'Qams sn e2-,n d uue EEN SLAG IN HET WATER Na de slag... Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 6 april 1968 WAAR ZIJN DE WINNAARS? EEN AUTO ZONDER P 6 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG wnrmiB hebben hun effekt gemist, en hoe De Belgen, vooral de Vlamingen hebben hun ogen opengezet. En er was reden toe. Het zijn hoogst eigenaardige verkiezingsuitsla gen geworden. Als wellicht slechts weinigen ze zo hadden durven voorspellen, dan is er op dit ogen blik anderzijds niemand, die er klaar in ziet. Zelfs onze hoogste politiekers weten niet wat ermee aan te vangen en zij spreken allemaal van bezinnen. Dat betekent dat iedereen in zijn schelp kruipt en liefst door anderen het vuur uit de kastanjes laat halen. C.V.P., Socialisten en P.V.V... zij wachten al lemaal af en zij spieden naai de zwakke plek. die de tegenstrevers bloo' zouden kunnen geven, om dan venijnig toe te stoten, over afzienbare, wel licht zeer weinig tijd... Het werd een uitslag zonder winnaars. Aan de Volksuniemensen, die steigeren als zij dit lezen, vragen wij onmiddellijk het volgende Wat heelt zetelwinst, die niet kan omgezet worden in rechtstreeks of onrechtstreeks medezeggenschap in het 's lands bestuur, voor waarde en betekenis En dan is er nog dit. De strijd van1 de V.U. ging in hoofdzaak - aldus beweerden zij zelf - tegen de P.V.V. Het valt echter niet te ontkennen dat ook de C.V.P. - zelfs in hoofdzaak - aan de V.U. stemmen heelt geschonken. Stel nu dat de Volks unie de C.V.P. zodanig had verzwakt dat deze uit de regering kon worden geweerd. Hoopt de V.U. dan dat liberalen c-n socialisten om haar samen werking zullen komen vragen Of verwacht zij voor Vlaanderen alle heil van een P.V.V.-B.S.P- regering Er zijn zo van die Vlaamse overwinningen, die Vlaanderen duur te staan kunnen komen... De socialisten verloren weer wat veld. Vanzelfspre kend niet zoveel als in '65, maar toch voldoende om hem deze verkiezingen weer te doen zien als een teken aan de wand. Zij hebben immers blijkbaar geen voordeel kunnen halen uit hun oppositie-kuur, en waar de C.V.P., de Volksunie en de P.V.V me kaar onderling bestookten en zij alle drie de socia listen wat veronachtzaamden, hebben dezen de rol van de derde hond, die hen zo in de schoot gewor pen werd, wel zeer slecht weten te spelen. zeer de waarheid voor de C.V.P. Deze blijft immers de sterkste partij. Zonder haar wordt België niet geregeerd. En rekening houdend met haar drie soorten lijsten en met het alomgekende usure du pou- voir mag en zal de C.V.P. deze verkiezingen niet volledig ais rampspoedig aanzien, zoals wij in de linkse pers deze week hebben gelezen. Te meer daar de Vlaamse C.V.P. zich heeft kunnen zuiveren van bepaalde factoren, die haar in het verleden niet altijd hebben gediend. Als de Vlaamse C.V.P. op de ingeslagen weg voortgaat, zich niet laat ompraten door bv. Brus selse argumenten van ce nest pas le moment dan zal blijken dat dit verlies van enkele zetels een investering zal zijn, die in de toekomst een ruime interest zal afwerpen. De C.V.P. is de grootste verliezer, zo blokleiier- de het Laatste Nieuws vorige maandag. In per centen uitgedrukt is dit de waarheid, ontkennen ware belachelijk. Wat wij echter hierboven schre ven over de Volksunie, is in omgekeerde zin even- En de P.V.V. is in feite de zeer grote geslagene. Negentig miljoen Belgische franken hebben niet kunnen verhinderen dat de liberale frank toch is gezakt. Men is maar verliezer in de