h ''1st Gn Qotns ki o ez-'ïn d uwe e/r^z EUROPESE HOOFDSTAD DE WEEK IN BEELD Blikvangers... Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 25 mei 1968 C.V.P. - B.S.P. STAKINGEN IN FRANKRIJK VIETNAM HET MEIFEEST VAN DE KATOLIEKE HARMONIE,, Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4780.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Zoals te verwachten wordt er, nu de ruzie in de liberale rangen elke medewerking van deze partij aan een regeringsvorming onmogelijk maakt, gepraat tussen CVP en BSP om samen, zoals de politiekers het zelf zeggen, het land nog eens voor de laatste maal te redden. Er wordt dus gepraat en tot een akkoord over de meeste programmapunten zullen de eventuele partners wel geraken. De moeilijkheden zullen dieehts beginnen als Leuven en Brussel ziullen worden aangesneden. Over het eerste geval willen we later onze mening eens zeggen, voor het ogen blik willen we het probleem Brussel eens nader toelichten en zeggen hoe wij over dit stekelig geval denken. Ons dunkt dat, in de huidige stand der zaken en om tot een bevredigende oplossing te komen, alle andere gevoelens even dienen opzij gezet en de zaak nuchter en zakelijk dient aangepakt. Het is lang geweten dat Brussel, benevens zijn titel van hoofdstad van België, ook het recht op eist zich de hoofdstau van Europa te noemen. Dat kan, en alles wijst erop dat het eens zo ver komt. Maar deze laatste eis, nl. hoofdstad van Europa te worden, veronderstelt zulkdaruige uitbreiding van grondgebied, dat de miljoenenstad, waarover de Brusselaars zo graag dromen, op zijn minst het ganse grondgebied der provincie Brabant zou be slaan. Deze uitbreiding brengt uit zichzelf een her aanpassing en omvorming mede der bestaande openbare instellingen, der toegangswegen en al het andere dat er bij zal horen om Brussel als hoofd stad van Europa te laten fungeren. Dat hierbij honderden miljarden harde frank zullen te pas komen spreekt uit zichzelf, zoals vanzelfsprekend is dat de hoofdstad onmogelijk al leen al deze lasten kan dragen. Dat vraagt trou wens ook niemand. Het wordt in elk geval een nationale zaak, iets waarbij zowel het noorden als het zuiden van het land betrokken blijven en waar uit ten slotte, laat ons eerlijk zijn, elk zal trachten zijn profijt te halen. En daar zit hem juist de moei lijkheid. of liever het zo gezegd misverstand tus sen de hoofdstad en de provincie. Brussel ziet het probleem alleen door zijn eigen egoïstische bril. is wel bereid - en hoe - alle soor ten internationale en Europese organisaties te ont vangen als dit maar enigszins zijn prestige kan verhogen, maar van wederliefde tegenover de mil de gevers - in casu wij allemaal - is geen spraak. Hoogstens zijn ze genadiglijk bereid onze ar beiders werkgelegenheid te verschaffen, voor de rest willen ze hun eigen goesting blijven doen. Dat is de reinste kolonisatie zoals die toepasselijk was bij negers en aziaten, maar die wij niet langer bereid zijn verduldig te verdragen. Geen enkel geldschieter - en dat zijn we toch voor Brussel - zou van een schuldenaar dergelijke handelwijze verdragen. Ais formateur Van Den Boeynants een record aantal voorkeurstemmen haalt, met de slogan Brussel aan de Brusselaars, kunnen wij hem alleen aanraden zich vlug van deze illusie te ontdoen. Brussel is van hen die er een hypoteek op hebben, t.t.z. wij allemaal, het is en blijft nationaal, dus ook ons bezit, en in wiens beheer wij medezeggen schap eisen. Het negeren van deze koude waarheid zou de hoofdstad van Europa wel eens tot hoofdstad van Niemandsland kunnen hervormen Uiteindelijk heeft men onderhandelingen aan geknoopt tussen de twee grootste partijen. De standpunten zijn zeer uiteenlopend en grote gevingen zullen er nodig zijn om tot een vergelijk te komen. Vandaar ook de zwakte van dergelijke koalitie. Veel zal er niet nodig zijn om de volgende regering (voor zover ze kan gevormd worden) ten val te brengen, wat ons dan ook spoedig terug naar de stembus zou brengen. Veel werd er de jongste dagen gewag gemaakt over de begrotingstoestand. Ons inziens is de toe stand op dat gebied niet al te zuiver. Smds net begin van het jaar is de openbare schuld reeds met circa -4 miljard frank toegenomen Bij de laatste verkiezingen is het de Gaulle op het nippertje gelukt aan het bewind te blijven. Niettegenstaande dit feit wordt de oppositie zeer kleintjes gehouden. De onlusten, door de studenten uitgelokt, wa ren een gelegenheid voor de linkse partijen om zich te openbaren. Het begin van het einde voor het regime Maar het is niet alleen in Frankrijk dat er moeilijkheden rijzen in de studentenwereld. Ook zo wat elders en overal. Zijn het niet eerder nieu we stromingen in wording, waarvan wij nu de juiste richting nog niet merken Het liberalisme vloeide voort uit de gedachten die zich opdrongen tijdens de Franse Revolutie. In de ISe eeuw hebben wij dan de opkomst van het marxisme gekend. Naar ons gevoel zijn de socialisten over hun hoogtepunt heen, van het communisme zouden wij dat nog niet durven zeg gen, maar toch broeit er daar ook entwat. Gaan deze strekkingen vervangen worden door nieuwe vormen die de levenswijze in de samen leving van morgen sterk zullen beïnvloeden De onderhandelingen in Parijs zijn zeker niet succesvol te noemen. Beide partijen wachten op toegevingen van de respectievelijke oppositie, wat natuurlijk tot geen resultaten kan leiden, aange zien geen der beide groepen tot grote toegevingen bereid zijn. Op het oorlogsterrein nemen de voorbereidse len toe die nieuwe spectaculaire akties vanwege de Vietkong zullen uitlokken. En nochtans, de mislukking van deze bespre kingen zal leiden tot een uitbreiden van deze on gelukkige oorlog. Een risico dat niemand zou mogen nemen In een Siberische koude bood, vorige zaterdag cp het Kerkplein.de Katolieke Harmonie een kunst concert aan, aan de geestelijke overheid van de stad. Naast de, bijna, voltallige geestelijkheid van Ninove, bemerkten wij de aanwezigheid van de heren Senator Coppens, Burgemeester Milo, oud- Bestendig Afgevaardigde Van den Berghe, schepen De Riemaecker, Willy Van Muylem, e.a., terwijl nog een 30-tal toehoorders het gure winterweer trotseerden. Schepen De Jonghe hielp het kunstconcert, als muzikant, daadwerkelijk verzorgen, terwijl sche- (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1968 | | pagina 1