\I WAARHEEN, de GAULLE 7 DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 29 juni 1968 FRANKRIJK ITALIË REGERING EYSKENS ATLANTISCHE KONFERENTIE TE REYKJAVIK Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.80 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Na de eerste verkiezingsronde lijdt net geen twijfel meer dat het Gaullisme, door de opstand der studenten en de langdurige stakingen nogal door mekaar geschud, een volledig succes tegemoet gaat. Als alles verloopt zoals normaal mag ver wacht, krijgt de Franse President een meerderheid die hem zal toelaten in de eerstkomende jaren zijn programma van grandeur frangaise volledig uit te werken. Wel zullen de toegevingen aan studenten en werknemers enige invloed uitoefenen op eco nomisch gebied - bijzonder de Franse uitvoer kriig: hieronder te lijden - maar of deze sociale verande ringen de Gaulle zullen doen afwijken van zijn opzet de meester in Europa te worden, betwijfelen we sterk. Want met die Franse politiek is het maar aar dig gesteld. Zijn nieuwe meerderheid krijgt hei Gaullisme niet alleen van de gewone rechtse aan hang, zoals te verwachten, maar zelfs het onstand vastig centrum en een groot deel der linkse kiezers gaven hun zegen. Uit schrik voor het kommunisme. En daar zit iets dat wij. buitenstaanders, moeilijk kunnen begrijpen. Dat de Gaulle zo maar zonder meer zijn oude droom zal prijsgeven geloven we niet, daarvoor is de man te nationalistisch, té k p- pig, té bezeten van de gedachte dat het nieuwe Europa alleen kan leven onder Frans voogdijschap. Vandaar zijn onwil Groot-Britanje tot de E.E.G. toe te laten, zijn onverklaarbare inmenging in K> nadese binnenlandse zaken, het ontslag van Frank rijk uit de Otan, zijn financiële politiek gesteund op het verouderd princiep van goudbezit. Dat hij daarbij de redders van zijn land. Engeland en Ame rika, die toch Frankrijk bijsprongen tijdens twee oorlogen, als een ondankbare behandelt, raakt zjn koude kleren niet. Wel integendeel. Behept met oude, konservatieve gedachten, schijnt de man er plezier in te vinden zijn vroegei e weldoeners te tarten door een buitenlandse poli tiek te voeren die recht tegenover deze van de Otan staat. Was hij niet de eerste, als West-Europeaan, om het diktatonaal Rode China officieel te erken nen - officiële bezoeken brengt aan de landen ach ter het ijzeren gordijn, en zijn eigen, zo gezegd demokratisch parlement, te herleiden tot een goed betaalde knik-machine, zoals gebruikelijk in n- dere kommumstische landen. Dat alles wijst er op dat de Gaulle niet alleen naar de persoonlijke, dikta tori ale macht streeft in eigen land, maar deze over gans West-Europa zou willen uitgebreid zien. Dat lijkt misschien een gewaagde voorstelling, maar zijn we zo ver mV, Is het niet verwonderlijk dat het machtige Rus land, anders snel bereid het kommimisme in het buitenland op elke manier te steunen, niet alleen tegenover de Gaulle zo lankmoedig blijft, maar zijn politiek stilzwijgend goedkeurt en zelfs aanmoe digt. Als in Frankrijk naar een diktatuur wordt gestreefd, en dat laat nu toch geen twijfel meer, en Rusland dit streven oogluikend toelaat, dan spreekt het vanzelf da: deze diktatuur geen rechtse kan zijn. Een linkse dan Ook onmogelijk, tenzij mon General in zijn oude gewoonte vervalt vn nogmaals zijn eigen vrienden iaat vallen zoals in Algerië gebeurde. Daarbij rijst dan de vraag of de Russen zo dom zijn dit spel niet in te zien, en doen ze dat wel, waar wij niet aan twijfelen, dan hebben ze hun eigen doelstellingen. Voor ons bestaat de zekerheid dat er, tussen Frankrijk en Rusland bepaalde geheime