^/QQms \J Q(/ D5IKSMUIDE 6 8 DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 24 augustus 1968 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Stedelijke VAK- en NIJVERHEIDSSCHOOL IN EIGEN LAND ZESKAMP BELGIE-HOLLAND VIETNAM Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. De Franstalige burgemeester van Anderlecht, dhr. Simonet, liet zich eens, in een hoofdstedelijke buit van overmoed, ontvallen dat de verfransing van Brussel onafwendbaar was. Of zo iets ooit waarheid wordt durven we met voorspellen, maar we twijfelen sterk en geloven dat deze Brusselaar zijn dromen voor werkelijkheid neemt. Maar dat de vernederlandsing van Vlaanderen - alhoewel nog altijd geen voldongen feit - absoluut onafwendbaar is, dat geven we dhr Simonet gerust op een briefje, even goed als we zeker weten dat het franskiljo nisme in onze streken aan zijn allerlaatste stuip trekkingen is. Wie daar nu nog zou aan twijfelen, hoeft maar te kijken naar de massale toeloop van volk op de jongste Ijzerbedevaart. Noch de pletsende regen, noch de tot de enkels reikende modder hebben kun nen beletten dat een honderdduizend-tal bedevaar ders. in grote meerderheid jongeren, de jaarlijkse hulde aan de gesneuvelden uit de beide wereld oorlogen heeft gebracht. Niemand twijfelt er ook meer aan dat achter deze 100.000 aanwezigen de miljoenen andere Vla mingen staan die om een of andere reden - verlof, het weder. enz. - niet in Diksmuide waren, maar toch in hart en gedachte aan de IJzertoren stonden. Ais we zeggen da: niemand eraan twijfelt dan bedoelen we natuurlijk mensen met gezond ver stand. iets waaraan "net sommige Waalse journalis ten wel eens mangeit. Zo de tateraar uit Le Rappel van Charleroi die deze bedevaarten een zottekensspel vindt en de raad geeft het geval Diksmuide eens aan een psy chiatrisch onderzoek te onderwerpen. Als er iemand door de handen van een psychiater - maar dan een super specialist - zou moeten, dan is dit zeker he: geval met deze Waalse journalist die de waarheid niet wil, of liever niet durft onder de ogen te ne men. Want we vragen het U, wie of waar ter we reld kan jaarlijks een dergelijke massa bedevaar ders te been brengen Misschien onze taalgenoten de Zuid-Afrikaanders, die hun Dingaansaag hebben, ook ter herinnering aan gesneuvelden. Met de inhoud der redevoering van dhr Bor- ginon kunnen wij ons ook volkomen akkoord ver klaren. zelfs daar waar hij op de verantwoordelijk heid der syndikaten wijst in verband met de ver nederlandsing van het bedrijfsleven. Toegegeven dat dit punt het moeilijkst zal te verwezenlijken vallen, om wille van de vele buitenlandse firma's die zich de laatste jaren bij ons hebben gevestigd. Zelfs langs wettelijke weg om kunnen wij Ame rikanen, Duitsers, Italianen en wat nog meer, niet verplichten tot vernederlandsing van het hoger ka der, en we vragen dat ook niet. Maar wat we eisen is de vernederlandsing der in Vlaanderen geves tigde Belgische firma's en beheerraden, bolwerken van al wat franskiljons en anti-Vlaams is. En dat de syndikaten, allemaal zonder uitzon dering, hier schromelijk te kort schoten is een maar al te bekende waarheid. Weer geven we toe dat de allereerste zorg was en moet zijn de werkne mers een zo hoog mogelijke levensstandaard te bezorgen met toekomstkansen gelijk voor ieder, maar werd de aandacht niet té veel op het materië le gevestigd ten nadele van het geestelijke Tot mensen met een ledige maag spreken over kuituur had geen zin, gelukkig echter is die tijd lang voorbij. En c>p het kulturele vlak schieten we nog veel te kor:. De massa bij ons