en - 0\K8Se ^'Qams bh DE HERDENKING Achtendertigste Jaargang Zaterdag 24 oktober 1964 (VAN ONZE CORRESPONDENT TE MOSCOU) SLAG AAN DE IJZER vwe» Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE relefoon 327.'^7 Postcheckrek. 4786 85 Prijs voor Jaarabonnement90 F Prijs per nummer2,25 F VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De lezer snapt zeker al direct dat we 't niet gaan hebben over de een of andere soort korstioze kaas ol dito brood, wel over het aftreden of aizetten zoals ge wilt van de Russische Premier NiKita Kroetsjev- Zelden heelt het verdwijnen van ten politieke wereldfiguur als deze van Nikita zo veel kommentaar veroorzaakt, zelden werden zoveel gissingen geopperd omtrent de oorzaak ervan, maar zelden werd er, naar onze mening toch, zodanig neven de bal geslagen Voor ons. Westerlingen, behoort het veranderen van regeringshoofd tot de periodieke kwalen als griep en vallingen, even gauw vergeten als ze ge- r.omen zijn. Omdat in Engeland Wilson er «aan» is en Douglas Home er afmaakt niemand zich overdreven zorgen, evenmin als het vervangen van Adenauer door Erhard ons slapeloze nachten heeft bezorgd Iedereen zal het heel normaal vinden als iri het aanstaande voorjaar Premier Lefèvre zal vervangen worden door iemand anders Dat is im mers het normaal gevolg van vrije verkiezingen die Cc macht nu eens naar links, dan eens naar rechts doet verschuiven In Rusland liggen de zaken anders omdat der gelijke wijzigingen altijd onverwacht komen en geen gevolg zijn van een politieke crisis- Om dat goed te begrijpen even een korte uitleg Zoals de naam het zeil zegt. gaat het om een Unie van Socialistische Sovjet Republieken (USSR; elke afzonderlijke republiek bestuurd zijnde door een Sovjet, verkozen uit kandidaten van de enige toegelaten partij, nl. de kommunistisehe (KP) Uit deze verschillende, laten we zeggen lokale sovjets, worden afgevaardigden gekozen die samen de Op perste Sovjet vormen uit welk organisme dan elf leden aangeduid worden die het Praesidium van de Opperste Sovjet vormen en in naam over de USSR regeert We zeggen welin naam regeert, want als we wat dichter gaan kijken vinden we rap dat. wie de KP in handen heeft, in feite de absolute meester is over het land We nemen ons voor dit in een volgend artikel onze lezeis uit te leggen Voor het ogenblik wijzen w (- ei slechts op dat zowel Stalin als Kroetsjev tot de opperste macht konden opklimmen dank zij hun functie van Secretaris-Generaal der KP Om zich, na Lenin's dood, aan de top te hand haven hield Stalin er zeer speciale en bloedige methodes op na Wie zich ook maar even tegen zijn wil verzette, in woord ol' daad, of blijk gaf van zelfstandigheid, werd van afwijking aan de kom munistisehe doctrine beschuldigd, in een proces betrokken en na «spontane bekentenissen» met ren nerischot beloond Een kordaat middel, inder daad, maar dat elk persoonlijk initiatief in de kiem versmachtte, de deur open liet aan elk verraad en derhalve de Staatspolitie een willekeurige macht over de bevolking in handen liet- Bloedige zuive ringsacties maakten het mogelijk dat Stalin tot aan zijn dood als een despoot kon regeren Met Kroetsjev werd dit harde regime heel wat menselijkei Nikita begreep dat het volk niet langer tevreaen was met louter theorie, maar eiste dat de beloften van een beter en aangenamer leven ein delijk in vervulling zouden gaan Vandaar het ver soepelen der al te strakke politieke richtlijnen, het opheffen der te strenge politiemaatregelen en het ijveren naar een grotere voortbrengst van gewone gebiuiKsaitikelen