k l%'sten \jo\KsS /Qatns bb d uwe v/y HELPT U ZELF... Dag voor de Kerk in Centraal-Airika Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 13 januari 1968 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. zo helpt U God is een onzer oude spreekwoorden dat we, in verband met het huidig probleem dei- gepensioneerden eens even in overweging willen geven. Zoals bekend genieten .voor het ogenblik on geveer 1 miljoen mensen, zijnde 1/10 der bevol king, een ouderdomspensioen. De benaming van dit laatste vinden we mis, omdat iemand van 60 of 65 jaar geen ouderling is, wel iemand die in sommige omstandigheden recht heett op rustgeld. Moeten wij in herinnering brengen dat Dr. Adenauer als tachtiger nog Rijkskanselier was, dat de Gaulle ook al in de zeventig nog de wereld politiek beïnvloedt, dat Churchill op die ouderdom nog oorlog voerde, dat Salazar in Portugal en Fran co in Spanje mensen zijn die nun land nog dien sten bewijzen, om maar niet te spreken van onze nationale Kamiel Huysmans die ervan droomde als honderdjarige in het Parlement te zetelen. Dit dan maar om te bewijzen dat hij of zij die zich oud voelt iemand is die zich niet meer jong van hart voelt, of werkelijk door harde arbeid een welver diende rust heeft verdiend. In deze laatste kategorie rangschikken we wel graag al wie zijn leven in de koolmijnen, staal fabrieken of andere zware bedrijven heeft door gebracht. Wij vinden het vanzelfsprekend dat deze mensen, al zijn ze hoegenaamd niet versleten, lie ver hun dagen rustig in een zetel of in een zonnig tuintje doorbrengen. Ze hebben dat dik verdiend. Deze gepensioneerden genieten-werkelijk van hun rust, ze halen er alles uit wat er in zit en voor hen is geen verveling te vrezen. Maar er zijn de vele anderen... Al degenen die een lang en vruchtbaar leven achter de rug hebben, tot hun laatste werkdag zeer aktief gebleven en plotseling, van de ene dag op de andere, tot werkeloosheid worden gedoemd. Voor de meesten is dit een zeer harde slag die ze moeilijk te boven komen omdat ze van het volle sociale leven met één slag in de eenzaamheid wor den gedoemd, zonder verder kontakt met hun vroe ger werkmidden. Heeft de gepensioneerde één of andere hobby (tuinieren, bijenkweken, schilderen ol om het even wat) dan is het kwaad niet zo erg, er blijft immers een bezigheid die het vele tobben uitsluit. Maar voor de grote massa der 65-ers valt mét het pen sioen alles volledig stil, de verveling - en hiermede het slecht humeur - begint, en wat eigenlijk rust moest worden wordt gezannik en haarklieverij. Nochtans, en hier komen we tot wat we bij de aanvang van dit artikel bedoelden, er moeten mid delen bestaan om in deze toestand verbetering te brengen. De Staat hiervoor aanspreken is uit den boze, wij zijn méér gesteld op het zichzelf behel pen, en dat kan. Enerzijds is het feit dat, met het op pensioen- stellen, veel wijsheid, ondervinding, vakmanschap verloren gaat. Anderzijds horen we dikwijls, véél te dikwijls, klagen dat één of andere lichte karwei (bureelwerk boekhouding, kontrole, lichte herstellingen) niet kan worden uitgevoerd ofwel omwille van de hoge kosten, ofwel omdat de vakman er werkelijk geen tijd voor heeft. Iedereen heeft maar eens in eigen kring te kijken om te weten dat we waarheid spre ken. Waarom steken de zich nu vervelende gepen sioneerden niet eens de koppen bij mekaar om sa men een soort arbeidsbeurs op te richten, waar elk liefhebber want dat zijn ze toch de ge wenste bezigheid zou laten noteren. De werkgevers, van hun kant, zouden zich op hun beurt tot dit kantoor kunnen wenden voor een eventuele invaller, voor tijdelijke en kortstondige betrekkingen, voor karweiën die ze zelf niet graag opknappen, in het kort voor alle soort werk dat buiten de bedrijvigheid van het gewone personeel ligt. Wel blijft er de kwestie van een billijke ver goeding voor het geleverde werk, maar daarin zijn we tamelijk gerust, omdat wijs als ouden zijn niemand van hen zijn prestaties als gelijkwaardig met deze der jongeren zal beschouwen en het toch altijd maar als tijdverdrijf zal worden aangezien. Op deze wijze moet het mogelijk zijn de ouden van dagen te beschermen tegen hun ergste vijand verveling en eenzaamheid. Elk initiatief in deze zin ondernomen, elke raadgeving ter zake zal door ons graag in over weging en aan o.aze lezers medegedeeld worden. Zondag 14 januari 1961 SOLIDARITEIT met onze MISSIONARISSEN in dienst van de Kerk in CENTRAAL-AFRIKA Wilt u tot de Kerk van België zeggen hoe belangrijk het is dat zij de godsdien stige belangen van Kongo ter harte zou nemen (Paulus VI tot Kardinaal Suenens. Uit de toespraak van de Kardinaal tijdens de inhuldiging van het Kongolomemoriaal te Gentinnes). De Dag voor de Kerk in Centraal-Afrika wordt intentioneel gehouden in de naviering van Driekoningen of Efifanie De Verschijning van de Heer aan alle Volkeren Iedereen weet dat Centraal-Afrika voor ons land op de eerste plaats betekent Kongo, Burun di en Rwanda. We weten ook dat hiervoor niet al leen de historische banden pleiten, maar ook onze 4.000 missionarissen - de helft van de Belgische missionarissen in de wereld - die in deze gebieden de Kerk en de mens willen blijven dienen. Zeker, er wordt op die dag een KOLLEKTE voor de Afrikaanse Missies gehouden, die gedeel telijk dient voor de vorming van een Afrikaans laïkaat. De grond is echter dat ons, tijdens de Eu charistieviering van aanstaande zondag, een diep gaande bezinning gevraagd wordt over onze missie verantwoordelijkheid aangepast aan de veranderen de omstandigheden. In Burundi en Rwanda staan we voor een hoop volle toekomst. In Kongo heerst onzekerheid. Bijna spontaan horen we thans iedereen zeggen dat het een dwaasheid is om nog naar dat land te vertrekken. Wanneer het echter om missiona rissen - priesters, zusters, broeders en... leken - gaat, ontstaat er toch een twijfel of het vpor hen wel zo dwaas is. (Lees verder op pagina 2). eA^/

Denderklok | 1968 | | pagina 1