d e ^/qqiws LAATSTE VERWITTIGING I STAAN DE OGEN OPEN? Wetgevende VERKIEZINGEN Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 30 maart 1968 ZIEKENDIENST Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Zondag gaan wij naar de stembus. En nu eens in niet gewone omstandigheden want het zal van onszelf, kiezers, afhangen of wij de eerstkomende jaren onder een vrij, demokratisch, dan wel onder een diktatoriaal regime zullen leven. Jongere kiezers zullen waarschijnlijk even schrikken als we van diktatuur spreken, de ouderen niet. Net als wij zelf zien deze laatste goed dat dezelfde weg wordt opgegaan als in de dertiger jaren, toen in Duitsland Hitler, in Italië Mussoluni, naar de macht grepen en lukten, terwijl bij ons, op het nippertje, aan de pogingen van Degrelle paal en perk werden gesteld. Veranderen de namen en de plaatsen, het sce nario blijft hetzelfde, het volstaat te zien wat er op het verleden zondag te Brussel gehouden partij- kongres van de liberalen is gebeurd. Zoals bij een N.S.D.A.-Parteikongres in Ndrnberg of een massa meeting in het Berliner Sportpallast, waren er bij de liberalen ook Paukenschlager en was er trom geroffel bij de intrede der gladiatoren, speelden 31 opgetrommelde fanfaren marsmuziek en lieten 280 majoretten lustig de rokskens zwaaien, van achter en van voor. In de zaal een reuzefoto van de Grote Man van Diest, hoofd achterover en kin vooruit, met daaronder de nieuwe blauwe leuze Mon parti c'est mon pays Voor de liberale Vla mingen was het weer la même chose. Al deze humbug doet ons onwillekeurig terug denken aan het Ein Volk, Ein Staat, Ein Führer! van Dolf Moustache, omdat we vrezen dat, net zoals in Berlijn, te Brussel het Mon parti c'est mon pays bij de eerste gelegenheid zal verande ren in Mon pays est mon Parti met de nadruk op MIJN. Met andere woorden krijgen de liberalen de macht in handen dan wordt hun totaal programma uitgevoerd Leuven blijft frangais, het oasis fran cofone van ELsene wordt uitgebreid tot de 19 rand gemeenten, de liberteit van de peerdefamille in eer hersteld, de uitstervende Waalse industrie wordt met onze centen weer recht gezet en de Vlaming krijgt, zoals 50 jaar geleden, medezeggingschap in de achterkeuken of in de stal. Als meid of gier- schepper Als deze gepatenteerde broekschrijvers NU al Amen en uit zeggen, wat staat er ons dan te wach ten mocht ooit, wat God verhoede, Führerken Omaar von Altenhofcn und von Diest bij ons de plak zwaaien. Hebben wij, vrije Vlamingen, eeuwen lang gevochten om opnieuw onder het juk van volks vreemde franskiljons te komen DAT NOOIT 1 Daarom, als ge zondag uw stem uitbrengt, ver geet dan de soms kleine geschillen die tussen U en de C.V.P. zijn opgerezen, denk er aan dat alleen een sterke Vlaamse C.V.P.-vertegenwoordiging, zo wel m Kamer en Senaat als in de Provincie, de waarborg bieden dat GEEN REGERING KAN GE- VORMD^ WORDEN zonder dat wij, als volwaardige burgers in dit land, ons woord mee te praten heb ben. Kies zelf uw kandidaat op Ouden van dagen en zieken, die naar hun stern- bureel wensen vervoerd te worden, kunnen hun naam, volledig adres en gewenst uur laten opgeven in Ons Huis Dreefstraat 6 - tel. 315.65. tijen. De keuze wordt bepaald moeilijk. En één partij gaat zelfs met veto s te werk. Zij laat de Belgen helemaal geen keuze. Wie niet voor haar stemt, draagt België niet in zijn hart met de P.V.V. kiest U België, bazuint Omer Vanauden- hove. Als dat waar is, dan stelt zich meteen de vraag of al wie niet voor de P.V.V. stemt, tegen België is