akkoorden bestaan betrekkelijk de verdeling der invloeden in Europa. Een zeer gevaarlijk spel van geven en nemen, waar met de glimlach mekaar stokken in de wielen wordt gesloken, maar waarvan de uits„ug op voorhand is gekend ruzie of oorlog, zoals ge wilt. Is het aan niet de hoogste tijd dat de andore West-Europese demokratieën zich gaan bezinnen, hun verouderde methodes aanpassen en kort en goed de Ga u lie doen voelen dat ze zijn spelletje door-hebben. Geweld komt hierbij niet te pas, want er zijn andere middelen genoeg om iemand te doen begrijpen dat zijn haring niet bakt. Over deze mid delen praten wij later wel eens. BH Bij de eerste ronde van de verkiezingen kenden de Gaullisten een ware triomf. Reeds 142 kandida ten behaalden in hun disirikt de volstrekte meer derheid en zijn reeds verkozen tegenover slechts 6 kommunisten. Hieruit kunnen wij een paar lie- sluiten trekken. Iedereen is het ei over eens dat vele vraag stukken onopgelost blijven, het wordt trouwens van alle daken geschreeuwd. Problemen stellen is iets, er een oplossing aan geven is echter nog wat an ders. De zege der Gaullisten danken deze niet aan een vaste aanhang, wel aan het feit dat de kiezers de mmst nadelige der twee kwalen verkozen heb ben. Dit is nochtans eerder een gevaarlijke toe stand Mitterand heeft op een bepaald ogenblik gemeend te moeten postvatten tussen de stakers (opstandelingen), en verloor in zijn kiesdïstrikt zo wat 4.000 naamstemmen. alhoewel zijn partij een plaatselijke vooruitgang kende. Hetzelfde kan ge zegd van Mendes-Franee. Daartegenover behaalde Pompidou zo maar 79b van de stemmen. Ai deze feiten geven de algemene opinie weer men heeft gestemd voor de orde. Evenals in Frankrijk maakt ook Italië een kri- sis door. De kommunisten vormen er een zeer ster ke oppositie en de overige frakties zijn zeer ver deeld, met de Christen-Demokraten als sterkste partij. Leone heeft een voorlopige regering samenge steld die maar op een zeer nauwe meerderheid kan rekenen. Deze formule moet toelaten om de meest dringende zaken af te handelen, terwijl men in tussen een oplossing zoekt die de regering een rui mere meerderheid kan geven. In feite staan wij hier ook voor een wankele toestand, want met een voorlopige regering kan men niets positiefs aanvangen, en God weet hoe lang het zal aanslepen vooraleer een grotere rege ringsmeerderheid gevonden wordt. Misschien zal de huidige regering reeds lang ten val zijn gebracht De kommunisten en liberalen voeren immers een verwoede oppositie en trachten zoveel mogelijk parlementairen m hun aktie te betrekken. De regeringsverklaring van de heer Eysksns aan het parlement werd maar eerder koel onthaald. Alles samen was de inhoud eerder negatie!in deze zin dat maar weinig kenarete oplossingen op de gestelde moeilijkheden in vooruitzicht werden te- steld. Hier zien wij wel een analogie met de alge mene toestand in Frankrijk. Het is alsof de heer Eyskens deze kritiek aan voelde toen hij verklaarde dat het met in zijn be doeling lag om een inventaris te maken van al de schikkingen die zijn regering gaai treffen. Vijftien ministers van buitenlandse zaken var de Natolanden hebben te Reykjavik de mogelijk heden onderzocht om tot een geleidelijke ontwa pening te komen in de wereld. Onze Minister Harmei heeft hier een belang rijke rol gespeeld. De ingenomen positie is deze door hem naar voor gebracht en kan zich herleiden tot het zoeken naar de vrede zonder aan te nemen da: de bestaande overeenkomsten unilateraal ver broken worden. Men denke hierbij b.v. aan L toestand rond Berlijn. °lciQms Brt wee^ó/l

Denderklok | 1968 | | pagina 1