vereenzelvigt auto's, TV en moderne keukens al te gemakkelijk met kuituur. De mogelijkheid tot reizen in het buitenland heeft onze mensen wel het één en an der bijgebracht, maar het blijft toch altijd na- aperij en wij nebben zo het gevoel dat wij op zoek zijn naar een eigen, vernieuwde kuituur, die haar plaats in het moderne Europa nog moet vinden. En in dit verband moet er ons iets van het hart. Met reden en in alle oprechtheid heeft dhr Borginon kunnen verklaren dat de Vlamingen niet het einde van België betrachten, dat het niet onze cede eling is de franssprekenden onze zienswijze op te dringen, en dat wij slechts wensen met onze landgenoten in vrede te leven. In regeringskringen is men zich van de waar heid van deze stelling goed bewust. Daarom ver wondert het ons te meer dat geen enkel vooraan staand politieker de moed heeft gehad zich als ge wone man bij de bedevaarders aan te sluiten. Nog met meer bitterheid kan de vraag gesteld waarom - nu we voor het eerst in de geschiedenis een Minister van Nederlandse Kuituur hebben, deze niet was waar zijn plicht hem gebood te zijn aan de IJzertoren Geraardsbergseslraat - NINOVE TENTOONSTELLING VAN DE WERKEN DER LEERLINGEN en Plechtige Proclamatie, op zondag 25 oogst 1968 De leerlingen, hun ouders en alle belangstel lenden worden vriendelijk uitgenodigd deze plech tigheden bij te wonen. Zij gaan door in de lokalen van de school, Geraardsbergseslraat. De tentoonstelling van 10 tot 11.30 uur, en de proclamatie te 11.30 uur in aanwezigheid van het stadsbestuur. Op het politiek vlak is er natuurlijk maar zeer weinig nieuws, maar op een ander vlak heeft een merkwaardig feit onze aandacht weerhouden. Industrie heeft een rapport gepubliceerd waarin aangetoond wordt dat de lonen in België (lasten inbegrepen) de hoogste zijn voor de landen van Euromarkt. Wanneer men in België 100 fr. betaalt aan lonen, dan geeft men m Duitsland 94,4. in Nederland 85,7, in Frankrijk 85,2 en in Italië 76,8 fr. (in Engeland 67,6 fr.). Wat het ergste is voor ons land is het feit dat het uitbetaalde loon aan de werknemer niet het hoogste is, maar dat het vooral de lasten zijn die ons op dit peil brengen en dit zonder dat de sociale voordelen lager zijn dan in Duitsland en niet veel hoger dan in de andere landen. Ekonomisch gezien komt net dan hierop neer dat hoge lonen een kleinere winstmarge voor ge volg hebben, vandaar dat er in ons land te weinig overblijft om nieuwe investeringen te verwezen lijken, die dan meer en meer door buitenlandse vennootschappen moeten geschieden. De bedoeling van deze wedstrijd was een kamp. ais spel opgevat, die de Hollanders en Vlamingen wat dichter bij elkaar moesten brengen. In Aalten heeft men de zaken echter anders opgevat en de stemming was eerder deze van een bende fanatieke onsportieve supporters. Zelfs de leiding liet zich min of meer beinvloeden. De ploeg van Halle was vrijdagavond reeds ter plaatse en toen bleek dat de deelnemers in tenten dienden te overnachten. Ook weer iets écht Hollands Hierover ontvangen wij de meest tegenstrij dige berichten. De Amerikanen verwachten zich aan een nieuw algemeen offensief vanwege de Vietcong, offensief dat niet losbreekt misschien om dat Hanoi bevreesd is dat de Amerikaanse bom bardementen dan terug op gans Noord-Vietnam zouden uitgevoerd worden. In Parijs vorderen de besprekingen in geen geval. De kans bestaat niet dat deze zaak in het reine wordt getrokken onder het bewind van de huidige President van de U.S.A. En zal zijn opvolger het tij weten te keren Afwachten... d we ekb/

Denderklok | 1968 | | pagina 1