Zo eenvoudig is het nu echter ook weer niet. We zouden kunnen beweren dat geen enkele partij in geen enkel verkiezingsmanifest het ophouden van België als Westeuropese staat als na te streven doel voor ogen stelt. Liever echter willen wij eens gaan rondneuzen in de schoot van de P.V.V. zelf. Want zij moet aan de kaak gesteld die onverwoestbare liberale men taliteit - in haar diepste binnenste franskiljons, anticlericaal, anti-volks, kapitalistisch - die aan de allereerste basis ligt dat de Belgen tegen mekaar werden opgehitst, dat de eenheid in gevaar werd gebracht en die nu de goedgelovigen de gouden schijn geeft dat zij - en zij alleen - over de moge lijkheid tot oplossing beschikt. Zijn het niet die liberale politiek-bedrijvers bij uitstek die de grieven van de mensen steunen, aan dikken, gelijk geven ...en dan met de hand op het hart verklaren maar met ons zal het niet zo zijn Het doet denken aan iemand, die problemen maakt, schept, om nadien zich op te kunnen werpen als de zalvende messias. Zij moeten aan de kaak (Lees verder op pagina 2). Of de verkiezingen van zondag tot de belang rijkste behoren, die ons land ooit heeft gekend, zal de geschiedenis uitmaken, die de gebeurtenissen van op een afstand, na de nodige bezinningstijd en gezien in de klaarheid van wat nu nog toekomst heet, zal kunnen afwegen. In de ogen van de doorsnee-Belg van 1968 noch tans staat het als een paal boven water dat deze vervroegde parlementsverkiezingen de gewichtigste zijn die ooit werden gehouden en naar de mening van sommigen zullen zij zelfs beslissen over het voort-bestaan van dit land, noch min noch meer Al zal het allicht zo'n vaart niet lopen, toch ontgaat het niemand dat 31 maart 1968 voor België inderdaad verstrekkende gevolgen zal hebben, zou moeten hebben. Voor het eerst sinds 1830 wordt ten volle met de Vlaamse aanwezigheid in België rekening ge houden, nu de politiek en de politiekers Vlaande ren en de Vlamingen nodig hebben. Dit zijn de allereerste verkiezingen, waar de Vlaams-Waalse verhoudingen het centraal punt van elk verkie zingsprogramma vormen. En aan die verhoudingen een oplossing te be zorgen, is een der belangrijkste gevolgen, die uit de verkiezingen van zondag zouden moeten voortsprui ten. Elke partij stelt het zo voor, dat zij - en zij alleen - die heilbrengende oplossing voor de Belgen in petto houdt. Echter op een wijze, die vanzelf sprekend niet de zegen krijgt van al de andere par- Bij ministerieel urgentie-besluit van 28 maart werden de aanwezigheidsgelden der Voorzitters, Bij-zitters, Sekretarissen en an dere verplicht aanwezigen op de kiesburelen en telkantoren, geperecjuateerd met het cijfer acht. M.a.w. de totnogtoe vastgestelde ver goedingen worden vermenigvuldigd met acht. Aangezien evenwel de uitbeialings-formu- lieren werden opgesteld volgens het oud ba- rema, zal een aanvullende betaling van 7-maal hel officiële bedrag toegekend worden. Voor het Kanton Ninove zal dit gebeuren op MAANDAG aanstaande, van 9 tot 12 u. in de burelen van de Rekendienst (dhr. stads ontvanger) in het stadhuis te Ninove. Personen, die zich wegens hun bedrijvig heid niet persoonlijk kunnen aanbieden, mo gen een afgevaardigde sturen die zal moeten voorzien zijn van de eenzelvigheidskaart van de rechthebbende, alsmede van diens officië le oproepingsbrief. De takszegel, 2.- fr., valt ten laste van de rechthebbenden. De op de gestelde datum niet uitbetaalde gelden zullen toegewezen worden aan het Fonds der Meestbegaafden. LIJST 3

Denderklok | 1968 | | pagina 1