d w e z\u o\^s2e U/Qams »r Het Gezin in de Parochie I!' M' Veertigste Jaargang Zaterdag 16 april 1966 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG I' lf C Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 frs Integendeel, zullen we zeggen. Sinds ons laatste aitikel betrekkelijk de in ons land heersende ge zagscrisis, is al enkele tijd verlopen. Intussen stelden de moeilijkheden bij de vor ming van een nieuwe regering ons, helaas, weer eens volkomen in het gelijk. Het zottekensspel van geven en nemen, van die wel en die niet, van een informateur die zijn opdracht vergat om te trachten langs het zijdeurken op de eerste plaats te geraken, bracht zoveel bewijzen te meer dat er tussen het huidig politiek personeel en de kiezers een kloof is ontstaan die met regeringspraat en een hoop holle woorden niet meer te dempen valt. Schuld aan deze verwijdering hebben vooral de politieke clans der drie zo geheten traditionele partijen die, geen rekening houdende met welbe paalde nieuwe strekkingen, slechts schoorvoetend en met tegenzin de uit de bus gekomen volkswil volgen in plaats van, aan de hand van deze aan wijzingen, resoluut de kop te nemen en te brengen wat van elke partijleiding verwacht wordt leiding Vvant leiding kan bezwaarlijk, genoemd het twee-stapkens-vooruit-en-een-achteruit-spel der BSP no-h het feit dat de P\ haar in Luik, op algemeen applaus onthaald anti-Vlaams programma zo maar eenvoudig 'begraalt om hare verantwoordelijk heid op te nemen, met andere woorden haar part van de minister-portefeuilles binnen te rijven. Evenmin kan men leiding noemen wat in onze eigen rangen gebeurd, waar de Vlaamse vleugel van de CVP zo maar gewoonweg toestaat dat alle Vlaamse problemen voor twee jaar op een zijspoor worden gezet en haar goedkeuring geeft aan een streven naar veralgemening der tweetalig heid. Denken onze mandatarissen werkelijk dat onze men en politiek onderontwikkeld zijn geble ven en niet begrijpen dat die twee jaar uitstel ons op de dorpel brengen van andere verkiezingen zodat éér eens niet le moment zal zijn, zodat uitstel wel afstel dreigt te worden. Hc'l wordt tijd dat in Brussel begrepen wordt dat dergelijke trucjes door en door gekend zijn, dat niemand bij ons daar nog vrede iroee neemt en dergelijke onzin alleen maar op een minachtend schouder ophalen wordt onthaald. Moeten we het veralgemenen der tweetaligheid einstig nemen oI beschouwen als een versleten Brusselse zwans Geloven onze CVP-leiders dat honderddertig jaar ondervindng op dat stuk niet genoeg is en dat we niet weten dat die tweetalig heid alleen voor de Vlamingen zal zijn zonder dat dit ons, ekonombeh gezien, ook maar één cent zal opbrengen We begrijpen goed dat politiek de kunst der mogelijkheden is, een spel van geven en nemen, maar was het te veel gevraagd van de Vlaamse CVP te eisen, desnoods onder bedreiging van een ver lengde crisis, dat ten minste onmiddellijk een aan- ang zou genomen worden met de loyale toepassing aer reeds bestaande taalwetten. Niets van dat alles Terwijl enerzijds de volkswil wordt genegeerd, gaan anderzijds de politieke kliekjes hun eigen, wel betaald gangetje zonder dat een poging wordt aan gewend het actieve, werkzame deel der bevolking te begrijpen of te helpen. Nog maar pas kregen we een nieuwe trein belastingen en reeds wordt er gesproken, ho voorzichtig en zo langs de neus weg van nog nieuwe taksen. Op een dergelijke manier voortboeren gaat niet langer, dat weet zelfs een kind. Fataal draait zulks uit op een zo mogelijk nog grotere onverschilligheid tegenover alles wat naar politiek ruikt, tot het ogenblik dat de maat overloopt en de moegetergde en uitgeperste bevolking naar andere middelen grijpt. Dat wordt dan doodgewoon revolutie of een massa verschuiving van stemmen naar extre mistische partijgroepen, zoals wel eens vroeger is gebeurd, nl. met het RexismeOp dat ogenblik zullen, noodgedwongen, maatregelen dienen getrof fen om het allerergste te voorkomen. Is het niet duizendmaal beter NU de zaken ernstig onder ogen te zien en te bedenken dat voorkomen beter is dan genezen. Aan onze vertegenwoordigers in Kamer en Se naat vragen we dringend dit met de nodige kracht de regering voor te leggen. i Zoals vorig jaar, organiseert het Davidsfonds in samenwerking met ai de grote katolieke Vlaamse organizaties, bladen en tijdschriften, opnieuw de Ontmoetingen Kristendom en Wereld te Ant werpen. Zaal Elckerlijc, van 24 tot 27 mei 1966 telkens te 20 uur. Als voorbereiding hierop richt het Davidsfonds Ninove op woensdag 20 april te 20 uur in de zaal Middenstand te Ninove een collequium in. De Heer Maurice Lambrechts zal het inleiden. Wij vragen alle geïnteresseerden zich vooral over dit thema te bezinnen en woensdag aanstaande deel te nemen aan het gesprek. V erder vragen wij U ook kennis te nemen van de andere thema s die op geplande ontmoetingen te Antwerpen zullen behandeld worden. 1) De vernieuwing in het kerkbeeld. Het con cilie heeft een gans nieuw kerkbeeld ontworpen, dat de kerk vooral ziet als het éne Godsvolk op weg als de liefdegemeenschap van ALLEN in aktieve medeverantwoordelijkheid en inzet Dit 'beeld ziet de kerk dus niet op de eerste plaats als statische instelling met gezagsdragers en onderda nen, maar als een dynamische, dienende kerk, bruid van Kristus. En het is aan deze visie dat ook het beeld van de kerk in Vlaanderen moet beantwoor den. Dat is onze opgave tot vernieuwing. Onze twee voudige vraag is nu a) Wat is volgens U het meest dringend te vernieuwen in het kerkbeeld in Vlaanderen b) Hoe kan dit volgens U, met de grootste kans op welslagen, kon kreet verwezenlijkt worden 2) De vernieuwing in de kerkorganizatie. Het bovengeschetste beeld heeft automatisch zijn weer slag op de kerkorganizatie, op de strukturen bis dommen, parochies, kerkelijke organizaties, verhou ding sekuliere en reguliere gemeenschappen enz Ook op dit vlak is er zeker in de kerk in Vlaande ren iets te doen. Vraag is weer a) Wat is volgens U het meest dringend te vernieuwen in de kerkorganizatie in Vlaanderen b) Hoe kan dit volgens U, met de grootste kans op welslagen, kon kreet verwezenlijkt Worden De visie op het gezin in de Kerk bij ons. Onbetwistbaar breken ook hier nieuwe gedachten door, zowel vanuit de algemeen-wetenschappelijke wereld als vanuit de concilieboodschap. Maar de vraag is wer hoe is het op dit gebied gesteld in de (Lees verder op pagina 2) 't Betert niet!

Denderklok | 1966 | | pagina 1