ZUINIG ZIJN DE WEEK IN BEELD HAVENPOLITiEK TSJECHOSLOVAK1 JE U.S.A. Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag BI augustus 1968 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOYE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Wat doen ze met al dat geld is een vraag die elk belastingbetaler voor zichzelf al gesteld zal hebben bij het neerteilen van zijn briefjes. Zonder op deze vraag het juiste antwoord te kunnen geven, is het ons toch mogelijk onze lezers in te lichten hoe1 en op welke manier een groot deel van onze zuur gewonnen centen worden weg gegooid. Het moet werkelijk over zijn hout gaan ais iemand zoals dhr. Fernand Baudoum, professor aan de Leuvense Universiteit, de alarmklok gaat luiden, want zijn verklaringen zijn niet voor verdenking vatbaar. Een ding vinden wij spijtig, nl. dat de professor met de aangehaalde voorbeelden, niet man en paard heeft genoemd. Volgens onze zegsman dus kreeg op zekere dag een minister (binnenlandse zaken het in zijn hoofd een repertorium aan te leggen voor al de bewoners van het rijk, m.a.w. elk van ons zou in Brussel een steekkaart krijgen die hem zou vol gen van de wieg tot het graf, met al de vermeldin gen over studies, diploma's, militaire dienst, da tum van huwelijk enz., enz... Onze administratie kennende, mogen we aannemen dat nadien nog een repertorium zal volgen per stiel, per maat van de schoenen, met de datum van het uitvallen der suikertanden en dergelijke onzin meer. Waar dat naar toe gaat ziet ge van hier. Zonder te rekenen de tienduizenden kasten voor de klassering en de enorme lokalen voor het onderbrengen ervan, wordt van nu af aan al een bemanning - als we het zo mogen noemen - voorzien van 2.000 per sonen. Al erg op zichzelf, maar nog niets vergeleken bij wat volgt. In deze nieuwe, nog niet werkende dienst, werden al 250 miljoen fr. besteed voor de aankoop van machines, de beruchte ordinators zon der dewelke geen administratief werk meer mo gelijk schijnt. En juist die aankoop is al een schan daal. Die ordinators werken, let wel op, EEN UUR PER WEEK 1 Aan de eenvoudige oplossing het bestaande materiaal en personeel volop te benutten werd niet eens gedacht, waarschijnlijk omdat er dan niet gekocht kon worden. We begrijpen me kaar... Nog een ander voordbeeld Door Openbare Werken werd een toewijzing gedaan - voor de Route de Wallonië - voor een bedrag van 250 mil joen fr., waar een concurrerende firma het met 75 miljoen minder gedaan kon krijgen. Het ver schil zat hem in het afvoeren van grond die op een bepaalde plaats moest weggenomen wor den terwijl dichterbij ook afvoergrond beschikbaar was. Wie die plaats bepaald had en aan wie de op deze manier vlakke bouwgrond behoorde weten we niet, maar nogmaals, we begrijpen mekaar... En hier rijst dan de vraag of er dan niemand, van laag tot hoog, iets heeft opgemerkt. Dertig procent verschil op een toewijzing is zo enorm dat dit zelfs een beginneling de ogen moet uitsteken. Terloops geaegd, deae toestand is niet van gisteren. In 1936 (toen al onder de regering Van Zeeland werd dhr. Louis Camu benoemd tot spe ciaal commissaris voor het opsporen van dergelijke misbruiken. Zo kwam toen aan het licht dat een ministerieel directeur zijn personeel onledig hield met het oplossen van... kruiswoordraadsels. Zelf liefhebber zijnde van goede verse vis, stuurde zelf de directeur elke donderdag een mannetje met een gratis-ticket naar Oostende om er de vis te kopen. Of zo iets nu nog bestaat Met klem negatief antwoorden durven we niet, wij laten het antwoord aan de