mate van wat men heeft beoogd wie zeer hoog mikt en ver volgens zeer laag jf helemaal niet treft, verliest meer dan wie zich voorneemt met weinig tevreden te zijn of te handhaven wat hij heeft. Nu is het wel zo dat de liberalen het publiek en zichzelf trachten te paaien met uitspraken als deze wij zijn blij te hebben behouden wat wij in 1965 hebben verworven - of nog het is niet mogelijk opnieuw eenzelfde sprong te maken als in 1965... Feit is dat zij inderdaad opnieuw een dergelijke sprong met man en macht hebben na gestreefd. Lazen wij niet in hun manifesten dat zij de sterkste partij in het land zouden worden, dat zij eerlang een gooi zouden doen naar de vol strekte meerderheid. V at moet de ontgoocheling bij deze mensen enorm, fantastisch zijn Hun flonkerende, oogstre lende, sjieke autovloo: die vorige zaterdag door de Nmoofse contreien gleed, met het zegedriftige ad miraalschip achteraan, waarop een admiraal op hitleriaanse wijze hoog op de brug... voer zichzelf verloren achter de horizon. Hun grote Fiihrer Vanaudenhove leed in zijn bloedeigen Diest een fletse nederlaag. Zijn rechter arm De Weert en zijn jeune-premier-minister Van Der Poorten konden zich slechts met moeite en dank zij een keizersnede in Kamer en Senaat hand haven. Het liberale gezwaai met de driekleur heeft geen zin gehad. Vlaanderen hééft hun zijn frans kiljons reeds toegeworpen, drie jaar geleden. Aan matiging, eigengereidheid, ogenverblinding, dema gogie, ronselarij en ai dergelijke lieflijkheden meer Het was in Ninove en omgeving een stille maandagavond. Aan de «Kring was geen muis te bespeuren. In de Vooruit brandde volop licht daar had den ze een nieuwe Volksvertegenwoordiger en een nieuwe Senator te vieren, doch de vreugde werd vijfvoudig getemperd door een treurig verlies. Elders bereidde iemand zich voor om de pron kende P van zijn autonummerplaat te vegen. En aan de Roosevelt was de pretentieuze 8 gestikt in haar eigen kronkels, geblust en gedoofd. Er werd me zelfs verteld dat de vlag er half stok hing. Maar ik ben niet gaan zien of ook dat waarheid was. Zoals algemeen door de ingewijden verwacht, brachten de verkiezingen van verleden zondag de C.V.P. haar derde achtereenvolgende nederlaag. Denk niet dat we ons gaan uitsloven met het zoeken naar uitvluchten voor deze achteruitgang. Zo iets ligt niet in onze gewoonte. Maar wel hebben wij de moed de zaken nuchter onder ogen te zien, wat ons toelaat heel sportief de nieuwe toestand te aanvaarden. Echter met zonder hierbij enkele harde beden kingen te hebben gemaakt in verband met het hoe en waarom. Maar hierover zullen wij het speciaal hebben in een volgend artikel. Voor het ogenblik houden wij ons aan enkele algemene beschouwingen on stellen daarbij vast dat niet alleen de C.V.P. stemmen verloor. Ook de liberalen kregen van 't leer, in veel grotere mate zelfs, al zijn de cijfers voor deze partij ilts zachter uitgevallen. Want de tientallen miljoenen soep-in- pakje-reklame, die deze partij er heeft tegen aan gegooid met de hoop 20 nieuwe zetels te bemach tigen, hebben niet kunnen beletten dat zowel in Brussel als in Vlaanderen t-en achteruitgang werd geboekt. Eens te meer werd het bewezen dat de kiezer zich niet langer laat vangen door gezwaai met een trikolore vlag, noch door bakstenen of de redding van de frank. Nog veel minder laat de kiezer zich gelegen aan het vertelselken dat België verscheurd België zou zijn. (Lees verder op pagina *2).

Denderklok | 1968 | | pagina 1