h fist V// Alvorens Ida kon huwen... Marie-Ephrem Veertigste Jaargang Zaterdag 12 maart 1966 BROEDERLIJK DELE N DE BOODSCHAP AAM MARIA VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG EERWAARDE ZUSTER GING TEN HEMEL! Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 De meisjes moeten hier nog altijd huwen met de jongen die door de ouders aangeduid wordt. Vaak is dat aanleiding tot pijnlijke situaties. Zo was ook Ida, een van onze kajotsters, door haar ouders verloofd. Ze was een verstandig en fijn meisje en moest helemaal niets hebben van de jon gen die haar was aangewezen. Hij paste ook niet in het minst bij haar. Vanuit de VKAJ moedigde men haar aan met die jongen te breken, wat ze ook deed. Haar moeder en haar oudste broer, die wegens de dood van de vader de verloving hadden moeten beslissen, lieten het daar niet bij. Ida werd gesla gen en opgesloten. Toen we haar in de VKAJ niet meer zagen, wilden we haar thuis gaan bezoeken om te verne men wat er met haar was. De moeder zei eenvoudig dat Ida niet thuis was, maar bij familie verbleef in Betlehem. Tenslotte kwam een gebuur ons van de werkelijke toedracht op de hoogte brengen. Onmiddellijk zijn we er op afgetrokken. Al die maanden was het meisje opgesloten geweest en men vond haar helemaal vervuild en verwaarloosd, ten prooi aan een zenuwinzinking. Van toen af hebben we Ida iedere dag bezocht, maar haar moeder en broer waren niet te overreden om haar opnieuw vrij te laten. Bij onze bezoeken brachten we het meisje re gelmatig naaiwerk mee, zodat ze tijdens de dag een zinvolle bezigheid had. De moeilijkheid was toen een gelegenheid te vinden om haar naaiwerk te verkopen, Toen een soort Vlaamse kermis ingericht werd, besloten we de verkoop daar te proberen. We vonden er tegelijk een middel op om Ida uit haar maandenlange gevangenis te ver lossen. We gingen vragen of Ida zelf die stand op de kermis zou mogen openhouden, en na veel ge praat hebben we dat verkregen. Tijdens deze kermis gebeurde er wat hier op onze kermissen zo vaak gebeurt. Een jongen, lid van de KAJ, kreeg een oogje op Ida. Zijn belang stelling werd maar koel ontvangen. Ida had ge noeg van die ene keer en ze wou van geen jongens meer weten. Heel voorzichtig probeerden we haar te overtuigen dat alle jongens toch niet dezelfde zijn, dat deze veel fijner was en dat ze toch niet a priori mocht weigeren... Het tweetal geraakte met mekaar op goede voet en ze begonnen te dromen waarvan alle verliefden dromen... Maar nu kon de jongen weer niet huwen om wille van zijn oudste broer. Zolang deze niet ge huwd was, mocht hij ook niet huwen. Einde goed, alles goed, en na twee jaar geraakte Ida met haar jongen dan toch getrouwd. Ze vormen nu samen een voorbeeldig gezin en een eerste kindje kwam hun liefde verrijken. -4- Na dit verhaal moesten Mejuffers Jacqueline Bourdot en Claire Glorieux niet veel meer zeggen om ons te overtuigen van de noodzaak van hun werk. Beiden zijn aangesloten bij de Auxiliaires Feminines Internationales Hun groep is werk zaam in Zarka. een stad van 130.000 inwoners op 30 km van Amman, de hoofdstad van Jordanië. Ze verzorgen drie diensten de verzorging aan huis van moeders en kinderen (met 2 vroedvrouwen) een medisch-sociale dienst voor de scholen, in samenwerking met de regering een vormingscentrum voor jonge meisjes tussen 13 en 20 jaar. Daarnaast helpen ze nog in de katolieke aktie. Jordanië telt 1.700.000 inwoners, waaronder ruim een half miljoen vluchtelingen uit