e zin TOLUNIE van alle Vlamingen 1 -L Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 27 juli 1968 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG BETAALD VERLOF Ingevolge de Wet op het jaar lijks betaald verlof, zal ons blad NIET VERSCHIJNEN op ZATERDAG 3 OOGST en ZATERDAG 10 OOGST 1968 41 IJZERBEDEVAART I 1 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Sinds maandag 1 juli leven wij, de zes partners van de Europese Ekonomische Gemeenschap, E.E.G. in een tolunie die het verkeer van goederen binnen de grenzen dezer gemeenschap heel wat zullen ver gemakkelijken. Sinds 1 juli dus werden alle tolrechten afge schaft op alle industriële produkten, in afwachting dat op 28 juii aanstaande ook alle rechten op land- bouwprodukten van hetzelfde voordeel genieten. Uitzondering dient echter gemaakt voor sommige zo gezegd beschermde produkten zoals tabak, wijn, vissei ijprodukten (oesters, mosselen, kreeijt, vis enz...). Cichorei, koffie, ananas, honig en zaaigra nen zijn ook beschermd, alhoewel we ons afvragen waarom. De meest spektakulaire verandering komt noch tans de vakantiegangers ten goede. Voor de mees ten, die het smokkelen als een soort sport be oefenden, is de pret weg want voortaan zijn alle koopwaren - handtassen, valiezen, schoenen, behas, en/.... - waai van de waarde de 5.000 Ir. niet over schrijdt, vrijgesteld van fiscale rechten. Met de kriebeling aan het hart als de tolbareel gelicht wordt is het ook gedaan, want deze aloude tuigen worden eenvoudig weg genomen. Tot een kontrole van personenwagens zal alleen nog in bui tengewone omstandigheden overgegaan worden zo dat het oponthoud aan de landsgrenzen ook tot het verleden behoort. Dat zelfde geldt natuurlijk niet voor vrachtwagens die nog altijd aan kontrole on derworpen worden. Een ander goed nieuws ;s nog dat de zendingen uit andere niet tot de E.E.G. behorende landen w aai van de waarde de 3.000 B. fr. niet overschrijdt, slechts met 10' ad valorem zullen belast worden. M.a.w. en als voorbeeld, liefhebbers van Zwitserse sterke drank die een zending Siebe-Dupf of Pfliimli ter waarde van 1.000 fr. ontvangen, betalen slechts 100 fr. tolrechten. Hetzelfde geldt natuurlijk ook voor zendingen Oude Klare en Cognac. Ei is ook nog wat anders. V at totnogtoe slechts oogluikend werd toegelaten en afhing van de ge moedsgesteltenis van de heren douaniers, krijgt nu een officieel karakter. Elke reiziger mag voortaan vrij van rechten in- of uitvoeren 200 sigaretten of 60 sigaren, daarbij nog 250 gr. koffie, 50 gr. reuk werk of thee plus nog twee liter gewone wijn of 1 liter aikohol. Alles per persoon, wel te verstaan. vVie per auto met vier volwassenen de grens over steekt kan het er mee doen. Als we daar nog bij voegen dat, nu de boterprijs met 9 fr. gaat vermin deren, de botersmokkel op zijn laatste benen loopt, hebben wij zowat het aangenaamste verteld dat uit deze nieuwe toestand werd geschapen. Want in deze nieuwe reglementering liggen wolvenijzers en schietgeweren... Zich inbeelden dat de tolbeambten nu minder of geen werz zullen krijgen is de bal misslaan. Niet alleen uienen nog altijd de tolrechten berekend voor bepaalde produkten, maar de moeilijkste op- diachi. zal wel zijn het opsporen der misbruiken die uit deze tolunie onvermijdelijk zullen voort- loeien. ij kennen al lang onze pappenheimers en weten uit ondervinding dat, als het er op aan komt wetteksten te omzeilen, regiementen te ver draaien of taksen te ontduiken, onze meesters nog moeten gevonden worden De geschiedenis van de binnenvaartschepen die jaar en dag de kanalen en rivieren van de E.E.G. doorkruisten zonder ooit maar ergens te lossen of te laden, is nog niet vergeten. Evenmin trouwens als die lepe Hollander die Belgische suiker, ver werkt met l'< cacao, als verwerkte suiker (vrij van rechten) invoerde. De man bleef binnen het geoor loofde. zodat de Nederlandse Kamer de wet ter zake diende te wijzigen. Dat alles maar om te zeggen dat de toldiensten de handen vol zullen krijgen niet alleen met het toezicht op de ingevoerde produkten, maar bijzon der met de uiteindelijke bestemming ervan. Maar zom, een dergelijke diepgaande wijziging v an aloude gebruiken gaat niet zonder horten of stoten. Het belangrijkste is dat de gewone man, de verbruiker, er zijn profijt uit haalt en of wel zo wordt betwijfelen wij sterk. Zeker, we krijgen vroeger op het jaar Italiaanse tomaten, Franse sla of augurken, maar de prijs ervan blijft toch altijd nog even duur als vroeger. Wij geloven derhalve niet aan een daling der prijzen voor de gewone verbruiksartikelen. Voor wat de nijverheidsprodukten aangaat kan niets op voorhand worden gezegd. Hier blijft afwachten dus de boodschap. W>:. i De Ijzerbedevaart op zondag 18 augustus moet oor heel Vlaanderen een hoogdag worden, een dag van massale opkomst, maar vooral van bezinning' op de taken van morgen, van offervaardige strijd- wil en broederlijke eendracht. Wij richten deze oproep tot alle bewuste Vla mingen, ouderen en jongeren, en niet alleen tot de tienduizenden die sedert jaren trouw de Bedevaar ten bijwonen, maar ook. en met nog meer aandrang, tot hen die afzijdig bleven, niet omdat zij wars Zijn van de Vlaamse doelstellingen die daar wor den verkondigd, maar omdat zij om ideologische of politieke redenen menen er zich niet te kunnen thuis voelen. Tot dezen zeggen wij vrienden, gij vergist U, uw vrees is ongegrond. De Ijzerbedevaart is niet eenzijdig ingesteld op een bepaalde levensbeschouwing. Zij is een ver- z.amelpum waar alle Vlamingen, gelovigen en niet gelovigen, samen getuigen van eenzelfde gehecht heid aan eigen taal en Volk, en van hun vastbe- (Lees verder op pagina 2). d w Verzamelpunt v. 'y-: 5 L

Denderklok | 1968 | | pagina 1