WAT NU, O DE WEEK IN BEELD Z,alige JCoogdag Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 18 mei 1968 AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN NOG STEEDS ONZE INTERNE MOEILIJKHEDEN WAT IS DE OORZAAK VAN DEZE MOEILIJKHEDEN? m Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement Prijs per nummer 3 fr. 105 tr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Het regeringsprogramma, door formateur Van Den Boeynants uitgestippeld, is verrassend in deze zin dat, voor de eerste maal sinds het ontstaan van België, officieel wordt toegegeven dat deze Staat uit twee taalgemeenschappen bestaat. Wel wordt net woord federalisme nog altijd geweerd, maar m feite echter betekent dit pro gramma een eerste stap tot een totaie staatsher vorming die sinds lange jaren al moest doorge dreven zijn. Maar kom, de politiek is de kunst der moge lijkheden en wat nu normaal blijkt, was enkele jaren terug eenvoudig nog ondenkbaar. Vanzelfsprekend kan de C.V.P. dit programma onderschrijven, voorbehoud gemaakt nochtans voor de geplande terugkeer van de Voerstreek naar de provincie Luik. Heeft de formateur gedacht met een Vlaams visken de Waalse snoek te kunnen vangen, dan zeggen we hem ronduit dat hij zich vergist. En wij zijn niet alleen om dat te zeggen. Of de socialisten zich akkoord zullen verklaren, is nog onzeker. De groep Simonet-Cudell zegt ja, Van Eyn- de zal wel een eindje tegensputteren, maar uit eindelijk luisteren naar wat de Waalse federatie wil, en die is er radikaal tegen. Géén drie-partijen regering en geen V.D.B.. met als programma de moties die goedgekeurd werden te Klemskerke en te Verviers. Voorwaarden die door geen enkele der andere eventuele partners kan aanvaard worden. Met de liberalen is het weer anders gesteld. Wel liet voorzitter Vanaudenhove weten dat er over het voorstel V.D.B. te praten valt, maar dat zijn partij zich het recht voorbehoudt verande ringen voor te stellen De vraag is eohter m hoever de liberale partij voorzitter nog zijn eigen partij vertegenwoordigd, want er zit méér dan één vuiltje aan de blauwe lucht. Kijk maar naar wat op het kongres van het Liberaal Vlaams Verbond te Knokke werd verteld. Zoals we verleden week zegden werd er een har telijk anti-Brussels woordeken gezegd en al mag het L.V.V. zich onafhankelijk van de partij ver klaren, dan blijft toch het feit dat drie liberale ministers en een twintigtal dito-parlementairen me de de eisen van het L.V.V. hebben gesteund. En die eisen liegen er niet om. Die staan zo dichtbij al wat wij zelf en elke Vlaming mag ver wachten, dat wij die eisen ook de onze mogen noemen. Een verklaring als deze van de ex-vice- premier De Clercq, dat de Vlaamse liberalen er genoeg van hebben nog langer Lamme Goedzak te spelen, kan tellen - vooral wanneer deze komt van een vooraanstaand liberaal persoon. Alles wijst er trouwens op dat het met de eenheid in deze partij - Mon parti est mon pays - zeer sober is gesteld en de Vlaamse groep einde lijk zijn eigen gang wil gaan, al wordt dit met zo uitdrukkelijk verklaard. Toch is er moeilijk een andere uitleg te geven aan de afstraffing, opgelopen door de drie leider* der blauwe verkiezingscampagne, nl. de heren Van audenhove, Deweert en Colin. Zoals er ook reen twijfel bestaat omtrent de L.V.V.-eis niet langer twee franstaligen als ondervoorzitters te zien fun geren, maar ook daar de pariteit eist. Al met al een verheugend verschijnsel, was er niet dat de Brusselse liberalen, zo gauw de reso luties van Knokke gekend waren, dadelijk een vergadering belegden. Het wapengekletter horen we al tot hier. Want dat de Napedsstraat zoiets zal toelaten geloven wij met Wordt er niet verteld dat, vermits de forma teur twee taalgemeenschappen erkent, er evengoed een derde kan bijkomen, nl. een Brusselse, Voorzitter Vanaudenhove krijgt het dus zeer moeilijk, niet in zijn onderhandelingen met de for mateur, maar wel om de ruzie in eigen huis bij te leggen. Tenzij, zoals vroeger altijd is gebeurd, de Vlaamse liberaler, weer hun woord eten, in ruil voor een kamerzetel of een ministerportefeuille En afwachten nu maar, of Willy Goedzak geen Lamme minister De Clercq zal worden. Het programma, door formateur V.D.B. voor gesteld, hield veel opbouwende elementen in. Dat het in zijn geheel natuurlijk niet aanvaardbaar was door de drie traditionele partijen is begrijpelijk, en zelfs wenselijk. Maar dat de oppositie juist van die mensen komt die bij de laatste verkiezingen de grootste nederlaag kenden, nmi. de Brusselse P.V.V. n B.S.P, is niet verstaanbaar Die mensen beweren dat het voor ons. Vlamingen, is dat er meer randgemeenten bij de Brusselse agglomeratie moeten ingelijfd worden, anders, zo profetiseren zij gaat onze hoofdstad lOO'i verfranst worden Dat is een van de redenen, voor hen althans, om het plan V.D.B. niet te aanvaarden. Als het zo verder gaat, gaan wij regelrecht naai nieuwe verkiezingen. Niemand durft er echter over spreken, omdat de uitslag vooraf gekend is de nederlaag voor de drie traditionele partijen Best zou men wel spreken over oorzakEN. En toch schijnt er een vaststaand feit te zijn dat alle overige elementen overkoepelt. In alle partijen mist men persoonlijkheden die een hergroepering kun nen bewerkstelligen. Bij de P.V.V. is voorzitter Vanaudenhove slechts een mythe. Het is noodzakelijk een leider te hebben en daarom heeft men er dan maar een gekozen. De Brusselse P.V.V. verandert even ge makkelijk van standpunt als van hemd. en het Liberaal Vlaams Verbond is ook iets anders... Bij de B.S.P. is het al niet veel beter en de tribulaties me Simonet-Cudell tonen dit meer dan voldoende aan. De Waalse B.S.P. is voor federalis me, de Vlaamse vleugel eerder minder. Nog andere feiten kunnen aangehaald worden, maar laat ons alleen nog zeggen dat Voorzitter Collard ook niet de leidende figuur is Over de C.V.P. hoeven wij niet veel te zeggen drie partij-fracties gingen naar de verkiezingen, en kregen de afstraffing die voor de hand lag. Als positief punt kunnen wij nochtans aanhalen dat het (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1968 | | pagina 1