e zin STAATSTUSSENKOMST DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 21 september 1968 ROEMENIE ZWEDEN DAVIDSFONDS NINOVE OOK U KUNT Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Mede om het groot aantal slachtoffers onge veer 30.000 werd de openbare mening einde 1967 en begin 1968 opgeschrikt door de faling van twee verzekeringsmaatschappijen, gespecialiseerd in auto-ongevallen. Door de benadeelden verzekerden en slacht- olfers werd een verweercomité gesticht dat on der meer andere middelen (speciale postzegels, taks van 10 fr. op elke bestaande polis, enz...) ook nog staatstussenkomst eiste om de soms werkelijk dra matische toestanden waarin bepaalde slachtoffers verkeerden, enigszins te verhelpen. We zijn nu zo ver. Een wetsvoorstel met als doel het wijzigen der ter zake bestaande wetgeving werd ingediend en een eerste krediet van 150 mil joen uitgetrokken, als eerste hulp bij ongevallen zouden we zeggen. Op zichzelf een zeer lovenswaardig initiatief waarmede ieder akkoord zal gaan, bijzonder waar het gaat om slachtoffers van verkeersongevallen. En toch... In de ganse zaak zit iets dat wringt omdat het rechtvaardigheidsgevoel geweld wordt aangedaan. Een verzekering afsluiten is even goed een koopje als het aanwerven van een meubel, een broek, een frigo of om net even wat. Wie hierin het goedkoopste zoekt krijgt waar voor zijn geld, mag zich achteraf niet beklagen bedrogen te zijn geweest en mag nog veel minder aan de Staat dat zijn wij allemaal terugbetaling vragen van het gekochte. De gevolgen zijn voor hem, en voor hem al leen. Niemand zal betwisten dat de verzekerings nemers de falende maatschappijen gekozen nebben precies om hun zeer laag tarief en daarbij vergaten zich de vraag te stellen of de verkozen verzekeraar wel de nodige waarborgen bood. Alleen de te be talen, lage premie gaf de doorslag. Nu de zaken mis gelopen zijn zou, zoals ge bruikelijk in zaken, elk der verzekerden zijn eigen verantwoordelijkheid dienen op te nemen en per soonlijk de door hem aangerichte stoffelijke of lichamelijke schade vergoeden. Wel verschuilt 'net verweercomité zich achter het feit dat auto-verze kering wettelijk verplicht is, maar niemand is ver plicht juist de goedkoopste verzekering te nemen. Deze keuze gebeurt uit eigen, vrije wil en op eigen verantwoordelijkheid, zoals in andere zaken elk vrij blijft te handelen met de firma's die hij zelf verkiest. Loopt het met deze firma's mis, dan is de belegger, de leverancier of de geldschieter zijn geld kwijt, zonder meer, en is van staatstussen komst geen spraak. We begrijpen heel goed dat in het geval der verzekeringen anders moet ge meten omdat velen de verschuldigde bedragen nooit kunnen uitbetalen. Maar is het eerlijk sommigen jarenlang het verschil tussen normale en lage ta rieven in de zak te laten steken en nu alles maar blauv-blauw te laten. Zoals gezegd, er zit iets in dat wringt. Op zijn minst, en om een deel van het tekort te dekken, zouden de aldus bevoorrechte verzekerden dit ver schil moeten bijpassen. Dat hiermede inbreuk zou gemaakt worden op afgesloten kontrakten is maar een flauw uitvlucht op het feit dat wij allemaal die 150.CkKi.000 of nog meer mogen bijpassen. Er is nog iets meer. Nu eenmaal een voorgaande is geschapen, mag verwacht dat in de toekomst telkens bij faling de staatshulp zal ingeroepen wor den op voorwaarde dat het aantal slachtoffers (kie zers groot genoeg is. En dat gaat te ver. Wij zien het al gebeuren datpronostiekers, wedders op paardenraces of bezoekers van wettelijk toege laten speelholen hun geld zullen terugeisen om reden dat de Staat een zekere per honderd belas ting opstrijkt. Dit zoeken naar het afschuiven van zijn eigen verantwoordelijkheid op de gemeenschap wijst op een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel waar tegen radikaal moet worden gereageerd Onze Minister van Buitenlandse Zaken, de heer Harmei, bracht een officieel bezoek aan Roemenië. Omtrent de officiële besprekingen is er maar wei nig nieuws, en ogenschijnlijk willen geen van bei de partijen de gespannen toestand met Rusland niet meer verscherpen. Daar een minister steeds vergezeld is van een zwerm journalisten, kunnen wij ons toch een zeker idee vormen over de openbare opinie. Sinds een paar jaar heeft men in dit land ach ter het IJzeren Gordijn wel een zekere liberalise ring kunnen doorvoeren. Vele fabrieken werden ei gebouwd met behulp van West-Europa, nieuwe piojekten zijn in uitvoering. Ekonomisch gezien heelt men in twee jaar tijd een grotere vooruitgang geboekt dan vroeger gedurende een Russische voog dij van twintig jaar. Anderzijds zijn Roemenen geen Slaven, en blijft de tweede taal van het land Frans. Vandaar ook dat deze mensen zich dichter bij ons gaan voelen. Natuurlijk kunnen de Russen steeds het land militair bezetten, maar hebben zij er wel be lang bij om uiteindelijk naar alle satelieten een half miljoen manschappen aan bezettingstroepen te sturen Een belangrijke indruk die de Roemenen na laten is wel het feit dat zij niet zozeer gekant zijn tegen het kommumstisch regime, maar wel tegen een zeker voogdijschap van Moskou. De Sociaal Democraten van dit land hebben een belangrijke overwinning behaald bij de laat ste verkiezingen en een volstrekte meerderheid in de wacht gesleept. Dit succes heeft deze partij te danken aan ver schillende faktoren De kommunisten hebben veel aanhangers verloren tengevolge van de gebeurtenissen in Tsje- choslovakije. De Sociaal Democraten beschikten over bij na alle zenduren met een politieke strekking op TV en Radio. Een ander belangrijk feit is natuurlijk de toestand geschapen door de oppositie die hoofdza kelijk bestaat uit drie partijen zonder dat een koa- litie mogelijk lijkt. Het belangrijkste punt is echter wel te vinden in de filosofische opvattingen in de schoot van de partij zelf van Marxisme kan men niet spreken, zelis niet meer van een voorbijgestreefd socialisme, bij zo ver dat de brede lagen van de bevolking hun gading vinden bij deze partij, die ontegensprekelijk dit land op een zeer hoog peil heeft gebracht. Ook U kunt leren dansen In S lessen zult U vertrouwd zijn met de meest voorkomende en nieuwste 4ansen. Een voortreffelijk lerarenpaar Roland en Therèse De Mulder staan er borg voor. Reeds na de eerste dansles zult U van uzelf over- (Lees verder op pagina 2) d w ^Qams ert

Denderklok | 1968 | | pagina 1