d w e e2-in 6/7 ui \i ^'aams bb AMNESTIE KRIST. MUTUALITEIT IN DIESNT VAN DE MENS! Zaterdag 28 september 1968 Tweeënveertigste Jaargang Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 1G5 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG Neem het ons niet kwalijk, vriend lezer(es), als we nogmaals ons oude stokpaard berijden en uw aandacht vestigen op de voor 27 oktober a.s. geplande betoging voor totale amnestie. Iedereen weet dat wij deze idee hier sinds jaar en dag verdedigen met handen, voeten en desnoods het hele lichaam om precies te zijn al vanaf ons eerste nummer na de bevrijding niet om er enige politieke munt uit te slaan, wel omdat ons goed hart spreekt, maar vooral omdat we beschaamd zijn. Beschaamd te moeten zien hoe overal sinds lang zelfs in Rusland alle zonden die voort sproten uit de nazi-bezetting lang vergeten en ver geven zijn. Alleen hier bij ons... Wij weten wel dat een eindeken wet werd ge stemd, de fameuze lex Degrelliana, die onder be paalde voorwaarden aan Vlaamse veroordeelden, die hun leven redden door uit te wijken naar het buitenland, toelaat in het land terug te keren mits het vervullen van sommige voorwaarden. Maar velen onder deze vrijwillig uitgewekenen vinden zich zelf onschuldig, achten zich door de Staat zeer slecht behandeld en weigeren uit eigenliefde het soort smeekschrift en eigen-beschuldiging te on dertekenen dat geëist wordt. Dat is ten zeerste menselijk. Onmenselijk is het vanwege de Staat deze ban nelingen van hun eigen, geliefde streek weg te houden om feiten waar al 24 jaren zijn over heen gegaan, feiten die in illo tempore als staatsgevaar lijk werden bestempeld. Dat lijkt nu, op deze dag, zo onnozel en pietluttig als sommige daden die als verzet werden bestempeld. Hierbij denken wij aan de massa oorlogsbur gemeesters en andere gemeentelijke en politie beambten die, wegens hun benoeming tijdens de oorlog, of een abonnement op Volk en Staat na de bevrijding de bak in vlogen, van hun bur gerrechten werden beroofd en tot tientallen mil joenen boete werden veroordeeld. In de meeste gevallen was hun grootste fout er voor gezorgd te hebben dat orde en rust heerste, dat elk de nodige rantsoenen kreeg, in tegenstrijd met de Londense radio die maar hetzte, zonder zich rekenschap te geven van de werkelijke toe stand in het land. Het ging er met de bevrijding zo erg aan toe dat zelfs een Achiel Van Acker in volle Kamer van Volksvertegenwoordigers dierf verklaren dat het ging om een gerechtigheid van negerkoningen. Als aan de jongeren over de repressietijd ge sproken wordt schudden ze bedenkelijk het hoofd, ze geloven er niets van, evenmin als ze geloven dat het slachten van een koe, het in brand steken van een koolraapveld of een met krijt gekrabbelde V op muur of openbare W.C. als verzetsdaad kon worden bestempeld. Wij erkennen graag dat er verzetslui hebben bestaan, échte, mensen die op gevaar van eigen leven handelden en voor wie we graag ons petje afnemen. Maar naast deze minderheid stonden de honderdduizenden medelopers al 120.000 alleen in de sluikpers van het laatste uur, specialisten van de natte vinger die hun zeil naar de toen rode wind spanden, dikwijls om eigen fouten en tekort komingen te dekken. Even onbetwistbaar is het dat in het andere kamp ook medelopers waren, veelal sukkelaars die optraden als fabriekwachters, chauffeurs bij de N.S.K.K. of werkzaam bij de Organisation Todt. Zeker niet uit ideaal, maar om het dubbel rantsoen voor vrouw en kinderen. Die werden bestraft, en zwaar ook. Niet zo zwaar echter als de Vlaamse inteligenzia die letterlijk werd uitgekamd en waar doodvonnissen, levenslang en tientallen