k 'O.Q. ItïlS ez'\nd (veekfi/ Veertigste Jaargang Zaterdag 27 oogst 1966 EERWAARDE HEER MARC DEVENIJNS VERLAAT NINOVE Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wij vernemen dat Eerwaarde Heer MARC DEVENIJNS, meer gekend als de Subregent aan het Bisschoppelijk College alhier, door Mon seigneur de Bisschop van Gent werd aangesteld tot Onderpastoor van de Sint-Martensparochie te Asper. Voor onze lezers die Asper misschien niet te best weten liggen, voegen wij er aan toe dat deze gemeente geiegen is aan de Schelde in het zuid westelijk deel der provincie Qost-Vlaanderen en 2.643 inwoners telt, volgens de jongste gedane tel ling. Eerwaarde Heer Devenijns kwam naar Ninove begin juli 1945, als Subregent, een vaak zeer on dankbare post dewelke hij met veel toewijding en brio vervulde gedurende 21 jaren. De jongere generatie die door zijn handen passeerde zal er nog lang kunnen over spreken, de ene met gemeng de, de andere met aangename herinneringen, maar allen met dankbare gevoelens. Subregent spelen is geen sinecure en voor iedereen weldoen besiaat niet, vooral wanneer de jeugd hieromtrent een oordeel te vellen heeft. De Subregent was als het ware niet zijn Colle ge en de Ninovieters vergroeid. Vele Professors komen en gaan in het College en van enkele is weinig of niets gekend omdat zij geen aktiviieit hadden buiten de collegemuren. Andere drukten hun stempel op het sociale en kulturele leven van onze stad. De Subregent drukte zijn stempel op de spori- aktiviteiten in onze streek. Was hij niet de pro motor van een bloeiende Sporta-afdeling, waar hij stilaan de vriend en raadsman werd zo van oude als van jonge sportbeoefenaars, vooral dan in de wielerwereld. Het hier geleverde reuze-werk, dat ten goede kwam aan velen, en die hem dan ook zullen blijven gedenken, is niet te schatten. Steeds op de bres en op de eerste plaats, bracht hij het beste van zichzelf en ijverde onverdroten voor een betere wereld in het rennersmilieu, zo voor het stoffelijke als het zedelijke welzijn. Als medestichter van de Ninoofse Atletiek Club en van Ninove Sportief steunde hij de atletiek- sport en de jonge atleten, en moedigde hen aan door zijn dynamisch voorbeeld en bezieling. Zijn aandenken zal er onuitwisbaar blijvend zijn- Ook te Aspelare, waar hij gedurende 15 jaar bedrijvig was als zondag-onderpastoor, en zeer vela vrienden telde, zal zijn heengaan zeker betreurd worden. De Denderklok zelf, tenslotte, verliest in hem een trouwe en jarenlange medewerker, een hechte steun en een oprechte vriend. Eerwaarde Heer Subregent, wij menen de tolk te zijn van alle stadsgenoten en van al onze lezers, wanneer wij U hartelijk en welgemeend dank zeg gen voor wat gij hier gepresteerd hebt, ais priester, als vriend en medewerker. Wij wensen U goed heil in uw nieuwe werk kring en moge de stuw te Asper voor U persoonlijk een vernieuwde stuwkracht betekenen, in dienst van Onze Lieve Heer, ons christelijke Vlaamse volk ten goede Beter, waardiger en vromer dan we hadden verwacht is de laatste Ijzerbedevaart verlopen. Beter om de massa deelnemers die deed herin neren aan de vooroorlogse topjaren, beter ook om de zelftucht bij de bedevaarders, om de kalme waardigheid waarop deze plechtigheid verliep. Vromer omdat van in het begin de nadruk werd gelegd op de herdenking aan de gesneuvelden van een oorlog die, na 50 jaar, stilaan tot de ge schiedenis gaat behoren. Want met de jaren was er min of meer sleet gekomen op de primitieve gedachte van piëteitsvol herdenken, onder invloed van sommige omstandig heden, en was de bedevaart de laatste tijd zoniet ontaard tot een week-eind camping voor de jeugd. En de geest ervan, het mediteren over alles wat op deze plaats door de ouderen werd geleden, dreigde te versmachten onder jazz.