbeek. De werken omvatten circa 45.000 m3 gronduit- gravingen, aanpassingswerken, overlaten, duikers, kunstwerken, oeverversterkingen enz... De voorziene kosten mochten alsdan geraamd worden als volgt versterking Denderdijk 9 miljoen F normalisatie andere waterlopen 7 miljoen F Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer: 2,25 F In totaal 16 miljoen F Het Departement voor Openbare Werken neemt de 9 miljoen F overversterking integraal ten laste. Het Departement voor Landbouw zal de andere 7 miljoen voor gemiddeld 80' betoelagen, zodat er 20'of 1 miljoen 400.000 F ten laste zou blijven der zeven betrokken gemeenten. Het geval werd voorgelegd en besproken in de gemeenteraden van de zeven betrokken gemeen ten. Vóór het einde van 1963 werd overal een gun stig besluit getroffen om dit buitenkansje bij ^e treden. Elke gemeenteraad gaf zijn principiële goed keuring aan de gedane voorstudie. Er werd beslist de normalisatie der bedoelde waterlopen in samenwerking met al de betrokken gemeenten te doen uitvoeren, het aandeel in de kosten op te nemen volgens de normen vastgesteld door de Landelijke Waterdienst, en de stad Ninove aan te stellen als opdrachtgevend bestuur. Overal werd begrepen dat een kwestie kordaat aangepakt werd waarbij gans de streek baat zou vinden. Overal wist men dat dezelfde gunstige om standigheden zich geen tweede maal zouden aan bieden. Op 11 december 1963 werd een nieuwe vergade ring belegd ten stadhuize te Ninove, onder voorzit terschap van de Schepen van Financiën der Stad Ninove, in aanwezigheid van de afgevaardigden van de Landelijke Waterdienst, van het Actiekomitee voor de economische expansie van het Arrondisse ment Aalst en van al de betrokken gemeenten. 'De keuze werd gevestigd op de N.V. Agrotech- nic als ontwerper voor het definitieve ontwerp tot normalisatie der waterlopen in onze streek. Dat studiebureel werd officieel aangesteld bij Besluit van het Schepencollege van Ninove van 17 december 1963. Met de goedkeuring van het Departement van Landbouw werd een overeenkomst afgesloten tus sen de Stad Ninove en de N.V. Agrotechnic op 11 februari 1964. Op 12 augustus 1964 werd een derde vergade ring belegd ten stadhuize te Ninove waar Agrotech nic verslag kwam uitbrengen over de opname van de werkelijke toestand van al de waterlopen in gans de streek. De uitslag van de besprekingen wees uit dat om het vraagstuk volledig te kunnen oplossen er nog vier nieuwe gemeenten bij het geval moeten betrokken worden Aspelare, Sint Antelinks, Sint Lievens Esse en Steenhuize-Wijnhuize. Het nodige wordt daartoe onmiddellijk gedaan. Om geen vertraging op te lopen worden de werken ingedeeld in twee loten. Het eerste lot voor de reeds betrokken gemeenten. Het tweede lot met de vier nieuwe. Agrotechnic bezoekt thans elke gemeente om de lokale problemen te helpen oplossen en om het eerste deel der studie over korte maanden te kun nen afwerken. De streek heeft meer dan voldoende val (circa 45 meter) zodat het probleem neerkomt op het vrijmaken en het herkalibreren der waterwegen en op een kwestie van het beheersen van het water door middel van op te richten kunstwerken. De verwezenlijking van het ontwerp zal on overzienbare weldadige gevolgen hebben voor gans onze streek. Het betekent de droogmaking van al de voch tige gebieden. Het betekent de gezondmaking van honderde hectaren verzuurde gronden en van honderde hec taren rottering. Het betekent een omwenteling voor de land bouweconomie van ganse gemeenten zoals Dender houtem, Aspelare, St Antelinks. Het betekent uitbreidingsmogelijkheden in de meeste gemeenten. Het betekent de mogelijkheid onontbeerlijke herstellingen uit te voeren aan talrijke landbouw- wegen die tot nog toe niet konden hersteld worden. oor Ninove beduidt de verwezenlijking van dit ontwerp, samen met de thans verwezenlijkte rechttrekking der Herlinckhovebeek, DE oplossing van het probieem der binnenwaterwegen in onze stad. Hebben wij ongelijk het geval te betitelen als een kapitaal probleem A.D.R. e^n d w e^b/, Een Kapitaal Probleem

Denderklok | 1964 | | pagina 1