k rist Sn \i 0\KsS eZ-in Qr HISTORISCHE DAG voor het Sint-Aloysiuscollege Als ik maar in de hemel kom. talige JCoogdag Zaterdag 29 October 1966 Veertigste Jaargang BEZINNING BIJ HET FEEST VAN ALLERHEILIGEN N AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN Drukker-Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 NINOVE Telefoon 327.27 Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 95 fr. Prijs per nummer 2,50 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Vrijdag 21 oktober 1966 sluit een hoofdstuk ge schiedenis af, dat als titel zou mogen dragen ge leidelijke uitbouw en modernisering van een vol waardig onderwijs voor de katolieke jeugd uit het gewest Ninove. Op die dag immers heeft Zijne Excellentie Mgr Van Peteghem, bisschop van Gent, de nieuwe en verbouwde complexen van het col lege ingewijd. Het was dan ook met een gewettigde fierheid en vreugde dat Zeereerwaarde Heer Taeiemans. principaal, de vele genodigden op de academische zitting verwelkomde naast Mgr de Bisschop. Mon seigneur Schelfhout, vicaris van het onderwijs de Zeereerwaarde Heer De Wandel, directeur-ge neraal de Zeereerwaarde Heer Schaille, hoofdin specteur alsmede de overige, zowel geestelijke als wereldlijke inspecteurs. Met grote erkentelijk heid schetste de huidige principaal de verdiensten van twee van zijn illustere voorgangers Zeereer waarde Heer Kanunnik De Moor, diocesaan hoofd inspecteur. en Zeereerwaarde Heer Deken De Landtsheer. De oud-leerlingen waren vertegenwoordigd in de persoon van Zijne Excellentie de Minister van Sociale Voorzorg, De Paepe, en van de Heer Mar cel De Paepe. feestredenaar, die in een graag be luisterde toespraak de geschiedenis en de geest van het Sint-Aloysiuscollege wist te schetsen. Over een periode van 20 jaar werd het college uitgebouwd tot een volwaardig onderwijs van kleuterschool, voorbereidende lagere school tot een middelbare met drie volledie humanioratakken. Oud-principaal De Moor maakte alles klaar voor de oprichting van een kleuterafdeling. Inmid dels was in 1947-48 de vierde latijnse geboren, en werd meteen de lagere cyclus van de latijnse af deling volledig. Met oud-principaal De Landtsheer begon de stoute uitgroei naar de volwassenheid 1958-59 start van de wetenschappelijke afdeling A; in 1961- 62 was de latijn-wetenschappelijke afdeling volle dig en werd de start gegeven voor de economische, waarvan de eerste getuigschriften einde vorig schooljaar ter homologatie werden neergelegd. Met Pasen 1964 werd begonnen aan het nieuwe pavil joen voor de kleuters. Gedurende de zomervacantie 1964 kreeg de humaniora een eigen speelplaats. In januari van dit jaar werd een nieuwe ver dieping langsheen de Weggevoerdenstraat opge trokken 3 moderne klassen en een modern en smaakvol restaurant, waar aan 200 leerlingen en leraars warme noenmalen worden aangeboden. Het oude woonhuis van de priester-leraars, hoe trots zijn gevel en hoe vertrouwd met het stads beeld, deed het niet langer en werd ook vernieuwd. Ais besluit van de academische zitting, die musicaal werd opgeluisterd door het Sint-Alovsius- knapenkoor onder leiding van Eerwaarde Heer Ja cobs, kwam Zijn Excellentie Mgr de Bisschop aan hot. woord. In eenvoudige bewoordingen dankte hij Zeer eerwaarde Heer Principaal en het hele leraren korps voor hun toegewijde zorg ten overstaan van de hun toevertrouwde jeugd. Hij onderlijnde daarna de taak van de katolie ke school in deze post-conciliaire tijd het geven van een humanistische vorming, gesteund op de gans kristelijke levensovertuiging. Na deze academische zitting, waarop een sterke afvaardiging van de studentengemeenschap aanwe zig was, onderhield Monseigneur de Bisschop zich op zeer gemoedelijke wijze met alle aanwezigen; naast de reeds hoger genoemden, geestelijke over heid van stad en dekenij; senator Coppens; volks vertegenwoordiger Otte stadsbestuur, vertegen woordigd door de heren schepenen van financiën en onderwijs; de heer Cosijns, burgemeester van Meerbeke; de commissaris van politie; de oud-Be stendig Afgevaardigde Van den Berghe; het vol tallig lerarenkorps en talrijke vrienden van het college. De grote belangstelling bij deze feestelijke ge beurtenis is eens te meer een sprekend getuigenis voor de innige verstandhouding en samenwerking tussen het Sint-Aloysiuscollege en de verscheidene instanties, zowel burgerlijke als geestelijke, uit stad en streek. De bewoners van de Weggevoerdenstraat kon den hun simpatie voor het college niet verbergen hun huizen waren feestelijk bevlagd. Het college dankt hen langs deze weg voor die spontane blijk van genegenheid. Vrijdag 21 oktober was aldus de waardige inzet van een groots driedaags bouwfeest, waarop de vele vrienden van het college mekaar weer konden aan treffen in een gemoedelijke en vertrouwde sfeer. Voor vele christenen is het geloof niets meer dan een verzekeringspolis die hun later eeuwig ge luk waarborgt. Daarbij hebben ze alleen maar oog voor hun eigen persoon als ik er maar kom... Het christendom is allereerst een heilsbood schap, die gericht wordt aan de mens, die nooit zelfstandig en individueel kan gezien worden maar altijd in betrekking met andere mensen waarmee hij leeft, en in relatie met de wereld waarin hij zijn activiteit uitoefent. Wat betekent dit het christendom is een heii- boodschap Heil In de hedendaagse literatuur wordt ook door ongelovigen veel gesproken over heil. Dit is een toestand waarin elke onvoldaanheid afwezig is omda' de mens vervuld is met levenswaarden die al zijn menselijke verlangens voldoen. Een voorbeeld kan dit verduidelijken Camus, een Frans ongelovig schrijver, verhaalt in een van zijn werken hoe hij met vrienden, vrouw en kin deren het verlof doorbrengt in het zonnige Noord- Ai riKa. Op een bepaalde namiddag zijn de vrouwen met de kinderen naar het strand gewandeld en enkele ogenblikken later gaat hij er zich ook neer- vleien, een hcnderdfal meter van hen verwijderd. Hij ziet hoe zij pret beleven aan deze zonnige va cant ie. Hij zelf echter wordt op dit ogenblik overwel digd door een gevoel van droefheidPauvres eréatures schrijft hij dan. Want... met wat iuie- ren en stoeien aan zee trachten zij te vergeten dat het leven eigenlijk een saaie boel is, zonder diepe zin en betekenis. Volgende week zullen we immers terug te Parijs zijn en dan herbegint het eentonige, rusteloze en zinloze bestaan van elke dag... (Lees verder op pagina 2) ^ioatns d we ek6/

Denderklok | 1966 | | pagina 1