zoals schoenen, klederen enz... Deze nieuwe strekking liet de Russen vrijer ademen, liet hen toe beter het buitenland te leren kennen', zodat ze het gevoel kregen ook in de wereldpolitiek hun rol te kunnen spelen Het mag gezegd dat onder Kroetsjev's regering geen monsterprocessen meer voorkwamen, geen zuiveringsacties werden ingezet, maar dat integen deel alles met meer menselijkheid werd behandeld ie Nikita in zijn opvattingen niet volgde kreeg geen nekschot, werd eenvoudig opzij gezet zie Molotov, Boulganin, Vorosjilov enz... maar bleef' verder genieten van een dik pensioen en alle staatsvoordelen zoals gratis auto, buitenverblijf enz- Nu kan de vraag gesteld waarom dan eigenlijk Kioetsjev opzij werd geschoven Naar onze mening zit de zaak zo dat de USSR langs om meer toenade- rmk tot het Westen en Amerika wenst te vinden, eneizijds omdat de Russen ons nodig hebben voor hun industriële ontwikkeling, anderzijds om zich bondgenoten te zoeken voor het steeds groeiende Chinese gevaar Met deze taak was Kroetsjev be gonnen en had wel resultaten bereikt, maar toch mangelde het hem aan de nodige intellectuele for matie om met voldoende gezag een grote natie te vertegenwoordigen Verder was er nog zijn verle den de uitmoording der Oekraïners, het bloedbad van Budapest, zijn niet door iedereen vergeten dat nog altijd een zeker wantrouwen schiep en een samenwerking tussen Oost en West enigszins in de weg stond Het feit dat zijn opvolger zich met een blanco strafregister op de internationale markt kan aanbieden, na verklaard te hebben de toenaderings politiek verder te willen doorzetten, kan alleen deze ontspanning vergemakkelijken, al blijft de grootste waakzaamheid geboden van de De Vuurkruisenbond te Ninove, herdacht vori ge zondag, zoals telken jare, de Slag aan de IJzer- Dit jaar was het de 50e herdenking. Het was de gelegenheid om de dag met bijzondere plechtigheid fe vieren- De oproep tot bevlagging van de huizen werd goed beantwoord door de inwoners van Kerkplein. Biezenstraat, Beverstraat, Oudstrijdersplaats en de Burchtstraat Aan het stadhuis wapperden de drie vlaggen De Mis, opgedragen ter nagedachtenis van de gesneuvelden en de overleden oudstrijders van 14-18 werd massaal bijgewoond Na de Mis werden bloemengarven neergelegd aan de gedenksteen op het Kerkplein door de heer Burgemeester, namens het stadsbestuur, en dooi de heer Le Clair, voorzitter van de Vuurkruisen bond, die een korte en passende redevoering uit sprak- Daarna had een optocht plaats die, voor het stadhuis, in ogenschouw genomen werd door de stadsoverheid De plechtigheid werd opgeluisterd door het versterkte muziek van het brandweerkorps, dat een flinke indruk maakte (de kern van het toekomstig stadsmuziek De optocht werd voorafgegaan door de steeds kleiner wordende, doch indrukwekkende groep van uurkruisers van 1914-18, waarvan het jongste lid d° 10-jarige ouderdom benadert... Daarna Politie en Rijkswacht, de flink gedisci plineerde groep van de civiele bescherming, de E.atholieke Meisjesgidsen en de Katolieke Scouts Na het défilé werden de Vuur kruisers opgeleid naar hun lokaal «De Keizer» door het muziekkorps van de Brandweer en de Stadsoverheid Het was een korte, eenvoudige, doch indruk wekkende vaderlandse plechtigheid Aan te stippen, de afwezigheid van al de pa triotten, bepaaldelijk al de mandatarissen van de liberale sponskenspartij, de officiële Scouts, de of ficiële Scouts-girls Opgemerktde afwezigheid van alle ambtena ren, behalve de heer stadsontvanger *"2 v:" »-s v K roet- ex

Denderklok | 1964 | | pagina 1