DE WEEK IN BEELD Raadszitting Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 13 juli 1968 VAN DEN BOEYNANTS VOORZITTER VAN SABENA GRONDWETSHERZIENING FRANKRIJK ENERGIE VAN 5 JULI 1968 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Ais Eerste Minister heeft hij veei vraagstukken m de koelKast gestopt en nu gaat men er zijn eigen politiek persoontje ook nog bijsteken. Nochtans leek dit absoluut niet nodig na zijn succes in de jongste verkiezingen. In feite weet men nooit coed waar juist naartoe, en vroeg of iaat komt V.D.B. nog wel eens terug. Reeds jaren zoekt men naar een oplossing om een twee-derde meerderheid te bereiken in Kamer en Senaat om het mogelijk te maken de zo noodza kelijke grondwetherziening door te voeren. Onlangs was er het voorstel van P.VA'.-voor zitter Vanaudennove om, buiten het parlement, tus sen de drie traditionele partijen besprekingen te voeren om zo tot een oplossing te komen. Gemak kelijk zal dit wel niet gaan gezien Minister De Saeger van oordeel is dat het beter ware de kleine partijen tot medewerking uit te nodigen. Anderzijds wijst vice-Premier er op dat do B.S.P. steeds tegen een drieledige regering gekant was en dat nu ook is voor eventuele besprekingen tussen de drie traditionele partijen. Met andere woorden, het zal nog niet voor morgen zijn dat men onze grondwet zal kunnen aanpassen. Wat dan gedaan met de vraagstukken d:e hierdoor geen oplossing kunnen krijgen ij komen even terug op de toestand in dit land, maar dan eerder vanuit een ekonomisch standpunt bekeken. Er wordt wel nogal eens beweerd dat de Gaulle zijn monetaire politiek nu zal moeten herzien aan gezien de goudreserves in Frankrijk flink geslon ken zijn. De werkelijke toestand is nochtans an ders. Gedurende de mei-krisis werden de Franse tianKen omgezet in goud ol andere deviezen, ter wijl men de betalingen aan Frankrijk zo lang mo gelijk uitstelde in de hoop misschien te kunnen genieten van een devaluatie. Eens tot een normale toestand teruggekeerd, zal hier automatisch een op lossing intreden. De vermeerdering van de lonen zal misschien wel moeilijker vraagstukken stellen omdat deze aan de basis zal liggen van een ver meerdering van kostprijs der produkten. Welke de juiste invloed zal zijn kunnen wij nu nog niet bepalen. Voor het eerst heeft petroleum in 1967 meer dan 50', van onze ernergiebehoeften verzadigd. Ook aardgas neemt nu een belangrijker plaats in. Steenkool kent een achteruitgang. Opmerkelijk is v\ cl het leit dat het Kempisch bekken meer dan de helft van de gewonnen steenkool in ons land produceert. In de erenigde Staten en in Rusland vermeer dert de steenkolenproductie nog van jaar tot jaar. Een vermindering is waar te nemen in West-Europa Engeland inbegrepen) en in Japan. Kort na 20 uur opent dhr Burgemeester de zitting en verontschuldigt dhr De Duffeleer we gens ziekte. In de vergaderzaal en de aangrenzende trap zaal is volledig bezet met mensen grotendeels woon achtig in de wijk Burchtdam. Dhr Secretaris geeft lezing van het verslag der orige raadsvergadering, dat zonder aanmerkingen wordt goedgekeurd. Dhr Burgemeester Ik ontving een schrijven van dhr De Ville met verzoek tot interpellatie over het verdwijnen van de buurttram. Gezien dit punt aan de dagorde voorkomt zal de nterpellatie ook dan gebeuren. 1 Kasverslag stad 2e kwartaal. Dhr De Riemaecker geeft lezing van het kas verslag dat gunstig wordt geadvizeerd. 2 Grondafstanden op hel kerkhof. Familie Groeninck, 1 plaats, 30 jaar. Familie Timmermans, 2 plaatsen, 30 jaar. Familie Adriaens, 1 plaats. Weduwe Timmermans, I plaats. Algemene goedkeuring met 12 stemmen. Wij springen nu onmiddellijk over naar hei punt 19 van de dagorde om het verslag hierover in dit nummer te kunnen publiceren. Al de bespre kingen van de overige punten leest U in ons vol gend nummer. 