h in b z\nd wee/U, KROONSTAD DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 7 september 1968 IN EIGEN LAND U.S.A. PATER VAN DEN HAUTE m Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG De gebeurtenissen in Tsjechoslovakije der laat ste weken, hadden bij ons de hoop gewekt dat ein delijk de ogen zouden open gaan van hen die door Lenin met de zeer juiste naam van nuttige idio ten werden gedoopt. Onder deze benaming rang schikte deze meester in subversieve propaganda al de simpatisanten en meelopers, in binnen- en buitenland, die klakkeloos de stelling aanvaarden dat het kommunisme een vredelievende beweging is. In princiep is dat misschien waar, maar de praktijk bewijst helaas maar al te goed dat het Russisch kommunisme geen haar te betrouwen is, de politiek van Moskou onbegrijpelijk, duister en vuil is, en dat, zoals wij dat enkele weken geleden nog zegden, wij alles moeten beschouwen van uit het Russisch imperialistisch standpunt. Buigen voor wie in Moskou regeert, om het even wie, of on verbiddelijke onderdrukking, is voor het Kremlin een absolute noodzaak om zich in dit uitgestrekt gebied te handhaven. Dit niet te willen inzien, omdat al wat links of uiterst links is alleen goed kan zijn, wijst op een geestesgesteldheid die jam mer genoeg zo wat overal is doorgedrongen. Zo vinden wij in De Volksmacht nr 33 van verleden zaterdag een bijdrage over de opstand der Russische arbeiders in Kroonstad, in hetwelk de waarheid weer eens, opzettelijk of uit onwetend heid wordt verdraaid. Daarin wordt nl. en dan nog in vetjes gezegd Het epos van Kroonstad is een van de mooi- ste en meest ontroerende bladzijden van de ge- schiedenis die de arbeidersklasse met haar bloed heeft geschreven. En het gaat hier niet alleen om Russische geschiedenis, maar ook om een be- u iangrijk moment in de internationale arbciders- beweging, net als de Parijse Commune, de Franse revolutie, de opstand der Hongaarse arbeiders of u de strijd van de Spaanse arbeidersklasse tegen de legers van een verraderlijk generaal, die zich u met de hulp van het Duitse nazisme en het lia- liaans fascisme tegen de loop der geschiedenis a heeft gekeerd. Voorgesteld zoals het is, moet deze tekst de indrukken verwekken dat de Spaanse generaal Eranco want over die gaat het toch aan de macht is geraakt op de punt van nazistische en facistische bajonetten. En deze voorstelling van zaken is absoluut ver keerd. Franco, toen nog bevelvoerend generaal in Marokko, is tussenbeide gekomen toen het Spaans gepeupel, gesteund door Moskou, aan de macht kwam en moordde en brandde zodat het wereld geweten in beroering kwam. Heeft Volksmacht nooit iets gehoord van de Passionaria, van de moord op ettelijke Spaanse rechtse en demokratische lei ders, het verkrachten van Spaanse kloosterzusters en dergelijke rode weldaden meer Franco werd geholpen door Duitse en Italiaanse troepen, akkoord - maar was dat niet NA het op richten der fameuze Internationale Brigades die onder leiding stonden van Russische officieren en instructeurs Wie bezorgde wapens, munitie en voedsel aan de Rode troepen tenzij Rusland of het toen in Frankrijk aan de macht zijnde Front Po pulaire. En waar is al het goud de schat der Spaanse nationale bank gebleven tenzij in Mos kou waar het nog altijd vast zit in betaling van geleverde prestaties Wist de Volksmacht van al deze feiten niets Zo neen, dan moeten dergelijke verdachtmakingen achterwege blijven omdat geen oordeel kan geveld zonder de ganse waarheid te zeggen. Zo ja, werd de Russische tussenkomst in Spanje opzettelijk verzwegen, dan wijst dit op de door Lenin genoem de nuttige idiotie die, zoals we toch ai wisten, tot ver in zogenaamde kristelijke progressistische mid dens is doorgedrongen. En geloof maar niet dat we konservatief of pro-Franco zijn. Wij zijn minstens even goede de- mokraten als om het even wie, maar wij laten on.> niet in slaap wiegen met Kroetchev's vreedzame samenleving. Wij zien maar al té goed wat er van komt Deze week vertrekt Pater Hugo Van den Haute voor de aerde maal naar zijn missie in Ghana. Zijn parochie Wiaga ligt in de weinig vrucht bare savanne van Noord-Ghana. Ze is ongeveer zo groot als Oost-Vlaanderen en is zeer dun bevolkt slechts 52.000 inwoners. Volgende week zal hij weer bij deze mensen gaan werken of zoals hij het zelf Natuurlijk zeer weinig nieuws daar het Parle ment nog steeds met verlof is. Wanneer onze par lementairen zo wat een half miljoen per jaar op strijken, is het normaai dat zij er zeer lang van genieten Een geluk dat de schoolvakantie ten einde is en dat. er uit de gevangenis van Brussel een gang ster kon ontsnappen (en weer werd gevangen) om de dagbladen de kans te geven enig noemenswaar dig nieuws te publiceren. Nu de kandidaten voor de Presidentsverkiezin gen gekend zijn, is er een zekere pauze in de ver kiezingscampagne waar te nemen. Wij krijgen zo wat de indruk dat de kandidaat, die het minst (Lees verder op pagina 2). zegt Het gelaat van Christus doen kennen Dit zal hij doen, niet in de eerste plaats door uren te besteden aan het geven van onderricht, dopen, biecht horen, prediken, dit ook als het past. maar vooral door sjouwen met stenen, water, zand, cement: door het verzorgen en genezen van zieken: het uitdelen van voedsel aan de hongerlijdenden; het leren boeren, zodat ze zelf bekwam worden om in hun onderhoud te voorzien. Zoals U ziet eerst HUMANISEREN en zo KRISTIANISEREN. Deze week zal weer bij zijn mensen zijn in Ghana. Hij dankt allen die zondag II. in de H. Mis of gedurende zijn verlof hem hebben gesteund. Zo er echter mensen waren die hiertoe niet de kans kregen, dan kunnen ze misschien nog hel pen met een zak cement, in Ghana geleverd aan 180 B. F. of met een doos kinine 1(XX> tabletten) aan 190 B. F. Pater Van den Haute aanvaardt dankbaar uw medewerking langs het postchecknumer 8975.49 Hugo Van den Haute W.P. Stationsstraat 18, Ninove. r'sren Jo^59®

Denderklok | 1968 | | pagina 1