VLAANDEREN ZEGT NEEN! DE WONDERDOKTOOR Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 28 januari 1968 sint-a loysiuscotlege ninove Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 mÊÊmKÊÊÊÊmaËmÊÊÊÊÊtaËÊÊmmÈmamÊma Ons artikel van vorige week was nauwelijks gezet, of in Leuven zat het er bovenop. Eigenlijk moesten we jubelen om zó rap en zó veel gelijk te krijgen. Het tegendeel is echter waar. Het stemt ons bitter te moeten zien dat enkele dagen nadat de Premier in Heverlee sprak van evolutie en niet revolutie, in de universiteitsstad incidenten plaats grepen, waarvan sommige afkeu renswaardig maar begrijpelijk, die onze Nationale Piet in het ongelijk stelden. Laat het geen wrange nasmaak te moeten vaststellen dat na een verkla ring als voor het ogenblik de ekonomie het meest belangrijk is, de ganse Rijkswacht gemobiliseerd moet worden tegen de opstandige Vlaamse studen ten. Dat wijst weer eens op een schuldige onwe tendheid onzer regeerders in zake de gemoedstoe stand in Vlaanderen, op een bewust negeren van onze taaleisen, met de hoop dat het legendarisch geduld van Lamme Goedzak het weer eens zal doen. Wij zijn maar een klein gazetteken, maar heb ben wij niet voorspeld dat langer talmen wel een oplossing zou brengen die niet in de lijn der - voor de Premier - denkbare lag We zitten nu met de gebroken potten en de zorg die weer aaneen te lijmen. Maar hoe Zelfs de stomste Brusselaar moet nu wel inzien dat de tijd van het unitarisme voorbij is en naar een andere staatsvorm dient uit gekeken. We gaan daarom niet treuren, het lag in de normale evolutie van onze ontwikkeling, maar het blijft ons toch een raadsel waarom niet lang de stier bij de federale horens werd gepakt. Zoals we vroeger reeds zegden wordt elk uitstel, elk toegeven, door de franstaligen als zwakheid beschouwd en gretig gebruikt om hun bevoorrech te positie te handhaven. Neem nu het laatste geval Leuven, en hier citeren wij graag De Volksmacht van 20 ja nuari jl. nr 3 Daar de reactie van de Vlaamse openbare me ning zeer ongunstig was op het mandement van het Belgisch episcopaat van 13 mei 1966 over Leu ven, hebben de bisschoppen er op 15 juli 1966 een bijkomende verklaring aan toegevoegd. Terwijl in het eerste mandement de herinrich ting en de verdere expansie van de twee afdelingen van de universiteit als een afgedane zaak bestem peld werden, verzochten de bisschoppen in het do cument van 15 juli 1966 de overheden van de twee afdelingen rond de tafel te gaan zitten om hun wederzijdse toekomstplannen samen te overleggen in een openhartige dialoog. Helaas, de franstalige overheden, die het eer ste mandement als een overwinning voor hun standpunt beschouwden, hebben met het tweede document nooit rekening gehouden. Terwijl de Vlaamse academische overheid met zorg haar ex pansieplan opstelde, op grond van de werkelijke gegevens van het probleem, en het plan klaar hield om het aan de paritaire raad van beheer van de Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG universiteit voor te leggen, zodat de dialoog zou kunnen beginnen, weigerden de franstalige over heden, en dit spijt herhaald aandringen, met iets voor de pinnen te komen. Op 20 december 1967 vergaderde de paritaire raad van beheer. De Vlaamse leden maakten te recht hun beklag ovei de onwil van de franstali gen. Ten slotte werd overeengekomen, op voorstel van franstalige leden van de raad, dat de beide secties hun expansieplan uiterlijk tegen 1 maart 1968 zouden overmaken aan de commissaris-gene raal prof. E. Leemans, en dat deze laatste ze zou onderzoeken in de hoop er een aantal raakpunten in te vinden en er een synthese van te maken, die vervolgens aan