Israel. Voor 90' zijn het mohammedanen en voor 10',c kristenen, voornamelijk Grieks-ortodoksen en katolieken van de Grieks-Melchitische en Latijnse ritus. Over de verhouding tussen mohammedanen en kristenen vertelden ze nog De kristenen worden door de mohammedanen slechts geduld. Maar ook de houdink van de kato lieken moet nog veel veranderen. Er moet meer openheid groeien. De keest van dialoog is er nog niet. In de krlstelijke scholen bvb. vragen de mo hammedaanse leerlingen onderwijs in hun eigen godsdienst, maar dat wordt hen niet toegestaan. Natuurlijk zouden de kristenen dan ook een eigen godsdienstonderwijs moeten krijgen in de maham- medaanse scholen. We trachten die wederzijdse ge slotenheid enigszins te doorbreken door in onze diensten de samenwerking tussen mohammedanen en kristenen te bevorderen. In onze medisch-sociale dienst en in het vormingscentrum voor meisjes, hebben we daarmee reeds goede resultaten bereikt. En over de geest waarin de groep werkt We trachten ons zoveel mogelijk te integreren in het milieu waar we zijn. Niet alleen in ons hart, maar ook zoveel mogelijk naar buiten, in taal en gebruiken. We trachten daarin trouw te zijn aan de geest van Pater Lebbe Om goed te zijn, moet men van zijn tijd zijn in gewoonten, gedachten, manier van spreken en doen... Men kent de mensen slechts door zich te geven n n van Paul CLAUDEL, Regie de heer Johan Van der Bracht. wordt opgevoerd te Ninove, op zondag 27 maart 1966 door het Brussels Kamertoneel in de Feestzaal van het Instituut van de Zusters der HH. Harten, ten voordele van Licht en Liefde Steun onze blinden door uw aanwezigheid Houd die avond vrij Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. Herstellend van een zware ziekte, maar terug reeds flink doende in het Moederhuis van onze Kliniek HH. Harten, verliet Zuster Ephrem ons, eerder onverwacht, in de nacht van 4 maart 1966. Geboren te Ittre in 1910, vertoefde Suzan ne Lamborelle reeds sedert 1924 te Ninove, als intern-leerlinge van het intituut HH. Har ten. Na haar studies trad zij in 1932 als novice in het Klooster en legde haar eeuwige geloften af op 1 september 1935. In 1937 werd de Kliniek en Moederhuis HH. Harten te Ninove opgericht, en samen met de Zusters Denise en Adrienne (later nog aangevuld met Zuster Rita) stelde zij al haar talenten, haar liefde en apostolaatszin ten dienste van haar evenmens. Met hoeveel liefderijke zorgen en warme genegenheid werden ontelbare jonge moeders door haar omringd, en de pasgeboren wichtjes vertroeteld Op dinsdag 8 maart, in de stemmige kapel van het Klooster, brachten talrijke moeders, dokters, personeel en vrienden samen met de Kloostergemeenschap verenigd in een H. Eucharistieviering een laatste blijk van ingetogen hulde en dankbaarheid, aan Zuster Ephrem. Moge de leemte die dit voortijdig heen gaan nalaat in de Kloostergemeenschap en dan wel vooral in liet Moederhuis, door dit mooi gebaar van erkentelijkheid en dank, minder zwaar worden aangevoeld. EERWAARDE ZUSTER EPHREM, Wij kunnen hier de tolk zijn van de ganse stad en streek om U onze oprechte dank te betuigen voor uw ongebreidelde werklust, voor uw uitstraling van liefde en genegenheid. Thans heeft U het hemelse loon ontvangen dat U zo ruim toekomt. Zovele moeders en onze kinderen, die U nooit zullen of kunnen vergeten, gedenken U in hun dagelijks gebed. Rust zacht, Zuster Ephrem, eens zien we elkaar terug in het Eeuwige Vaderhuis. 6/1 olaams en

Denderklok | 1966 | | pagina 1