d VU e zin Qms WEGENFONDS 1966 LEGE HANDEN WACHTEN OP ZINVOLLE ARBEID... n Veertigste Jaargang Zaterdag 26 februari 1966 BROEDERLIJK DELEN Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Misschien zullen onze automobilisten wel wat belang hechten aan het budget betreffende het wegenfonds voor het jaar 1966. Voor het gewoon onderhoud van de staatswegen is er 579 miljoen voorzien voor gans het land. Hier had men best een grotere inspanning mogen leveren. Goed onderhouden wegen vermijden immers vele ongelukken. Veel wegen blijven te lang in een gevaarlijke toestand. Het budget voorzien voor het bouwen van nieu we wegen is wel veel belangrijker: 7850 miljoen. Het is dit laatste cijfer dat we hier wat van nader bij gaan onderzoeken. Het budget van 7850 miljoen is onderdeeld in 5350 miljoen fr voor het bouwen van nieuwe auto snelwegen en 2500 miljoen fr voor het aanleggen van gewone wegen. Onderverdeling der miljoenen voor autosnelwegen Autosnelweg van Wallonië 3950 Autosnelweg Antwerpen-Luik-Aken 425 Autosnelweg Brussel-Oostende 250 Autosnelweg Brussel-Antwerpen 345 Onteigeningen voor snelwegen later aan te leggen 3Ö0 Totaal miljoen frank 5350 Wat men natuurlijk dadelijk opmerkt is het feit dat er op het totaal budget ongeveer een 3/4 uitgeschreven zijn voor het aanleggen van de auto snelweg van Wallonië. En tot welk nut Het valt zeker niet te ontkennen dat voor Wallonië zelf, verbindingen zoals Brussel-Luik, Brussel-Bergen en Brussel-Charleroi van veel groter belang zijn dan een verbinding Luik-Namen-Doornik. Had men niet veel beter een paar miljard be steed om de bestaande wegen op de as Luik-Namen- Doornik (die in slechte staat zijn, laten we dat toegeven) en het vrijgekomen kapitaal nuttiger aangewend. Misschien zult U denken, beste lezer, dat wanneer men 4 miljard investeert in die auto snelweg, hij daarmee wel zeer ver afgewerkt zal zijn. Vier miljard vertegenwoordigt immers reeds 20 milj./km. Niets daarvan Laten we even nagaan aan welke vakken men gaat werken (niet afwer ken Toegang tot Luik 300 Viesville-Gosselies 450 Ville-sur-Haine - Maisières 150 Maisières-Ghlin (grondwerken) 160 Ghlin-Jemappes (grondwerken) 220 Fleurus-Velaine (grondwerken) 130 Ringlaan Doornik 100 Enkele bruggen 690 Jemeppe-Bierset 115 Kompleks van Loncin 410 Onteigeningen 1125 3950 Totaal miljoen frank Gaan we op de kaart even de ligging na van al deze gemeenten, dan zien we dat de lengte van deze vakken gelijk is aan deze tussen Pollare en Ninove. Laat ons aannemen dat nog niet 1/10 van de autosnelweg van Wallonië zal afgewerkt zijn met deze 4 miljard. De totale kostprijs mag men schatten op een kwart miljard per km. Het zal de duurste autosnelweg van Europa worden. Hoe is zo iets mogelijk? Eerst heeft men de autosnelweg Brussel-Ant werpen aangelegd, daarna Brussel-Oostende en dan Antwerpen-Luik. Toen ging men natuurlijk verder met de uitbouw van het nieuwe wegennet. Statis tieken hadden aangewezen dat de assen Rijsel- Gent-Antwerpen en Brussel-Antwerpen eerst aan de beurt moesten komen. Dat konden de Walen niet nemen. De sukke laar^?), men had nog niets voor het zuiden van het land... In Brussel was men natuurlijk met deze zienswijze accoord en zo werd de aanleg gepland van de «Autoroute de Wallonië». Een zeer mooie naam, maar ook miljarden zinloos verspild. Maar hoe komt het dan toch dat de aanleg van die autosnelweg zo duur zal uitvallen Zoals reeds hoger vermeld heeft men onze zuiderburen willen tevreden stellen door de aanleg van deze autosnelweg. Maar die mensen zijn maar tevreden wanneer iedere gemeente zijn oprit heeft, wanneer er voor ieder wegeltje een brug wordt aangelegd. Dat er daardoor ettelijke miljarden ver spild worden heeft minder belang dat is immers de tol die