de raad van beheer voor verder gevolg zou worden onderworpen. Dat was de uit drukkelijke overeenkomst. Op Nieuwjaarsdag verscheen echter in het Brusselse conservatieve dagblad La Libre Belgique een uitdagend artikel van prof. De Visscher, onder voorzitter van de franstalige academische raad. In dit artikel werd de woordbreuk als het ware al aangekondigd. De franstalige professor schreef dat de Waalse sectie voor eeuwig en altijd in de Vlaam se stad Leuven zou blijven en er zich zelfs zou uitbreiden naar eigen goedvinden, zonder dat de Vlamingen daar iets zouden aan te vertellen heb ben. Het was een kennelijke uitdaging, maar som migen beweerden - of hoopten - dat het maar bluf was van één enkele man, gekend om zijn anti - Vlaamsgezindheid, en dat prof. De Visscher door zijn collega's niet zou gevolgd worden. Deze hoop werd niet vervuld. Vorige maandag publiceerden de franstalige academische overheden in de pers een zgn. expan sieplan dat aanving met een bitsige aanval tegen de Vlaamse afdeling en dat de juiste weergave was van de dolle ideeën van prof. De Visscher. Deze laatste had blijkbaar zijn collega's volledig naar zijn hand gezet. Niet alleen was het franstalige expansieplan een oorlogsverklaring, de wijze waarop het in de openbaarheid werd geslingerd, - zonder er zoals uitdrukkelijk was overeengekomen op 20 december j.l., kennis van te geven aan de raad van beheer, aan de commissaris-generaal en aan de rector-mag- nificus, was een gewild affront van de franstalige overheden aan hun Vlaamse collega's. Het was woordbreuk, het was een belediging en het was bovendien een brutale breuk van de nominale en werkelijke eenheid van de katholieke universiteit. De gevolgen van deze onhebbelijkheid zijn nu te Leuven te zien. De franstaligen moeten niet eens jammeren. Prof. De Visscher en al degenen die naar zijn slechte raad geluisterd hebben, kunnen op eigen borst kloppen. Deze mening kunnen we alleen maar betreuren dat perij te laat komt. Te laat iets verdwijnt waaraan we, gebrek hebben het gezag overheid. Het zal veel moeite en dit gezag weer op normaal totaal onderschrijven, deze op-de-borst-klop- omdat intussen weer in deze tijd, zo groot der hogere kerkelijke nog meer tijd kosten peil te brengen. Het 5-novemberkomitee van Ninove be staande uit het Davidsfonds, Willemsfonds, Kultuuropbouw, K.S.A., Jong - Socialisten, V.V.O., VVKB Die Stoute, V.V.B.O, IJzerbe- devaart-komitee, heeft met verontwaardiging kennis genomen van de uitdagende expantie- plannen van de Franstalige Universiteit van Leuven. Het komitee bevestigt zijn trouw aan de doelstellingen van de betoging te Antwerpen en meent dat er geen andere oplossing is voor het probleem Leuven dan de integrale over plaatsing van de Franstalige afdeling naar het hart van Wallonië. Het komitee verzoekt met aandrang de bewuste Vlamingen om een KRACHTIG PROTEST te laten horen langs het kader van de verschillende organisaties, waarbij ze aan gesloten zijn. Het vraagt met aandrang aan alle POLITIEKE GEZAGSDRAGERS om zo spoedig mogelijk WETTELIJKE MAATRE GELEN AF TE DWINGEN waardoor Leuven ééntalig Nederlands wordt. Heren politiekers, waarop wacht U Wij zijn het wachten moe Hoe kunnen de Vla mingen in ons land eigenlijk hun rechtma tige eisen verkrijgen Moties en betogingen krengen niks op Heren politiekers, doe iets Vlaanderen zal U beoordelen bij de vol gende verkiezing naar uw daden opvoering van blijspel door jos. janssen. vrijdag 9 februari zaterdag 10 februari zondag 11 februari telkens te 19 uur toegangsprijs 30 fr. Deze kaarten worden genummerd door bemiddeling van de leerlingen. foams BfT ex',n d u/e TE LAAT

Denderklok | 1968 | | pagina 1