e dn HOOFDSTAD VAN EUROPA? Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 20 april 1968 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. In Het Volk van 10 april jl. verscheen een interview van dit dagblad met prof. Albert Coppe. voor de jongeren waarschijnlijk een onbekende, terwijl ouderen zich herinneren dat dhr Coppé, boven zijn goed Vlaming zijn, tevens een bevoegd Minister van Economische Zaken was en nu sinds jaren een leidende positie waarneemt bij de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap. Iemand die dus weet waarover hij praat als het over de toekomst van het Europa van morgen gaat. In gezegd inter view wordt de rol \an Brussel als hoofdstad van Europa aangesneden, want, aldus dhr Coppé Het is nog te vroeg om de kwestie van de Europese hoofdstad formeel aan de orde te stellen. Als het eenmaal zover is, dan zal een Europa, dat zich federaal wenst, cr belang bij hebben het Duit se voorbeeld na te volgen, d.w.z. de weg van de deconcentratie en de decentralisatie op te gaan. In Duitsland is het Hoogste Gerechtshof :e Karls ruhe gevestigd, het Kartellamt te Berlijn, de Statistische Dienst te Wiesbaden, het Vervoerambt te Flensburg, enz. Wil men de kwestie feitelijs benaderen, dan ligt de zaak zo Brussel is tijdelijk eén der zetels van de Europese Gemeenschappen, naast Luxem burg" en Straatsburg, al is er veel kans dat dit tijdelijk lang blijft duren. Er is dus een risico verbonden aan alles wat voor de uitbouw van Brussel als feitelijke zetel wordt gedaan. Daar nu ligt mijn inziens precies de taak van de Staat dit risico helpen opnemen, want voor een stad is het te groot. De vetjes zijn van ons. Uit deze inleiding blijkt al dat de keuze van Brussel als Europese hoofdstad nog ver van zeker is, al bestaat er een niet geringe kans. Voor wat het risico betreft, helemaal akkoord. We hebben hier trouwens nooit iets anders be weerd - en er ons tegen verzet ook - .dat Brussel feitelijk met onze centen de grote Jan uithangt, maar de rest... is in 't Frans. Op de vraag hoe Brussel zich KAN europeani seren, luidde het antwoord van de professor Er zijn nog teveel mensen die anti-dit of anli- dat zijn. Stelt u voor dat hier nog mensen zijn die van boche spreken of de naam Brussel op wegbordjes van een umlaut voorzien. Zij zouden moeten weten dat hun medeburgers zich schamen over dit soort publieke grapjes. Brussel moet zich zo snel mogelijk de hoofd stad voelen, niet. alleen van een land met twee ta len en twee culturen, maar van een gemeenschap met vier of vijf talen en culturen. Wij die de ge schiedenis kennen, weten dat het niet zo gemakke lijk zal gaan. Er is een actie nodig die van alle lei dende figuren uitgaat, ja, geheel de astablish- ment zou het voor dit thema moeten opnemen. Als ik in een Brusselse krant lees dat in de ge meenteraad van Etterbeek gelachen wordt om een voorstel van de vice-gouverneur van Brabant om te Brussel beter de taaigelijkheid te doen uitko men, dan houd ik mijn hart vast dat is cellist de goede richting niet. Men moet hier bepaald meer fijngevoeligheid aan de dag leggen, niet alleen voor zijn eigen fijngevoeligheden - wat gemakkelijk is - maar cok voor de fijngevoeligheid van anderen. Er is een soort I am backing Britain »-beweging nodig. Brussel moet naar een mentaliteit streven, waarbij men zich spontaan excuseert a:s men niet in de taal antwoordt, waarin men aangesproken wordt. (Dit veronderstelt ook dat men het onder scheid maakt tussen actieve en passieve kennis van een andere taal en niet in alle omstandigheden een actieve kennis eist). Ten tweede moet ons verkeersnet aan de eisen van de Europese functie aangepast worden. Op het gebied van het spoor- en wegverkeer werden reeds grote vorderingen gemaakt. Brussel - Luxemburg* legt men tegenwoordig over de weg in 2 14 uur af. vergeleken met de 3 uur toen ik 15 jaar geleden te Luxemburg tot vice - voorzitter van de E.G K.S. werd benoemd. De voornaamste handicap is echter het luchtverkeer. Brussel bekleedt, wat het aantal reizigers en landingen betreft, respectievelijk de 16e en de 19e plaats In Europa. Dit kan niet zo blijven, al wil ik de voorbije inspanningen van de Sabena geenszins onderschatten. Maar else nieuwe inspanning betekent \oor de regering een