h rist ^iaarns \i NAAR KNOKKE! VERDEEL EN HEERS! DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 11 mei 1968. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG FORMATEUR COLLARD TERUG V.D.B. ^^,nd "ee^/< Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 31:7.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. Na de P.V.V. - ook te Knokke - na de socialis ten te Klemskerke, gaat het Liberaal Vlaams Ver bond op zijn beurt kongresseren aan net blonde Noordzeestrand. Enerzijds om er in de frisse, ge zonde lucht zijn verkiezingswonaen te likken, an derzijds om er de algemene toestand te onderzoe ken. m.a.w. om zijn houding in zake Leuven en het federalisme te bepalen. Cver de politieke moed van net L.V.V. kennen de lezers ons gedacht. Wij hebben destijds vrank onze mening gezegd over het ontslag, om persoon lijke redenen, van de heer D'Haeseleer als voor zitter van dit verbond, en wensen daar op terug te komen. Alleen hadden wij gehoopt dat deze les duurzame vruchten zou gedragen hebben, maar zoals telkens weer is onze hoop ijdel gebleken. Dat bewijst de manier waarop de coöptatie der liberale senatoren heeft plaats gehad. Tot de kan didaten behoorde o.a. onze standsgenoot de neer Waltniel. als kamerlid zeker niet onverdienstelijk en juist daarom fel gesteund door zijn partijgenoot vice-premier De Clereq. Afgezien van iedere poli tieke mening zou deze coöptatie, bijzonder :n ons kanton, met een goed oog zijn gezien omdat we. qua vertegenwoordiging in Kamer en Senaat, zeer stiefmoederlijk zijn bedeeld en het altijd goed is voor een streek n volle ontwikkeling, zoals hier, iemand met een politieke lange arm te hebben. Ondanks deze feiten werd de voorkeur gegeven aan de heer Gillen, franskiljon uit Kortrijk, poli tiek doodversleten om de Vlaamse gewesten in Brussel te vertegenwoordigen. Wij vragen ons af hoe het mogelijk is deze 84-jarige aartsvader nog langs het achterpoortje te willen binnen rollen, tenzij de Brusselse liberalen er weer eens achter zitten. Want, dat blijkt weer eens, dc Brusselse libe ralen maken nog altijd het schoon en slecht weer in hun kringen, waar alles dat maar Vlaams riek: ais verdacht en ongewenst word: bestempeld. Dat er derhalve op het Knokke-kongres een hartelijk anti-Brussels woordje zal gesproken worden ligt in de lijn der verwacht:gen, maar of dit enige in vloed zal uitoefenen op de mentaliteit der Brusse laars geloven we eenvoudig niet. Het verleden is daar om zulks te oe wjzen. Wel verwachten wij ons aan strakke verkla ringen in zake Leuven, het federalisme, de rand gemeenten en dergelijke, ook wel aan dreigementen met tegenmaatregelen. Toch zal, als puntje bij paaltje komt, dit zelfde L.V.V. weer ootmoedig het hoofd buigen omdat het moet. Het moet. omdat het manna onder vorm van kamerzetels en andere prebenden uit Brussel komt, omdat ae nieuwe voorzitter Poma onlangs cok door een zijdeurken aan een senaatszetel kwam en diensvolgens gehoorzaam de wenken van zijn werkgever Omer zal volgen. Wij vinden da: jammer. Onder de L.V.V.-ers zitten veel overtuigde Vlaamse jongens die het Brusselse juk hartsgrondig beu zijn en wat graag de Vlaamse P.V.V. nieuwe wegen zou opsturen. Helaas, zolang de leiding van dit Verbond in han den blijft van politieke onderworpelingen is er voor Vlaanderen niets van hen te verwachten. En wie zal er de grove borstel durven inzetten D< de vraag op dewelke wij over enkele dagen antwoord zullen hebben. Tegenover de dwaze beweringen van de West- vlaamse hanenkampioen vinden wij dan een ver klaring van 0x4minister Vanderpoorten die be weert dat het L.V.V. een zelfstandige vereniging is en het Liberaal Vlaams Verbond en de P.V.V. twee van elkaar verschillende groepen vormen. Mogen wij de heer Vanderpoorten eraan her inneren dat de ex-voorzitter van het L.V.V. afge dankt werd omdat hij er een andere dan de door zijn partij toegelaten Vlaamse principes op na hield En dat zijn opvolger, de heer Poma, totaal afhangt van de almachtige Brusselse federatie Zo lang het L.V.V. zich niet afscheid: van de politiek en onder de plak blijft van de liberale po litiekers. kunnen wij met de beste wil var. de wereld niets geloven van de blauwe vlaamspraterij. Met de mythe van de eenheid bij de P.V.V. is het daarmee ook gedaan een partijken van twintig man en een paardekop, verdeeld in twee groepen, waarvan de touwtjes door Brussel, via Diest, getrokken worden, kan onmogelijk enig de gelijk werk verrichten. 889 Op het laatste ogenblik bereikten ons gende berichten omtrent dit kongres. Als aan zoveel aandacht schenken spruit dit het belang dat wij, als Vlamingen, m deze ten schenken aan elke uiting op politiek reel vlak. In dit verband gezien is de hot Vlaamse liberalen duister en vuil en zee om - Vlaams - te lijden te aanzien. nog vol- wij hier- voort uit tijd moe- of kultu- iding der r gesteld Zo vernemen we dat de liberale senator La- haye, de man der hanegevechten, en Vreven uit Limburg, een nieuw verbond hebben gesticht on der de benaming Vereniging der Vlaamse Belangen met zetel te Brussel. Wie de beide promotors van deze Vlaamse bond kent, weet meteen welk vlees hij in de kuip krijgt. Het programma liegt er trouwens ook niet om. Het wordt geen pressing-groep, is niet voor federalisme en is niet tegen Brusselaars of Walen. Als reden tot stichting van deze nieuwe blau we bond wordt opgegeven de onnoembare noudmg van het Liberaal Vlaams Verbond in zake coöp tatie - de kandidaat van Lahaye werd immers ge luisd - en de aanvallen van net L.V.V. tegen de P.V.V. Verder nog de diktatoriale eisen van het L.V.V. tegen de partij van de heer Vanaudenhove. Met senator Lahaye zijn we nog niet aan het eind der verrassingen het Liberaal Vlaams Ver bond diktatoriaal Ah, ge lacht ook Het is terug zo ver, de voorzitter van de B.S P. werd ontlast van zijn opdracht. De socialisten heb ben de informatieopdracht van Graaf d'Alcantara gekelderd. De voorstellen van formateur Collard waren onaanvaardbaar voor de C.V.P., en het ge tuigd van weinig politiek inzicht om nu nog met voorstellen te komen aandraven die de belangrijk ste problemen die zich geschapen hebben door een commissie te willen doen oplossen. Dergelijke praktijken zijn onaanvaardbaar, re kening houdend met de toestand waarin we ons nu bevinden. De openbare opinie zal het beleid van de socia listen streng beoordelen. Laat ons hopen dat deze partij niet naar de oppositie overgaat. Zij kan het. samen met de kleme partijen, een coalitie C.V.P.- P.V.V. zeer moeilijk maken. En al kunnen we in het algemeen aanvaarden dat een degelijke oppo sitie geen kwaad kan. toch menen wij deze in de huidige situatie een wankel iets. Alle goede dingen bestaan uit drie. Zal V.D.B. de goeie zijn of moeten wij terug naar de stem- (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1968 | | pagina 1