h fist en ^iQQms 6^ O o e2-'in U/KR KNS NIET 1 DE WONDERDOKTOOR Tweeënveertigste Jaargang zaterdag 20 januari 1968 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG sint-aloysiuscollege ninove Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NLNOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. Inderdaad, het is zo laat... Het is weer eens het ogenblik niet, zoals het - Pastoor Poelaert za liger dixit - trouwens nooit zal zijn als het om onze Vlaamse belangen gaat. Het goede ogenblik was er nochtans wel, twee jaar geleden, bij het samenstellen der huidige re gering. Toen hadden onze Vlaamse parlementairen, klaar en duidelijk, hun eisen moeten stellen en zich niet laten wegsturen met enkele vage beloften en een taaibestand dat geen ilitstel, wel afstel be tekende. Voor ons niets nieuws, gewoonte wordt immers een tweede natuur. Wij herinneren ons nog maar al te goed de brutale verklaring - nog voor de laatste oorlog - van Premier van Zeeland, die alle Vlaamse klachten afstopte met een ce nest pas le moment. Sindsdien is er wel een en ander gaan bewegen en zou een dergelijke verklaring niet meer genomen worden, dat weet zelfs een anders nogal sture premier Van den Boeynants, die ons de pil, niet verguld, maar degelijk in blabla gewikkeld, tracht te doen slikken. Dat blijst Klaar uit zijn laatste redevoering op het arrondissemen teel C.V.P.-kongres te Heverlee waar het volgende - en zonder protest der aanwezigen a.u.b. - te horen viel ...De vraagstukken tussen Vlamingen en Walen zijn belangrijk, maar voor het ogenblik is de eko- nomie het meest belangrijk. Primum vivere. Eerst de boterham. Als we de mensen geen werk geven, waartoe dienen dan de struktuur hervormingen.» Akkoord, Excellentie, primum vivere. Maar de boterham die wij in het zweet ons aanschijns ver dienen, willen wij belegd zien met iets anders dan beloften. Wij lusten ook wel andere en betere din gen, wij willen onze eigen pot koken en ons dooi de Brusselaars niet voorgeschreven zien wat en hoe wij te eten krijgen. En dat kunnen wij alleen als we onze eigen meesters zijn, d.i. als volwaardige burgers in deze staat kunnen optreden. En dat is nog altijd niet het geval, zoals gij, met uw nuchter verstand, wel zult weten. Kijk maar eens rond in uw eigen stad Brussel. Sprekende van deze laatste, hebt ge op vermeld kongres gezegd ...Het meest diingendt is te weten wat men wil. Is men bereid verder samen te leven Dat is de hoofdzaak. Is het ant woord JA, dan zijn alle denkbaie oplossingen tc. vinden... We antwoorden kordaat ja, wij zijn bereid, maar met alle eerbied, Excellentie, ge staat off-side. Als oud-voetballer zult ge begrijpen wat we be doelen. Niemand in Vlaanderen, tenzij misschien hier en daar enkele extremisten, denkt er aan te gaan samenhokken met den ollander Bijeen deugen we niet, maar vaneen meugen we niet, evenmin als de Walen het zonder Frankrijk kunnen stellen. Voor een Brusselaar, met zijn speciale men taliteit, misschien onbegrijpelijk, maar het is een feit. Niettegenstaande deze tegenstellingen zijn wij nochtans bereid samen in deze staat verder te le ven, er het meest belastingen te betalen, het grootst aantal soldaten te leveren, de meeste pendelaars aan de laagste lonen, en - niettegenstaande onze meerderheid - braaf te zijn en oog te hebben voor de noden der Walen. Maar wij zijn NIET langer bereid slechts de tweede viool te spelen in het nationaal concert. Wij eisen ons part, ons volle part op in alle ho gere betrekkingen, zowel in ministeries als in fi nanciële en industriële middens. Primum vivere, en goed ook Wij eisen onze volle 50G bij hogere benoe mingen in het leger - we verstaan mekaar toch - bij het diplomatieke korps, bij de Nationale Bank, in alle ministeries, kortom overal waar elke goed geordende staat zijn burgers recht op geeft. Het moet tot de Brusselse geesten doordringen dat aan ons geduld een einde komt, dat we eindelijk toch tot een oplossing moeten komen. Wordt er nog langer getalmd, dan vrezen wij dat deze oplossing niet zal behoren tot de denk bare waarover ge het in Heverlee had. opvoering van blijspel door jos. jansseri. vrijdag 9 februari zaterdag 10 februari zondag 11 februari telkens te 19 uur toegangsprijs 30 fr. Deze kaarten worden genummerd door bemiddeling van de leerlingen. In het staatsblad van 6 januari werd de op richting en samenstelling van een nieuwe index commissie bekendgemaakt. Het kind Kreeg een nieuwe naam, kort en bondig indexcommissie en vervangt de vroegere commissie der index cijfers van de kleinhandelsprijzen en van de le vensduurte In de overweging van het besluit stipt de minister aan dat de oude commissie diende vervangen door een verjongde en aan de huidige omstandigheden aangepaste commissie. Van deze verjonging en aanpassing aan de hui dige omstandigheden hebben wij echter zeer wei nig gemerkt. Wij geloven eerder dat de Klok van de minister op dit punt fel achterloopt en hij nooit van gezinnen-verbruikers gehoord heeft. De enige echte wijziging is de opname in de commissie van een vertegenwoordiger van de landbouworganisa ties. Wij hebben geen enkel bezwaar tegen deze op name, integendeel, wij menen dat de landbouwor ganisaties reeds lang in de indexcommissie dienden vertegenwoordigd te zijn. Wij stellen alleen vast dat het belang van oorspronkelijke landbouwprn- dukten in de index en in het gezinsbudget steeds afneemt. Steeds meer ondergaan deze produkten bewerkingen en. komen in min of meer bereide vorm langs verschillende tussenstadia bij de vei- bruiker. DE GEZINNEN VERGETEN In de nieuwe indexcommissie werd, ondanks bepaalde beloften, geen vertegenwoordiging toege kend aan de gezinnen. Het is best mogelijk dat praktische doseringsbezwaren moeilijkheden ople verden. Toch kan niet worden ontkend dat de ge zinnen essentieel het meest betrokken zijn bij het samenstellen en berekenen van een prijsindexcij fer van de consumptie. Vooraleer zulk een prijsindexcijfer te kunnen opstellen dient onvoormijdelijk vooraf een enquête gehouden over de besteding van het gezinsinkomen. Het stramien van het prijsindexcijfer dient bij het gemiddeld beeld van het gezinsverbruik zo nauw mogelijk aangepast. Daarbij dient de evolutie van de levensduurte correct weergegeven. Dit was de laatste jaren niet steeds het geval. Talrijke betwistingen waren hier van het gevolg. Er werd dikwijls gewag gemaakt van prijsdruk op in de index opgenomen produkten om te beletten dat hij zou stijgen. Op deze wijze (Lees verder op pagina 2). d uce De Nieuive Indexcommissie

Denderklok | 1968 | | pagina 1