h r'sten 5 5 e2-'in d uwe v// KATHOLIEKEN, ZOT Blikvangers... DE WONDERDOKTOOR 1968 DE JEUGDBETOGING VAN ZATERDAG 27 JANUARI DE STEENWEG BRUSSEL-NINOVE POSTZEGELKRING, NINOVE Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 3 februari Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JAGOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Die bewering komt niet van ons, wel uit de moniteur van het onvervalst en aloude katholicis me, nl. de Libre Belgique, die in haar hoofdartikel van 25 januari jl. van leer trekt tegen de katholie ken, om hun houding inzake de Universiteit Leu ven. Bij het lezen van dit epistel wrijft ge de ogen uit, ge knijpt eens in uw eigen arm met de vraag of ge waakt of droomt, om ten slotte te beseffen dat alleen de massa onzin en kwade trouw, op zo weinig plaats samengepakt, U knock-out heeft ge zet. Want wordt, bij de aanhef, van dit artikel ge sproken over de zotheid der katholieken in het algemeen, dan glijdt dit proza rap af naar... een zeker aantal Vlaamse kristenen die zich laten overspoelen door een verdorven nationalisme u en dus ook de scheiding tussen katholieken be lt vorderen in plaats van het voorbeeld van een- dracht en naastenliefde te geven. Opvallend is met welk gemak - of moeten we zeggen opzet - het principe kristen, vlaming en katholiek door mekaar wordt geweven, dit om de geesten in verwarring te brengen. Vruchteloos nochtans. Het bewijst alleen dat de Libre nog al tijd niets begrijpt, nooit iets begrepen heeft en nooit iets zal begrijpen van de huidige gemoeds gesteltenis der Vlamingen. Goede katholieken zijn wij gebleven zo lang onze mandatarissen lamzakkig ja knikten, nu het getij keert en we openlijk voor onze rechten op komen, worden we beladen met alle zonden Israels. Met tranen in de ogen en een snik in de keel verwacht de Libre van ons een gebaar van naas tenliefde. Maar kunnen de franstuligen ook maar op één gebaar, één enkel maar, wijzen waaruit zou blijken dat de liefde wederkerig is Werd ooit, in het 130-jarig bestaan van deze staat, enig begrip ge toond voor de intellektuele en materiële noden van dit volk Werden de Vlamingen door Brussel ooit anders beschouwd als witte negers, goed voor het vuile en zware werk Eendracht en naastenliefde!... Hebben de fran- kofonen niet het een en ander naar de bliksem gebracht, precies door de stompzinnige manier waarop de taalwet van 1933 werd verkracht. Heb ben Brusselaars en Walen niet feestelijk hun sloef- fen gevaagd aan deze wet omdat - waar ter wereld bestaat zo iets - geen straffen in geval van over treding waren voorzien En wat met de laatste taalwetten Worden niet alle soorten spitsvondigheden bedacht om de wet te omzeilen en te verrotten Alle feiten opnoemen is onmogelijk, maar om iets te noemen hoe zit dat met die zotte historie van de tweetaligheid in de Brusselse randgemeen ten Kregen niet ALLE bedienden de premie toe gewezen voor kennis van het Nederlands En al leman weet toch hoe het daarmee gesteld is... Nee Li berken, onze edelmoedigheid en naasten liefde, ons kristel ij k geweten, de ziel van onze kin deren, werden zo lang en veelvuldig misbruikt dat we eerst zijn gaan twijfelen, om eindelijk te beseffen dat alles boerenbedrog was, alleen dien stig om de belangen der frankofonen en unitaris- ten te redden. Op onze goede gevoelens nog lan ger rekenen is misrekenen. Voor de rest moet de Libre ons eens klaar en duidelijk zeggen wat ze verstaat onder katholie ken. Wordt hiermee de knikkende Vlaming be* doela De man die zwicht voor een kerkelijk woord of in de hoe!: kruipt als met de staf wordt gezwaaid Hier en daar zijn er nog wel enkele, maar