h rist e/7 ms '0\V> s Q, d uue ehb/ Qtf Vaaru/el, mijn broeder. Waalse mentaliteit \j Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 2 maart 1968 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het is dus beslist. Onze francofone C.V.P.-broe- ders de Vlaamse tiranie, het Vlaams racisme en ons imperialisme beu gaan de verkiezmgsstrijd in met een eigen programma en hebben, zoals ze heel beleefd zeggen, hun afstand genomen tegen over de Vlaamse C.V.P. Hebben we allemaal een zucht van verlichting geslaakt toen Schelde en Leie hier samen, Het levenwekkend woord Uit Monseigneur's mond vernamen En 't voerden langs hun boord dan was het ditmaal een zucht van opluchting die onze benepen boezem ontsnapte. Want zoals het de laatste tijd ging, kon het niet langer. Het is ten slotte gegaan zoals in elke familie zaak, waar broers samen werken en de ene lustig teert op het zweet van de andere. Die gaan dan op een gegeven ogenblik ook elk hun eigen gang. van welke gelegenheid dan gebruik wordt gemaakt om een balans op te maken. En die balans, beste lezer, ziet er voor ons zeer somber uit. De vroegere tijden willen we \eigeten, gedane zaken hebben immers geen keer, maar uit de tegenwoordige toestand is zo veel te rapen dat we er goed aan doen deze voortdurend voor ogen te houden om de herhaling ervan in de toekomst te verhinderen. Op de 77 C.V.P.-verkozenen voor de Kamer vinden we 6 Walen in Henegouwen, 5 in Luik, 3 in Luxemburg en 3 in Namen, hetzij 17 zuivere W a len. Laat ons nu breed zeggen en aannemen dat op de 8 C.V.P.-ers voor Brabant, 5 op de francofone en 3 op de Vlaamse lijst verkozen werden, dan vinden we 22 francofonen tegenover 55 Vlamingen. Dit kleine aantal francofonen geeft recht op hoog stens 2 ministerportefeuilles in de plaats van 6 (Van Den Boeynants, Harmei, Servais, Hóger, Wig- np en Urbain), waarmee de franstaligen zijn gaan lopen. (Daartegenover staat dan de sterke Vlaamse C.V.P.-groep die hetzelfde aantal ministeries toe gewezen kreeg, maar dan mindei belangrijke, zo als Middenstand en Toerisme. De dikke brokken zijn, zoals gewoonlijk, naar de franstaligen gegaan. Moet het U dan verwonderen dat wij, zoals gezegd, heel opgelucht en tevreden zijn eindelijk onze eigen gang te mogen gaan, en niet langer verplicht zijn deze onhebbelijke Waalse vleugel mee te sleuren. Die het, het moet eens gezegd, altijd het middel vond om onze kristene naasten liefde ten eigen bate te gebruiken, maar er niet eens aan denkt ons in het Nederlands dank U te zeggen. Integendeel, de Walen nemen nu hun afstand met de verklaring dat het werkelijk hun schuld niet is. Met dat afstand nemen gaan wij van ganser harte akkoord, wij hopen maar dat die afstand zo groot wordt dat, na de verkiezingen, geen enkele partij met deze mm-fractie nog rekening zal hou den. Voor ons is de knoop voor goed doorgehakt. Wie met een verkiezingsprogramma voor de dag komt dat dertig jaar geleden al verouderd was, mag zich verwachten als zwakzinnig beschouwd en diensvolgens behandeld te worden. Voor de rest bekennen we graag onze diepe schuld. Wij zijn inderdaad altijd te goed geweest, hebben nooit begrepen dat onze naastenliefde mis bruikt werd door mensen die nog altijd niet be grijpen, of niet willen begrijpen, dat ze samen moe ten leven in een Staat met een meerderheid van Vlamingen. Bloemen noch kransen, broer Waal 1 Het ga U verder goed. Dat wensen wij van narte. Maar op ons nog rekenen... Da-da! WAAROM moeten in 7 gemeenten van het Brusselse de Vlamingen betalen voor het frar.stalig gemeentelijk onderwijs, terwijl er van nederlands- talig gemeentelijk onderwijs geen spraak is Waarom hebben ALLE Vlaamse parlementsle den in ALLE partijen zich tot nu toe niet eensge zind verzet tegen deze VERNEDERENDE ACH- TERUITSTELL1NG van ons volk Het Vlaamse volk zal niet kiezen voor hen die ons volk in de steek laten. 