HELLEND VLAK... DE WEEK IN BEELD Z>alige JCoogdag Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 1 juni 1968 SOFTENON-PROCES IN DUITSLAND GAULLISME AAN AL ONZE LEZERS EN LEZERESSEN Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De onderhandelingen tussen CVP en BSP tot het vormen van een regering gaan hun moeizame, kronkelende gang. Vorderen doen ze traag omdat, of men het nu wil of niet, achter elke hoek een moeilijkheid opdaagt voortspruitende uit het ver schil van opvatting tussen wat door Vlamingen en Walen als staatsekonomie wordt bestempeld. Wij, boven de taalgrens, zien de zaken over het algemeen nogal nuchter, we rekenen en cijferen wel eens te veel maar weten toch onze tering naar onze nering te schikken. Van de Walen kan niet hetzelfde gezegd. Het ligt waarschijnlijk in hun aard overal en in elke zaak gevoelsredenen in aanmerking te nemen, na tuurlijk zolang zij zelf hiervan de kosten niet hoe ven te betalen. Zo gaat het weer eens met het onze lezers al bekende en nu roemrucht geworden hellend vlak van Ronquières, waarover ons cijfers bereiken die ons werkelijk paf doen staan, en... dat is niet wei nig gezegd. Aan dit nieuwe wonder der techniek werden, sinds de laatste oorlog, niet minder dan 15 miljard frank gespendeerd met de bedoeling, dixit bevoegde ministeriële experten, de transport kosten te water, tussen Brussel en Charleroi, met 20 fr. per Ton te kunnen verminderen. Langs deze weg worden jaarlijks 6 miljoen Ton allerlei koop waar vervoerd, zodat hierdoor een jaarlijkse be sparing van 120 miljoen fr. kan verwezenlijkt wor den. Zo leren inderdaad de ketters, maar... De jaarlijkse financiële last - een beleefd woord om te zeggen interest op ontleend geld - wordt geschat op 750 miljoen fr. zodat, met hier en daar het gekende staartje, de werkelijke financiële last wel rond het miljard zal belopen. Alles bij ai- les kost het in leven houden van deze kemel aan de Staat dus ongeveer 650 miljoen fr. Moet er nog zand zijn Ja Wel hier is het dan. In zijn grote wijsheid en waarschijnlijk om een al slechte zaak nog dieper de put in te duwen, gaf de Staat toelating aan de Spoorwegen om haar tarief op het trajekt Brussel-Charleroi nog te ver lagen, met de belofte het verschil bij te passen. In feite worden er 15 miljard fr. uitgegeven die niets opbrengen maar integendeel geld kosten, ter wijl de Staat zijn eigen zaak torpedeerd, want op een vermeerdering der verscheepte tonnemaat is uit de aard der zaak zelf niet te rekenen. Zo komen we voor het ongelooflijke feit dat de ganse opbrengst van het watertrajekt Brussel- Charleroi niet eens volstaat om de financiële lasten van Ronquières alleen te dragen. Wie zegt beter Welke beheerraad in de privé-sektor zou zich der gelijke financiële bokkesprongen mogen veroor loven zonder hiervoor rechterlijk vervolgd te wor den. In dit geval zijn we nochtans gerust. Ron quières zal plechtig ingehuldigd worden. Kruisen, lintjes, onderscheidingen er. promoties voor be wezen diensten aan het vaderland zullen, omge ven met de gewone officiële tam-tam, uitgedeeld worden, weer eens allemaal op onze kosten. En vermits we nu toch aan het cijferen zijn, waaro.i. niet even doorgerekend Als dat nutte loze pronkwerk 15 miljard heeft gekost, dat wij, Vlamingen, voor ons part hiervan de 3/5 of wei geteld 9 miljard uit onze zak laten schudden. Nog erger is dat niet alleen wij zelf, maar ons nage slacht jaarlijks nog 600 miljoen zal moeten afdok ken om dit monument der administratieve ver dwazing in leven ie houden. Als het daarmee alles was zouden we nog zeggen, kom... Maar er is nog iets als de nu reeds beruchte Route de Wallonië die Luik met Mons moet verbinden. Deze autosnelweg, waarvan de rekening ook in de miljarden zal oplopen, is totaal nutteloos getrokken ah- hij is dwars door een streek die uitsterft. Hier werd weer eens, zonder tellen of rekenen, het paard voor de wagen gespannen eerst de baan, nadier. nieuwe investeringen. Wie gaat er nu, in Godsnaam, een fabriek of andere industriën oprichten in streken waarvan overbe kend is dat er gebrek bestaat aan arbeidskrachten. Heeft het voorbeeld der massa miljarden, wegge gooid om de stervende kolenindustrie in levs. te houden, dan tot niets gediend Wellicht vraagt de lezer zich af hoe en waarom zo iets in deze Staat toch mogelijk L. Over het HOE kunnen we later eens praten. Het WAAROM zullen we duide lijk maken. De luid-schreeuwende Walen willen maar niet tot het besef komen dat de exploitatie van het noorden door het zuiden voorgoed is af gelopen, dat wij het beu worden altijd maar in de zak te schieten voor de grootheid van Walen en Brusselaars, zonder ooit maar op één gebaar van welwillendheid of bereidheid tot beterschap te kunnen rekenen. Is het te verwonderen dat, in dergelijke omstandigheden, het aantal aanhangers van t en gezond federalisme langsom groter wordt en dat formateur V.D.B. er goed zou aan doen de formule eik meester in eigen huishouden in zijn regeringsprogramma op te nemen. Naar ons gevoel zien wij geen andere uitweg meer. Geruime tijd werd in verschillende landen een produkt op de markt gebracht dat als kalmeer- en slaapmiddel toegediend werd. Er wordt vastgesteld dat dit geneesmiddel de oorzaak is van bij hun geboorte misvormde kinderen, alsook van zenuw ziekten bij talrijke volwassenen. Eens gaat er natuurlijk een oordeel moeten geveld worden, maar gaat dit geen gewetenskrisis veroorzaken bij die enkelen die het vonnis moeten vellen Hoe zal klaarheid gebracht worden in een zaak waarvan het dossier, oij de aanvang van het geding, reeds 70.000 bladzijden bevat De procedure zelf zal minstens twee jaar lang aanslepen. De verdediging heeft 17 advokaten ge raadpleegd en verder zijn er 5 substituten en 3 ma gistraten. Ongeveer 66 deskundigen zijn als expert aangesteld, honderden getuigen moeten verhoord worden. Wij geven graag toe dat de advokaten die zich met deze zaak inlaten, stuk voor stuk persona liteiten zijn met aanzien, maar ja een mens blijft altijd een mens. In De Standaard -preekt men reeds van Post-GauLlisme, en hoogst waarschijnlijk zal de toekomst uitwijzen dat deze zienswijze de juiste is. Laat ons toch toegeven dat het Franse Staats hoofd zijn land uit het slop gehaald heeft met als gevolg een ekonomische heropleving die het aan zien van Frankrijk in Europa en zelfs in de wereld op een benijdenswaardige positie gebracht heeft. Het gemiddelde loon steeg de laatste tien jaar met o5' daar waar de levensduurte met 27' toe nam, hetzij dus een merkwaardige winst. Welke is dan de oorzaak van de sociale onlusten (Lees verder op pagina 2).

Denderklok | 1968 | | pagina 1