extra in vestering, zonder volstrekte zekerheid omtrent de toekomst. De nagel op de kop, zullen we zeg zen. Fijn gevoelig is hij die over een brede, algemene kuituur beschikt, d.i. zich interesseert aan kulturele stro mingen, ook bij andere volkeren. Dit sluit meteen de kennis in van andere talen. Wie stug vasthoudt aan zijn eigen taal en zijn horizon beperkt tot eigen stad of dorp, is een kultureel egoïst. En egoïsten zijn nooit fijngevoelig. Die passus over onze luchtvaart is ook interes sant. Daarmede weten we dan waar de Sabena juist staat, en dat is nu niet precies om fier over te zijn, na al de miljarden die reeds in dat organis me gepompt werden. Op wereldvlak staat de Sa bena achteraan de rij, samen met Turken. Iranezen of andere onderontwikkelden. Maar of dit feit enige indruk maakt op de met onze centen in leven ge houden franskiljonse directie van onze Aéroport National, betwijfelen we sierk. Hier dient de grove borstel gebruikt, maar wie durft dat Over de kulturele ontwikkeling van Brussel zegt dhr Coppé Allereerst bepaalde plaatsen moeten het ka rakter van het oude Brussel behouden. Vreemde lingen zoeken altijd het eigen karakter van een stad op. Ik heb dit te Montreal nog kunnen waar nemen en dat is een stad van meer dan twee mil joen inwoners. Alle Expo-bezoekers hebben zeker een avond in de oude buurt doorgebracht. Dit be houd van het historisch reservaat kan tot ge volg hebben dat de prijs van de vierkante meter wat laag uitvalt. Daaraan zal wel niets te doen zijn. Men heeft nu eenmaal niets voor niets. Verder moeten de inspanningen op het Euro pese terrein door het gehele land geschraagd wor den, dat wil zeggen dat zij een actie moeten vormen die niet tegen de provincie ingaat, maar de zogenaamde <c provincialen erin betrekt. (De pro vincie is toch geen wingewest). Zoniet, is de Euro- peïsering onbegonnen werk. Maar als men het wil, kan Brussel een cultureel centrum worden, waar men de mens van het jaar 2000 helpt voorbereiden. Europa en Navo hebben hier 50.000 vreemdelingen gebracht, onder wie een publiek te vinden is voor schouwburgvoorstellingen in het Duits en in het Engels. Vergeten wij daarbij vooral niet de opvoe ringsformule Béjart welke in het geheel niet aan een taal gebonden is. Ze is even typisch voor ons als onze schilderkunst. Brussel kan dit vanzelf sprekend niet alleen opbrengen. Het moet van over heidswege gesteund worden en dus de sympathie zowel van Vlaanderen als van Wallonië wegdragen. Dit is niet onmogelijk. De Europese school geniet een groot succes. Er zijn meer leerlingen die om toelating verzoeken dan er aangenomen kunnen worden. Er is nu reeds behoefte aan een tweede Europese school in een ander gedeelte van de ag glomeratie. Nogmaals staatshulp. Waar het om wetenschappelijke voordrachten en congressen gaat mag zeker met enige trots gesteld worden, dat Brussel over de beste vertalingsfaciliteiten van de wereld beschikt, waar de grootste apparatuur aan tolken, zalen, enz. besiaat. Zeer juist gezien. He: wordt de hoogste tijd dat Brussel ophoudt de provincie als onderont wikkeld gebied te beschouwen, een soort kolonie waar alleen geld uit de kloppen valt. Voor wat de vertalingsfaciliteiten betreft moeten we toch een opmerking maken. Prof. Coppé vergeet te zeggen uit hoeveel procent Vlamingen, Brusselaars of Walen de grootste apparatuur aan tolken bestaat. Die cijfers zouden bewijzen dat alleen de Vlamingen een ernstige inspanning doen om zich Europees aan te passen. De franstaiigen houden zich, uit pure gemakzucht, aan hun eigen taal. Om te eindigen lezen we En dan nog dit als U iemand ziet met een nummerplaat EUR of NAVO op zijn auto, bekijk hem dan niet als een profiteur, als een Eurocraat, die buiten de normale gang van zaken staat, doch biedt hem uw gastvrijheid aan. Hij voelt zich misschien meer alleen en verlaten dan U denkt. Wij allemaal moeten leren rustig ons zelf te blijven in een heterogene en snel veranderende wereld. Als iemand de mens van het jaar 2000 kan helpen voorbereiden, dan zijn wij dat, die nu al zo lang op een cultuurgrens wonen, met de zeld zame aangename en ae% talrijke onaangename as pecten welke daaraan verbonden zijn. Het is mijn (Lees verder op pagina 2). e^n

Denderklok | 1968 | | pagina 1