e zin en ^o\^sSe ^'Qams Bn DE WEEK IN BEELD mm IN EIGEN LAND TSJECHOSLOVAKIJE Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 17 augustus 1968 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG BBHBMBnnHHB Onder de vele gebeurtenissen die de laatste weken onze aandacht vergden, dient wel een bij zondere plaats ingeruimd aan het konfiikt gerezen tussen Moskou en Praag. Bij gebrek aan juiste inlichtingen die ons alleen bereiken via een pers die alleen maar afdrukt wat door de hoogste sovjetleiding wordt goedgekeurd, is het altijd zeer moeilijk zich een juist gedacht te vormen over de werkelijke bedoelingen van het kommunistisch blok. Een staaltje van dergelijk, niets-zeggend proza vonden we in de Moskouse Pravda van 5 augustus waar o.m. geschreven stond De konferenties van Cierna en Bratislava be- vestigden opnieuw dat een redelijke, kalme, wel overwogen en geduldige studie der ingewikkelde kwesties, op basis van principes doordrongen van de diepgaande zorg voor de hoogste interesten van het wereldsocialisme en de internationale kommunistische beweging, een gerechtvaardigde norm is in de wederzijdse betrekkingen tussen socialistische landen en hun kommunistische- en werkliedenpartijen. Met een tekeningsken erbij is er misschien iets van te begrijpen, en dan nog... Willen we de zaken enigszins positief beoordelen, dan dienen we ons te houden aan de feiten zoals die ons voor het ogen blik bekend zijn en dan kunnen we zonder voor behoud zeggen dat het voor Moskou alles behalve een overwinning is geweest. Samengevat komt het hier op neer dat het door de Russen ekonomisch uitgezogen Tsjechoslovakije, de ijzeren banden, die het met Moskou verbond, wil vervangen door een rekker die het mogelijk moet maken de betrekkin gen met het Westen terug aan te knopen, iets dat in Moskou met lede ogen wordt aanschouwd. Wij begrijpen de Tsjechen en Slovenen heel goed. Die mensen kenden vóór de oorlog een wel stand die, althans volgens de kommunisten, met het nieuwe regime alleen nog kon verbeteren. In plaats ervan kwam alleen het dieper toehalen van de broekriem, harder werken, onverbiddelijk op treden tegen al wie er andere dan felrode prin cipes op nahield, en een uitzichtloze toekomst. Een ander verheugend feit is - zoals klaar be wezen sinds de opnieuw toegekende vrijheid van pers en gedachte - dat de massa bijna volledig ach ter de nieuwe leider Dubcek staat, waaruit dan de gevolgtrekking vloeit dat de afgezette stalinist Novotnv en zijn aanhang een minderheid vormden die slechts aan het bewind bleef dank zij de schrik der bevolking voor dwang en politie. Gesterkt door de wetenschap zich gesteund te voelen door het ganse volk, stond Dubcek dus veel eer als eisende partij tegenover de Russen die, niet tegenstaande ekonomische druk, dreigementen met represailles en wapengekletter binnen en buiten de Tsjechische grenzen, uiteindelijk toch de duimen hebben moeten leggen, alhoewel we toegeven dat Praag wel enkele toegevingen heeft moeten aan vaarden. Maar alles bij mekaar genomen is het voor de Dubcek toch beter afgelopen dan indertijd voor de Hongaren die hun verzuchting naar vrij heid in bloed zagen gesmoord. Er zijn nog een paar andere verheugende fei ten. Het bezoek van de andere kommunistische vrijschutter, de Yougoslaaf Tito, aan Praag en zijn verklaring voor de T.V. wijzen op een openlijke steun aan Dubcek van deze toch al met Moskou in onmin levende Tito. Van nog meer betekenis is het bezoek van de Oostduitser Walter Ulbricht die na zijn stugge houding in Bratislava nu met het hoedje in de hand naar Praag komt getogen, waarschijnlijk om de Tsjechen te vragen niet al te hard van stapel te lopen met hun liberalisatie om hem, Ulbricht, in eigen land niet te veel verwikkelingen te bezorgen. Wat er dan meteen ook op wijst dat in de Deutsche Demokratische Republik ook eén en ander aan het roeren is. Dat deze nieuwe barst in het kommunistische blok met zonder gevolg zal blijven voor Rusland zelf is begrijpelijk. Naar alle waarschijnlijkheid zal, nog vóór net jaareinde, de eerste secretaris der K.P.. Brejnev, de plaats moeten ruimen voor een ander. En aangezien de eerste secretaris der K.P. in Rusland de machtigste man is - absoluut alles is aan de partij onderworpen - spreekt het van zelf dat in de toekomst een nieuwe koers zal worden gevaren. Wie het in deze strijd zal halen kunnen we slechts gissen, al mogen we veronder stellen dat een terugkeer tot het harde stalinisme in de huidige omstandigheden niet meer mogelijk is. In elk geval verwachten wij iemand die, het nu al 50 jaar in zijn administratieve rompslomp ver starde kommunisme op nieuwe banen zal sturen. Een weg die wij hier in het westen al lang zijn opgegaan, nl. het vredelievend samenwerken van kapitaal en arbeid, waarbij de Staat ook zijn woord komt meepraten. Alles komt op zijn tijd, zo was het met de Russische revolutie die een einde maakte aan het Tsaristisch absolutisme en zo is het nu weer met het kommunisme dat de plaats dient vrij te laten voor een regime waarin de mens zich vrij en on gedwongen kan ontwikkelen. Hopenlijk gebeurt dit wel zonder harde stoten. In de toekomst zal Europa, zowel het Oosten als het Westen, sterk op zijn poten moeten staan om het gevaar, uitgaande van andere kontinenten, te kunnen afweren. Eén zaak mogen wij echter nooit vergeten de oude Russische droom van een uitweg op de vrije zee en een overmeestering van Europa blijft voortbestaan, om het even wie in Moskou het roer in handen heeft. Wij zijn nog altijd min of meer in vakantie stemming en veel nieuws valt er niet te zeggen. Over het budget voor toekomend jaar kunnen we wel een paar opmerkingen maken, nl. dat cnze regeringsleiders op financieel gebied nog steeds njet geleerd hebben, want het gewoon budget wordt gekenmerkt door een stijging met 10' t, zonder te spreken van het buitengewoon budget dat zeer zwaar zal doorwegen. Iedereen weet dat van jaar tot jaar de belas tingen geen meer-opbrengst van 10' kunnen op brengen en nieuwe inkomsten dus vereist zijn. Reeds komen wij gevaarlijk dicht bij een toe stand waar de Staat 50' van het nationaal inko men voor zich gaat opeisen. Met andere woorden indien iedere Belg jaarlijks gemiddeld een bijko mende verdienste heeft van 5*dan zal hij deze bijverdienste integraal moeten afstaan aan de Staat die zijn budget jaarlijks met 10'de hoogte in drijft. De laatste weken staan onze dagbladen vol van berichten met betrekking tot de evolutie in Praag. Spijtig genoeg krijgen wij veel kommentaar die in feite toch maar weinig inhoud heeft en waarin men alleen maar de personen aanhaalt die delega ties leiden. Elet is misschien wel mogelijk hieruit het een en ander af te leiden. Wij achten deze evolutie in de kommunistische wereld dermate van belang dat wij dit onderwerp door onze collega uitvoerig laten behandelen in nevenstaand hoofdartikel. (Lees verder op pagina 2). d Een ander Kommunisme?

Denderklok | 1968 | | pagina 1