5 novembercomitee van Ninove en omgeving. WAAROM zijn de Vlaminge i na 137 jaar dat België bestaat nog steeds vernederend achteruii gesleid en schandelijk benadeeld tegenover de Wa len WAAROM gaan de hoogste benoemingen in ons land nog steeds naar Nederlandsonkundigen (b.v. Vivario) WAAROM wil men met voorrang industrie gebieden oprichten in Wallonië, terwijl Vlaanderen het meest werklozen telt (b.v. Petrochimprojekt) WAAROM is het gemiddeld loon 'hoger in Wal lonië. dan in Vlaanderen WAAROM protesteren de Luikenaars tegen de Voerstreek met slechts 4.000 inwoners, terwijl de Walen Moeskroen en Komen inlijfden met 70.000 inwoners Welke Vlaamse parlementsleden heb ben aan deze koeliandel meegewerkt WAAROM eisten de Franstalige geleerden en professoren in Leuven faciliteiten, terwijl onze Vlaamse arbeiders dit in Wallonië in 130 jaar nooit kregen, zelfs in Brussel niet WAAROM wordt elk Vlaams Leven in Brussel doodgedrukt door de gemeentebesturen WAAR OM is 85', van de hogere ambten in handen van Franstaligen In de rubriek Présence du Passé van La Libre Belgique van 17-18 februari jl., behandelde men de historische grondslagen van de huidige spanningen tussen W alen c-n Vlamingen. Wanneer wij bedoeld betoog van nabij bekij ken dan zijn het de Vlamingen die al gedaan heb ben wat enigszins mogelijk was om ons in de toe stand te storten waarin wij ons nu bevinden, dit de inspanningen van de Walen ten spijt. Vlamin gen die onze franstalige zuiderburen enige fout in de schoenen schuiven worden bestempeld als Pri- maires qui ne connaissent pas notre historie (On derontwikkelden die onze geschiedenis niet ken nen...). Broeder Wraal, jongen, een beetje minder pre tentie zou U geen kwaad doen. W ant ja, laat ons deze historische feiten wat nader onderzoeken. Eerst en vooral de verklaring van de voorlopige regering op 16 november 1830 Considérant que les langues f la mande et allemande en usage parmi les habitants de certaines localités vanent de pro vince a province et quelquefois de district a dis trict, de telle sorte qu'il serait impossible de pu blier un texte officiel des lois et arrêtés, en langues flamande et allemande... (aangezien de Vlaamse en Duitse taal in gebruik bij de inwoners van zekere gemeenten verschillen van provincie tot provincie en soms van dist rikt tot distrikt, bij zover dat het zou onmogelijk zijn een officiële tekst te publice ren aangaande wetten of besluiten, in de Vlaamse of Duitse taal... Zelfs de Libre vindt het straf. In feite zien wij van toen reeds een poging van de Brusselse Bourgeoisie om de Vlamingen in de rug te schie ten. Zo veel is er dus nog niet veranderd. Zodus, aldus de Libre, rekening houdend met deze toestand, kan het wei niet anders oi' alles wat te maken had met het openbaar leven moest ver franst worden. Wij moeten dus de Walen dankbaar zijn dat zij alle mooie plaatsjes ingenomen hebben, want de Vlamingen waren er te dom voor. Maar toch, langs de ene zijde verklaart men dat de Vlaamse taal niet bestaat en anderzijds moet men toegeven dat in 1838 Conscience de Leeuw Waa DAVOSFOMDS Vlamingen buiten!

Denderklok | 1968 | | pagina 1