de massa der kristen Vlamingen blijft even kristen en vroom als vroeger, alleen komen ze ronder uit voor hun gedacht. Kijk maar naar Leuven. De jeugd gelooft niet langer aan de - niet meer bestaande - katholieke partij en heeft, God zij dank, haar gezond verstand behouden. Bedoelt de Libre evenwel met katholieken het handjevol dergenen die - ten jare O.H. 1968 - met hun gedachten nog leven in het Belgique a Papa, nu ja. WIJ hebben niet gezegd dat ze zot zijn. Alleen noemen we dat vanwege de Libre een prij zenswaardige zelfkennis Deze manifestatie van studenten en studen tinnen uit het Middelbaar Onderwijs verliep kalm en waardig, met veel geestdrift, zoals het de jeugd past, en met een paar guitige incidenten. 0:n er slechts een te noemen de volgeladen politiewagen met sjampetters die een platte band kreeg aan het College (hier was vanwege de studenten geen kwaadwilligheid mee gemoeid), een feit dat natuurlijk plezierige reacties uitlokte. De politie verzocht de betogers bij hun vertrek op het Stationplein op de voetpaden te blijven ver mits de eerste optocht niet aangevraagd werd. En dit gebeurde dan ook tot op de Graanmarkt waar een stoet werd gevormd die door de biezonderste straten van de stad mocht manifesteren. Een spon taan hip-hip-hoera aan het adres van de politie en een daverende Vlaamse Leeuw besloot de optocht. Het mag gezegd dat de inrichters van deze be toging voor Leuven Vlaams mogen gefeliciteerd worden om de houding.van alle manifestanten, en evenzo onze politie die zeer diskreet een oogje in het zeil hield. Trouwens, deze meer dan belangrijke aangele genheid voor de studerende jeugd, en voor het Vlaamse volk in het biezonder, wordt niet gediend met vechtpartijen, ruiten ingooien en hardhandig optredende ordehandhavers. Het heeft deze week «minnelijke schikkingen» geregend op het baanvak Tramstatie Meerbeke - Poulck, voer de overtreders van de snelheidsbeper king die er van kracht is. Daar is niet veel over te zeggen, wet is wet voor iedereen. Verderop naar Brussel toe werden de schandalige putten in het asfalt eindelijk bijgewerkt, en te dezer gelegenheid werden verkeersborden geplaatst met een snel heidsbeperking tot 40 km./uur. Deze borden blijven nu staan niettegenstaande de werken uitgevoerd zijn, vermoedelijk enkel maar om de automobilis ten te pesten en een nieuwe trein minnelijke schikkingen mogelijk te maken... Wat er moet geworden van al die verkeersbor den die onze wegen ontsieren en met de dag nog toenemen, is werkelijk een probleem. Een onzer lezers deelde ons mede dat hij zich onledig had gehouden met het optellen dezer bor den over een afstand van 5 km., vanaf het kruis punt De Ezel tot aan de Poulckstatie te Meer beke, en langs de rechter kant-richting van het verkeer. Er staan er niet minder dan 87, zegge ge middeld éen om de 55 a 60 meter, en er komen er nog alle dagen bij. Tot slot van rekening dient ge zegd dat er zodanig veel staan dat ze met meer opvallen. Algemene vergadering in het lokaal Den Doorn op woensdag 7 februari te 19 uur. Verkoop en ruiling van zegels is voorzien. De leden worden vriendelijk uitgenodigd er het jaarlidgeld 1968 te regelen. Voor volwassenen 60 fr. en minder dan 14 jaar 40 fr. Deze bijdrage kan ook gestort worden op postr. 1211.64 van de voorzitter Albert Penne, Biezenstraat 30, Ninove, waar ook alle inlichtingen te bekomen zijn. sint-aloysiuscollege rsinove opvoering van blijspel door jos. janssen. vrijdag 9 februari zaterdag 10 februari zondag 11 februari telkens te 19 uur toegangsprijs 30 fr. Deze kaarten worden genummerd door bemiddeling van de leerlingen.

Denderklok | 1968 | | pagina 1