-muz.iek en jé-jé- gezang. Het is de grote verdienste van het Bedevaart- komitee deze toestand klaar ingezien te hebben en er in gelukt te zijn met moderne middelen, toch het gemoed der meestal nog jongere aanwe zigen in ontroering te hebben gebracht. Het machtig applaus van tienduizenden, ge bracht aan de oudstrijder van 14/18, die zijn ge vallen kameraden kwam herdenken, is een bewijs dat de Vlaamse jeugd niet vergeet wat ze de oude ren verschuldigd blijft en ook dat als het ooit moest deze jeugd even moedig haar plicht zou doen. Het was ook goed dat de vele redevoeringen tot één enkele werden herleid en het was nog beter dat een ouwe, trouwe, maar een zo hatelijk ver volgde Rik Borginon er het woord kwam voeren. Wie zich van zijnentwege aan een uiting van opgepropte wraakgevoelens verwachte, kwam be drogen uit. Scherp, klaar en kordaat toonde redenaar aan waar en hoe door de Staat wordt gefaald, noemde een kat een kat en Brussel een anti-Vlaams broei nest. Maar tevens gaf hij de middelen om de Vlaamse problemen binnen het Belgisch staatsbe stel daar drukken we op eens en voorgoed op te lossen. De aanwezigheid van circa 100.000 bedevaar ders, vertegenwoordigers der 5 miljoen hun volle recht eisende Vlamingen, kan noch mag in rege ringskringen langer met een schouder-ophalen of enkele vage beloften afgewimpeld worden. Klaar en duidelijk staat het teken aan de wand: of we leven samen verder als volwaardige burgers in een langs wettelijke weg omvormde federalis tische staat, of België loopt zijn ondergang tege moet. Of deze klare taal in Brussel begrepen zal wor den is iets waaraan we, jammer genoeg, ten zeerste twijfelen. Gegronde twijfel! Want wie nog gelooft in de goede trouw der Franstalige Brusselse pers, is wel erg naïef. Het schijt die mensen eenvoudig onmogelijk enig verslag over een Vlaamse mani festatie uit te brengen zonder een of andere voor ons kwetsende vuiligheid te spuien. De door velen oh zo ernstig genomen Libre gaf daar weer eens een voorbeeld van. In haar artikel over de Bedevaart wordt niet gesproken over jeugdformaties, wel over groepen bruin- en grijshemden, verdachtmakingen die herinneringen aan andere hemdenformaties wak ker roepen. Het toppunt van journalistieke oneerlijkheid wordt evenwel bereikt waar, middenin het Diks- muideverslag en in vetjes, wordt gesproken over de aanwezigheid van twee jonge Duitsers in néo- nazi uniform, die door de aanwezige Prokureur des Konings werden ontdekt op papieren wer den onderzocht en vastgehouden omdat in hun wa gen wapens werden gevonden. Die wapens be stonden althans volgens de Vlaamse BRT-be- richtgeving van zondag te 19 uur uit een dolk, een knuppel en koord. Aan al wie wil kunnen we een tip geven al de scouts-voortrekkers bezitten een soort kort mes voor brood-snijden, een duim stok en sjorkoord. Werd hier soms naar een stok gezocht om de zo bekende hond te slaan Een feitje van niemendalle, zult ge zeggen. Accoord. Maar waarom moest dat dan juist vermeld binnen het kader van een verslag over een alleszins pacifistische manifestatie Daarom, zoals reeds gezegd, twijfelen we aan de goede wil der Brusselse kliek als het om onze rechtmatige eisen gaat. Begrip voor onze zaak kun nen we, helaas, van dat soort hoera-patriotten nooit verwachten. L IJfJJ' BIJ EEN BENOEMING WAT NU. BRUSSEL 9

Denderklok | 1966 | | pagina 1