e zin s OOK ONVERBETERLIJK! DE WEEK IN BEELD GRAAF D'ALCANTARA Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 27 april 1968 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG VIETNAM MARTHIN LUTHER KING FORMATEUR COLLARD STAKING IN DE BOUWSEKTOR Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. Onlangs hebben we hier, en met genoegen, de frak eens uitgevaagd van de francofonen in ver band met hun dwaas vasthouden aan een verouderd programma en hun terug grijpen naar de toestan den van la Belgique a papa. Dit verschijnsel is niet het eigendom van de francofonen alleen. Onze oude politiekers zijn van hetzelfde sop overgoten, ze hebben niets geleerd en doen zelfs geen noemenswaardige poging om ook maar iets te willen bijleren. Neem nu maar als voorbeeld de komedie die ons voor het ogenblik wordt opgevoerd. De C.V.P. leed verlies, de B.S.P. wist zich een beetje te her pakken al was het ook maar om zo te laten, de P.V.V. kreeg een rammeling. Aan de winnende hand bleven alleen de V.U. en het F.D.F. twee partijen met een uitgesproken federalistisch pro gramma. Een normaal denkend mens trekt hieruit het besluit dat er inderdaad in dit land een nieuwe, jonge stroming is ontstaan die wijst op een streven naar decentralisatie, een eis naar zelfbestuur die zich met de tijd nog sterker zal uitspreken en met deweke elke regering in de toekomst rekening zal dienen te houden. Het moet zijn dat onze oude, in hun gewoonten en kleine vitterijen vastgeroeste politiekers niet meer normaal kunnen denken, afgaande athans op het kinderachtige en onvaderlandse spel dat in deze dagen wordt gespeeld. Het begon al met B.S.P.-er Van Eynde die wél met de CVP maar niet met V.D.B. wou regeren. Het B.S.P.-bestuur zelf verklaarde zich met deze zienswijze niet akkoord, is bereid mede te regeren indien..., op voorwaarde..., ai wanneer... Enfin, een liedekijn dat we méér dan moe gehoord zijn. Kwam dan informateur d'Alcantara, juist op tijd, geen vooroordelen, knap Minister van de Mid denstand, aanvaardbaar door alle politieke partijen, zells door V.U. en F.D.F, wat al niet weinig is gezegd. Iemand die zeker zou geslaagd zijn was er niet het gekonkel van de B.S.P. die niets wou weten van de heer d'Alcantara, omdat hij toevallig van adel is. Zijn verdiensten en opvattingen als goed demokraat tellen niet mee, zijn juiste opvat tingen in de zaak Leuven werden als verdacht be stempeld en niet alleen door francofonen en B.S.P.- ers. Ook onze Vlaamse pers heeft de heer d'Alcan tara veel te weinig gesteund. Hij was, naar onze mening, DE man die de beste kansen had het land uit de huidige moeilijkheden te helpen. Al zijn we zelf niet zo zeer op de adel gesteld, dan kost het ons toch geen de minste moeite de werkelijke ver diensten van iemand te herkennen. De ernstige inspanning van deze informateur is, jammer genoeg, gestrand op de achterbakse kom- bientjes der oude politiekers die wel de mond vol hebben over het heil van het land, maar dit heil slechts zien in verband tot hun eigen persoontje. Het grafelijk schip getorpedeerd zijnde, komt nu in de plaats het schoolschip Collard. Wie dat in de koninklijke oren van Boudewijn geblazen heeft weten we niet, maar we weten wél dat het moeilijker slechter kan. De heer Collard heeft zich, enkele jaren terug, onsterfelijk belachelijk gemaakt in de schoolstrijd, bezit niet de invloed die van een eerste-minister moet uitgaan, en is bovendien totaal nederlands-onkundig. Wij zien niet goed in hoe de C.V.P., indachtig de juist ontvangen les, met zo iemand scheep 'kan gaan zonder er haar laatste beetje prestige bij in te schieten. Doet ze het toch, dan is het bewijs geleverd dat ons politiek regiem zodanig rot is dat het eenvoudig mag weggegooid worden. Misschien beseffen de grote bazen dan dat de enige mogelijke oplossing in een goed begrepen federaisme ligt. De onderhandelingen die tot een staakt het vuren moeten leiden geraken maar niet op gang. De militaire acties in Zuid-Vietnam nemen met de dag in omvang toe, en lang zal het waarschijnlijk niet meer uitblijven of gans Noord-Vietnam wordt weer bedolven onder een bommenregen. De grote oorzaak van dit slop moet men terugzoeken in de politiek van China, dat er de mening op nahoudt dat er alleen maar een definitieve oplossing kan komen na een verdict met de wapens beslecht. Een falen in Vietnam zou een harde klop zijn voor China daar het eerder al militaire mislukkingen moest toegeven in Korea, op de Philippijnen, in Indonesië en tegen Formosa. Laat ons hopen dat men in de toekomst op andere richtlijnen kan bogen. Deze treurige gebeurtenis wordt vergeleken met de moordaanslag op wijlen President Kennedy. Nooit heeft men deze laatste zaak in het reine kunnen trekken en nu schijnt het evenmin voor de Amerikaanse politie mogelijk te zijn de daders te vinden van de aanslag op de negerleider. Wij geven er ons wel rekenschap van dat het eerder gemakkelijk moet zijn onder te duiken in een Staat met tweehonderd miljoen zielen en met afmetingen als deze van een kontinent. Maar het niet vinden van de daders zal nog méér dergelijke moordpartijen in de hand werken. De dood van deze twee grote mannen beteken de een groot verlies, niet alleen voor hun eigen land, maar tevens voor gans de wereld. Onder de druk van de Socialisten was het voor de informateur onmogelijk nog verder zijn op dracht naar behoren te vervullen. Wij kunnen ons niet van de indruk ontdoen dat in ons land heel wat goede wil zal nodig zijn om aan de politieke crisis een oplossing te kunnen geven. De traditionele partijen hebben nog steeds het roer in handen, doch wat meer politieke moed is er beslist nodig om in een goede verstandhouding tot resultaten te komen. Die moed vooral wordt van onze staatslieden verwacht. Een andere hou ding" zal leiden tot een marasma waar men nog moeilijk een uitkomst zal voor vinden. Het is natuurlijk de logika zelf dat men een socialist als formateur zou aanduiden, gezien het de B.S.P. was die de missie van Graaf d'Alcantara geboycot heeft. Hierover enkele van onze bezwaren. Is het nog mogelijk dat men in de huidige omstandigheden een Eerste-Minister zou aanstellen die geen woord je Nederlands verstaat Heeft men nu nog niets begrepen van de werkelijke toestand waarin ons land verkeerd Of gaat het hier alleen maar om een poging een regering samen te stellen, die mis schien geen meerderheid in het parlement kan ha len, maar die als hoofddoel zou hebben de gewone zaken in handen te krijgen. Dergelijke praktijken kunnen wij niet goed keuren, zeker dan niet in de huidige omstandig heden. Het is trouwens ook niet met dergelijke handelwijze dat men in de toekomst electoraal succes mag verhopen. Deze staking kent een vrij groot succes in alle takken van de bouwnijverheid, maar dan vooral op de grote werven. De desiderata van de syndicaten inwilligen zou hierop neerkomen dat de loonlasten met 15' zou- (Lees verder op pagina 2). d vu

Denderklok | 1968 | | pagina 1