lezers zelf, bijzonder aan hen die regelmatig met officiële diensten te doen krijgen. Wat er ook van weze, de hierboven vermelde feiten wijzen op een geestesgesteltenis die tot na denken stemt. Er is in het verleden dikwijls ge praat, soms in de verkeerde zin, over burgerdeugd en burgerzin. Echte burgerzin, zoals wij die be grijpen en zoals elke staatsbeambte zou moeten doen, bestaat er in andermans zaken, dus ook die van de Staat, te beheren zoals men met zijn eigen zaken zou doen, t.t.z. de tering naar de nering schikken, zuinig met de staatsfondsen om te sprin gen, kortom te handelen zoals een goed vader het in zijn gezin moet doen. Dit aloude princiep wordt, helaas, langs om meer verwrongen, zodanig dat de Staat bestelen niet langer als een kwaad, wei als een deugd wordt beschouwd. Alle maatregelen ten spijt zal er niets ver anderen zo lang van hogerhand het goede voor beeld niet wordt gegeven. Zeer binnenkort zal de regering een beslissing moeten nemen inzake de te volgen havenpolitiek van cns land. Het probleem stelt zich zo geleide lijk aan zal men de kapaciteit van de petroleum- tankers opvoeren tot 200 en 300 duizend ton, later zelfs tot 500 duizend ton. Dergelijke reuzetankers zullen nooit Antwerpen kunnen aandoen. Verschillende oplossingen zijn voorhanden, nl. kan men onze nationale haven door middel van een pijpleiding verbinden met Rotterdam of Le Havre. Dit zou ons natuurlijk afhankelijk maken ten opzichte van het buitenland. Een veel voordeliger oplossing zou er in bestaan een artificiële haven te bouwen midden in de zee die dan zou toegankelijk zijn voor reuzeschepen tot 600 duizend ton. Kostprijs 4 tot 5 miljard fr. Maar deze investering is het wel waard als men rekening houdt met het feit dat na de tankers ook andere schepen van zeer grote afmetingen zul len gebouwd worden. Petroleum kan men wel door een pijpleiding krijgen, ijzererts echter niet. Ant werpen zelf zou even belangrijk blijven als nu, daar schepen van 50 tot 60 duizend ton steeds een voorname rol zullen kunnen vervullen. Anderzijds, na afzienbare tijd, zou het mogelijk zijn om de twee havens te verbinden met een zeekanaal. Later nemen wij ons voor dit vraagstuk eens uitvoeriger te ontleden. Nu komt het er echter op aan nationaal te denken, de investering is zeker belangrijk maar zij loont de moeite, wanneer men nagaat welke enorme voordelen er aan verbonden zijn. Al zijn de geruchten die ons van achter het ijzeren gordijn sporadisch bereiken, eerder vaag, toch staat het zeker vast dat in net Oosten iets aan het veranderen is. Terwille van een oppervlakkige liberalisering zouden de Russen geen militaire be zetting wagen. Geleidelijk zou deze liberalisering' echter de oorzaak kunnen zijn van een sterke toenadering met het Westen. Wat zou er gebeuren indien Ame rikaans kapitaal een land achter het ijzeren gor dijn ekonomiscn moest steunen '1 En iaat er ons zeker van zijn dat de U.S.A. er mild met de dol lars zou omspringen. Dit zou dan een stroming kunnen veroorzaken die zelfs voor de leiders van net Kremlin gevaar lijk kan worden. Thans gaat bij de demokraten de beslissing vallen omtrent de nominatie voor het President schap. Een tweestrijd heeft grote meningsverschil len in de schoot van deze partij in het licht ge steld. Hopelijk zal alles nog kunnen bijgelegd wor den met het gekende Amerikaanse flegme. Een feit staat vast na de militaire interventie van de Russen in Praag schijnt men de noodzaak van de interventie in Vietnam beter aan te voe len. 0»S2ed "ee*<V

Denderklok | 1968 | | pagina 1