19 Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen - goedkeuring structuurhervormingen van de buurüijn Brussel-Ninove. D.ir Burgemeester Wij hebben hier steeds in de Raad aangedrongen op de verbreding en verbe tering van de Steenweg Ninove-Brussel. In een schrijven van de N.M.B.B.S wordt ons gevraagd ons advies te geven over de structuurhervorming. De tramlijn Ninove-Brussel wordt afgeschaft om het verbreden van de rijstrook mogelijk te maken. Ter vervanging van de tram worden autobussen inge legd. In augustus 1968 zal de structuurhervorming reeds een aanvang nemen voor het vak van Ninove tot Eizeringen. W ij hebben ons dus alleen uit te spreken over het princiep van de structuurhervorming en over de vervanging van de tram door autobussen. Dhr Waltniel - Het is toch heel wat verwon derlijk dat wij ons op 5 juli moeten uitspreken over de vervanging van de trarn door autobussen, en dit reeds van 1 juli in voege is. Wij worden dus voor een voldongen feit gesteld. Wij stellen vast dat de autobussen een ander trace volgen met een nieuwe halte en terminus. Graag vernam ik oi de Maatschappij hierover het advies vroeg van het Schepencollege of is dit alles het werk van één persoon en wist het Schepencol lege niets over die wijzigingen Dhr De Ville Ik richt mij hier tot het Sche pencollege en biezonder tot de Schepen van Finan cies. De feiten nebben grote beroering verwekt in de middenstandskringen van de wijk Burchtdam die in hun belangen getroffen werden zonder enige voorafgaandelijke kennisgevingen. Menige midden stander zag zijn handelscijfer reeds dalen. Spreker geeft dan lezing van het verzoekschrift van die wijk. Nooit werd er ernstig in de Gemeenteraad ge- spiüKen o\ er het afschaffen van de tram en de Vti vanging dooi autobussen. Iedereen ging er mee aKkooid behalve ik, en nog ga ik er niet mee ak koord. Het reizen met de tram is veel veiliger. Er gebeurden weinig grote ongevallen, maar met de autobus leest men iedere dag over dodelijke onge vallen. Dit zal nog erger worden met de toename van het verkeer. De tramdirectie spreekt wel over het verlies die naai im ichting opbrengt, maar houdt geen re kening van hen die dagelijks naar hun werk moeten In de winter zullen deze mensen door de autobus sen vaak te laat op hun werk gebracht worden. Het imeggen an al die autobussen zal mee- helpen aan net proces van de luchtbezoedeiing. Dhi De Kiemaecker nam deel aan een vergade- mg op de Burchtdamwijk. Er vielen daar naar he' schijnt harde woorden, en de Schepen zou daar verklaard hebben dat de middenstanders van de wijk daar niets zullen verliezen eenmaal dat de ontworpen nieuwe straat zal aangelegd zijn. De Schepen was goed op de hoogte van du kwestie want hij deelde hier mede dat de tram vanaf 1 juli zou afgeschaft worden. W anneer iedereen nu naar electrificatie streeft komt men nu met een oud vervoermiddel voor de dag. Ik heb met mensen gesproken van de wijk en allen verklaren dat de verkoop reeds verminderd is en ei geen winkelaars meer te zien zijn. Het is dan ook normaal dat betrokkenen hun opmerkingen wensen over te maken. Dhr De Riemaecker voert steeds dictatuur en stelt ons voor voldongen feiten. Ik onderschrijf de actie van de wijk die een actie is om den brode. De bevolking heeft ons verkozen en wij moeten haar belangen verdedigen. Ik sluit mij tevens aan bij de opmerking van dhr Waltniel hier nu te moeten stemmen o\ ei een beslissing die reeds 2 maanden gekend is. Ik hoop op een duidelijke verklaring. Iemand onder de toehoorders roept bravo en klapt in de handen. (Lees verder op pagina 2). Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85

Denderklok | 1968 | | pagina 1