we aan onze huidige democratie moeten betalen. En hoe heeft men dan de Vlamingen gesust Met recht en reden had men immers in het noorden van het land eerst met de aanleg van een nieuwe autosnelweg moeten beginnen. Wel onze brave mensen heeft men toegelaten om natuur lijk met eigen kapitaal een intercommunale op te richten met als doel de verbinding Rijsel-Gent- Antwerpen-Turnhout te verwezenlijken Om te besluiten zouden we wei willen wijzen op volgende punten 1) In de toekomst zou men er dienen voor te zorgen voorrang te verlenen aan het bouwen van die nieuwe wegen welke van nationaal en interna tionaal belang zijn. 2) Men moet er naar streven de bouwkosten te verminderen door een meer rationele werkwijze aan te wenden. 3) Er dient ook naar een oplossing gezocht om goede wegen te bouwen die later weinig of zelfs geen onderhoud meer vergen. Voor sommige delen zou het voordeliger zijn autosnelwegen te funderen op palen met een wegdek in gewapend beton of in voorgespannen beton. De kostprijs natuurlijk voor het leggen alleen zou dan 100 tot 120 miljoen vertegenwoordigen. Verscheidene voordelen zijn aan deze werkme thode verbonden men bekomt zonder bijkomende kosten een brug over al de bestaande wegen, onteigeningen zijn alleen maar nodig over de breedte van de baan (geen hellingen ofte talus, bijna geen grondwerken), het onderhoud wordt tot een minimum herleid en de autosnelweg zou gans afgewerkt zijn bij de indienststelling (De autostrade Brussei-Oos- tende kost jaarlijks nog zo wat een kwart mil jard aan onderhoud en allerlei verbeteringen). Lpten we wel opmerken dat deze oplossing eco nomisch zou zijn voor vakken waar de ondergrond onzeker is, of voor vakken waar grote grondwerken nodig zijn. Vele verbeteringen kunnen aan ons stelsel aan gebracht worden, vele zaken lopen mank (dat heeft men de laatste weken best ondervonden). Het wordt hoog tijd dat er iets veranderd. Werkloosheid, werkloosheid Hoe tegenstrijdig op het eerste gezicht ook, 'toch hebben bijna alle ontwikkelingslanden met deze plaag af te rekenen. Er is voedsel tekort, vruchtbare landen liggen braak, er ontbreken huizen en scholen, wegen moeten aan gelegd... en toch is er werkloosheid. Om de ont wikkeling op een hoger peil te brengen is het dan ook van het hoogste belang al die ledige handen zinvol aan het werk te zetten. Dat beoogt het vormingscentrum voor land bouw en veeteelt, dat in Cibitoke, Burundi, met de hulp van Broederlijk Delen (220.000 fr in 1965) opgericht wordt. Talrijke jongeren, die de lagere school beëin digen, kunnen niet meer verder studeren, ofwel bij gebrek aan intelligentie, ofwel omwille van nun te hoge leeftijd, ofwel omdat ze te arm zijn. Gewoonlijk hebben ze weinig goesting om land bouwer te worden, zoals hun ouders en vrienden die nooit naar school gingen. De traditionele land bouw vraagt inderdaad veel inspanning voor een zeer mager resultaat. Dikwijls bezwijken ze aan de bekoring het platteland te verlaten en naar de stad te trekken. Dat is dubbel rampzalig. Op de eerste plaats voor hen zelf, want ze zullen nooit vinden wat ze gedroomd hebben en eindigen er gewoonlijk in de sleur van ledigheid en werkloos heid. En ook voor het platteland het zal bevolkt blijven met ongeletterde lieden, die slechts de oude landbouwmetodes kennen en niet weten hoe hun gronden waardevol uit te baten. Om het levensni veau op het platteland te verhogen moeten de jon geren, die de lagere school bezocht hebben, over tuigd worden op het platteland te blijven en daar aan de ontwikkeling te werken. Waarom een school voor veeteelt Een oordeelkundig teelten van dieren als kip pen, konijnen en varkens kan de belangstelling wekken van de jongeren. (Leec verder op pag. 2)

Denderklok | 1966 | | pagina 1