h ris^n UI"LM 'Qcitris DE BUURTTRAM talige JCoogdag Veertigste Jaargang Zaterdag 13 oogst 1966 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG STAD NÏNOVE REINIGINGS- en RUIMDIENST AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN HALFOOGST-PROCESSIE Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. Wij ontvingen een lange bijdrage in antwoord op artikelen die ons blad publiceerde in verband met het nijpend probleem van de beruchte steen weg Brussel-Ninove. Daar die bijdrage een gans andere en nieuwe zienswijze behelst zo hebben wij ze volledig op genomen om het verwijt te ontlopen van voorin genomenheid of partijdigheid. in ons eerstvolgend nummer publiceren wij een repliek. Het is toe te juichen dat de mensen van de streek (en hun mandatarissen!) ervoor ijveren hun verplaatsingsmogelijkheden menswaardig te maken d.w.z. zo snel, komfortabel en veilig mogelijk. Zo wel automobilisten als gebruikers van openbare vervoermiddelen willen dat. En omdat veruit de sterkste verkeersrichting in de streek die van en naar Brussel is, koncentreert men zich vooral op de verbinding met Brussel. Het centrum van de streek, Ninove, is wel zeer slecht met Brussel ver bonden. De weg is zeer smal en gevaarlijk; open baar vervoer-reizigers moeten een tram gebruiken die nog geen gemiddelde van 30 km per uur haalt. Dat dit een schandalige zaak is die dringend dient verandert is zonder meer duidelijk. Tot zover ben ik het roerend eens met uw aktie. Maar nu komt het onlogische. De ti 27 km/uur, het moet sneller, dus GEEF BUS Deze gedachtensprong wordt niet veerd in uw betoog. Het wordt als vanzeli aanvaard. Nochtans zijn er argumenten d; over die skepticisme wettigen. Ten eerste snelheid halen de bussen op gelijkaardige (in de veronderstelling dat Brussel-Ninove de weg zou zijn). Enige voorbeelden am doet EEN gemot i- prekend lartegen- welke lijnen een goe- Het schepencollege brengt ter kennis van de bevolking dat, ingaande op 16 augustus aanstaande, het ophalen van het huisvuil, het ruimen van de rioofkolken en het ledigen van de W.C.-putïen, bij openbare aanbesteding aan een privaat firma werden toegewezen. De aanvragen om, hetzij de W.C.-putten, hetzij de septische putten ledig te halen, worden ontvan gen op het politiebureel, Graanmarkt 10, tel. 324.24 BrusseHWaterlo (Gordon) 24 km/uur soms 27 (hetzelfde als de tram vroeger) Brussel-Asse 25 km (tram 21 tot 24 km) Brussel-Haacht 30 km (tram 29 km) Brussel (Sint-Joostplaats)-Leuven 28 km (tram 30) Ten tweede meer is er uit die autobussen bijna niet te halen; de trams daarentegen verkeer den in omstandigheden die fel voor verbetering vatbaar waren en hun snelheid merkelijk zouden verhoogd hebben 1) de rijtuigen uit de jaren 30 door nieuwe vervangen, gelijkvormig maar tech nisch beter uitgerust (grotere aanzetkracht, ook bij het slepen van wagons; groter-e snelheid op hellingen) 2) het verdubbelen van de lijnen om wachtttijden uit ie schakelen 3) de nauwkeurige profilering van de spoorstaven- en de versteviging van de ballastbedding om het lopen te vervlottten 4) overal waar de tram geen onafhankelijke weg volgt de gunstigste positie van de sporen t.o.v. de straat of weg verwezenlijken. Op zulk een tram lijnen zou de gemiddelde snelheid 40 tot 50 km./uur bedragen. De bus daarentegen blijft met 30 tot 35 km/uur aan zijn maksimum. Konklusie voor de lijn Brussel-Ninove een tijdwinst van de bus op de huidige tram van 4 tot 8 minuten, maar een verlies op de goede tram van 9 tot 17 minuten Alleen al op stuk van snelheid is een goede tram ver boven een bus te verkiezen. Als tweede opmerkelijk in uw betoog treft het me dat de klassieke perikelen eigen aan bussen niet aangeraakt worden. Ze zijn nochtans genoeg gekend overbevolking, ingeslotenheid in het stadsverkeer, hinderlijk lawaai van de motor, on vermijdelijke schokken zelfs op goede wegen. Overbevolking van de bussen is even afstotend als onvermijdelijk. Het is het tegenovergestelde van waarvoor u ijvert, nl. menswaardige verplaat singen. Het verschijnsel komt meest en ergst voor op lijnen die een dichtbevolkte streek met een grote stad verbinden. Brussel-Ninove is zeker, zo'n lijn. Een bus neemt ongeveer evenveel zittende reizigers mee als één tramrijtuig (45). Maar een goede tram zou uit max. 6 eenheden kunnen be staan, dan waar een bus niet gekoppeld kan wor den. Als men nu ziet hoeveel tramwagons en mo torwagens er ingelegd zijn, bij voorbeeld tussen löu45 en 18u45, en hoeveel er nog tekort zijn om aan elke reiziger een zitplaats te bieden, dan be grijpt men dadelijk dat onmogelijk voldoende buschauffeurs (dus ook voertuigen.) door de NMVB kunnen worden samengebracht. Dus... over bevolking In Ninove, Pamel enz. is geen buslijn met uitgesproken overbevolkingsverschijnselen, daarom weten de betrokkenen misschien niet dat de buslijn, waarvan zij een integrale oplossing (sic) verwachten, door deze reuzeoverbezetting, hun het reizen tot een hinderlijke last zal maken. Dat ze daarover maar eens navraag doen bij de gebruikers van de lijnen (een klein greepje maar) 619 626 628 680 663 1045 357 52a 53a en b 55 55a 56 57a en b en c 58a 59a en b 290 291 712 879 684 679 634... Alleen een tram kan overbezetting voorkomen frekwente dienst, gebruik van moderne tram wa gons met 56 zitplaatsen en dito motorwagens met een sleepvermogen groot genoeg om max. 5 aan hangwagens te koppelen fde oude tram Antwerpen -Hamme nam er wel 6 mee, ondanks korte maar steile hellingen). Uit het oogpunt dus van komfort, een belangrijk winstpunt voor de tram (een goede dan). Het zou ongerechtvaardigd zijn het belang van het komfortabele van een verbinding niet te willen inzien. Men wil toch niet zichzelf een dagelijkse last van een half uur of een uur opleggen, waaraan men zich voortdurend ergert Dat zou masochisme zijn, zelfkwelling. Vandaar dat een menswaardige verplaatsingsmogelijkheid automatisch een zit plaats veronderstelt voor ieder gebruiker en in alle gevallen. Dat men zittend reist is toch het meest elementaire aan komfort dat men kan verwachten. Een citaat van een bekend verkeersspecialist is (Lees verder op pagina 2) Maandag 15 augustus houden de gelovigen na de Hoogmis (9u45), zoals verleden jaar een gebeds- tocht. Het Allerheiligste wordt meegedragen, in processie, langs de Kerkstraat - Biezenstraat - La vendelstraat - Geraardsbergsestraat - Preulegem Herlinckhovestraat - Dwarsstraat - Ooststraat - Abdijstraat - Kerkweg. De zegen wordt gegeven aan de kapel van de Geraardsbergsestraat en aan de Dwarsstraat. Wij nodigen alle parochianen, jong en oud. uit om mee te gaan, mee te bidden en te zingen. d we e^b/, DE BAAN BRUSSEL - NINOVE

Denderklok | 1966 | | pagina 1