miljoenen boete dagelijkse kost waren. Vierentwintig jaar later vraagt ge U zelf af waar de zinnen van de Regering toen waren, hoe zo iets mogelijk is geweest, maar toch is gebeurd. Is het dan niet de hoogste tijd over dit alles eens en voorgoed de spons te vegen, te bekennen dat aan beide zijden veel te ver werd gegaan, en te trachten in de mate van het mogelijke het ge dane ongelijk te herstellen. Wij weten, met deze nieuwe manifestatie zullen weer oude koeien uit de gracht worden gehaald, een minderheid zal zich weer schrap zetten zoals telkens als het om amnestie gaat. Maar is het niet de plicht van de Staat over dit bezwaar heen te stappen om met een breed, vredelievend gebaar, alle zonden te vergeven Niet weer eens een lex Degrelliana die het mogelijk maakt langs een achterpoortje sommigen nog te duvelen, maar kort en goed een natte spons er over. Was dit gebaar vroeger gesteld geweest, dan zou dit al de Regeringen sinds de bevrijding heel wat minder zorg, en het extremisme niet zo een sterk wapen in de hand gekregen hebben. Laat elk van ons dan bij zichzelf beginnen en in eigen hart de spons over het verleden vegen, opzettelijk vergeten wat ons persoonlijk kan ge hinderd of benadeeld hebben. Uit kristelijke naas tenliefde, om de eigen gemoedsrust en om niet belachelijk te staan tegenover onze nakomelingen. De afdeling ZIEKENZORG geeft het voorbeeld te Ninove Op zaterdag 21 september organiseerde de C.M.- kern ziekenzorg Ninove een ziekendag. Het voltal lig bestuur liet niets onverlet om dit feest te laten uitgroeien tot een schone en onvergetelijke dag in de ware geest van het kristelijk meevoelen met het lijden van de zieke mensen. De bestuursleden hadden dagen vooraf hun zie ken bezocht. Zij zelf, bijgestaan door vrijwillige chauffeurs, haalden hun zieken af aan huis en voer den ze naar het Sint-Aloysiuscollege. De studiezaal, ingericht als feestzaal met heel fijn gedekte tafels en in net midden het altaar, was zo indrukwekkend bij het binnenkomen der zieken, dat velen even bleven rondkijken om hun ogen de kost te geven. Maar naarmate de zaal zich vulde, groeide de gezelligheid in een ontspannen atmosfeer. Dit alles met de toegestoken handen van de verpleegsters Mej. Vernaillen, Mej, Siroyt en Mevr. De Troyer; de voorzitter en de ondervoorzitter Paul Coppens en de andere bestuursleden. Toen even na 15 u. het knapenkoor van het college, onder leiding van E.H. Jacabs, zich opstelde achter het altaar, voelden alle aanwezigen zich verenigd in deze kristelijke gemeenschap. De proost der ziekenzorg Z.E.H. Deken De Landtsheer, bijgestaan door Z.E.H. Principaal Tae- lemans en E.H. Becaus, celebreerde een plechtige mis. In zijn opbeurend woord vroeg Z.E.H. Deken aan de zieken, hun lijden en leed te offeren samen met hem tijdens deze offerande. En terwijl dhr. Collin de zachtste tonen uit het orgel liet glijden voor het knapenkoor, verheugden allen zich met de vernieuwde liturgie in de volks taal en zongen De Heer is waarlijk opgestaan alleluja Na deze overtuigde geloofsbeleving verwelkom de de voorzitter dhr. Piet Van Den Neucker alle aanwezigen, zowel de zieken als genodigden en medewerkers. De belegde broodjes met de koffie, koekjes, pra lines en de vele glaasjes wijn werden gretig aan vaard. Het lofwaardig optreden van Jean Monnet verhoogde de feestelijke stemming. Rond 18 u. feliciteerde dhr. Van Den Haute adj.-directeur van het verbond C.M. Aalst, de in richters voor het welslagen van hun ziekendag. In zijn troostwoord je tot de zieken, zoals hij dat kan verheugde hij zich over hun aanwezigheid en zag (Lees verder op pagina 2) eH/

Denderklok | 1968 | | pagina 1