d uc e U/Qam s o\V>s9e P.V.V. KAPUTL. DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 5 oktober 1968 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG IN EIGEN LAND WEGENBOUW Drukker - Uitge\'er PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. Toen kort geleden het bericht bekend werd dat P.V.V.-Voorzitter Van Audenhove, wegens ziek te voor drie weken op rust ging, maar dadelijk daarop in zijn functie vervangen werd door het trio Hougardy - Lejeune - De Ciercq, hebben wij daar het onze over gedacht. Onze lezers waarschijn lijk ook. Om een paar weken rust laat iemand, die jarenlang een dergelijke hoge politieke post be kleed. zich niet zo dadelijk vervangen. Daarvoor bestaat ten andere een ondervoorzitter. In feite was het een verdwijnen, met de stille trom. van een mini-diktatorken dat zich zelf. na de majoret- ten-show op de Heizei, voor de redder des Vader lands was gaan beschouwen. En dit verdwijnen is maar goed ook. Het be wijst dat onze mensen nog nuchter blijven, zelfs in politiek, en niet gediend zijn met een - zij het dan verkapte - Brusselse of Waalse diktatuur. Want al nebben velen zich in het begin door net nieuwe P.\ .V.-etiket laten verleiden, voor ons is. was en blijft de oude Liberale Partij uit de Brusselse Na pelsstraat nog altijd de baas over zijn politieke vertegenwoordigers. Dat komt weer eens tot uiting in de samen stelling van het blauwe triumviraat, waarin zete len een onmogelijk, oubollig Brussels franskiljon als Hougardy, een Luikse Vlamingenvreter als Le jeune en de Vlaming Willy De Ciercq die wel zou willen, maar zijn pogingen afgeremd ziet door de onwil en het onbegrip van zijn makkers. Wij hebben ons, in het begin van de liberale krisis, opzettelijk van te vroege kommentaar ont houden omdat we wensten enige zekerheid te krij gen omtrent de breuk in de liberale rangen. Dat is intussen dan gebeurd. In een rondschrijven aan de gewestelijke partij- sekties heeft de heer Van Audenhove zijn afscheid bevestigd, daarbij een soort politiek testament ach terlatend waarin voornamelijk op de eenheid wordt gedrukt. Over de oorzaak van dit afscheid geen woord, alhoewel we daarover toch graag het één of ander hadden vernomen. De voor de hand liggende reden nl. de ai rossing bij de laatste verkiezingen, is zo maar niet klakkeloos te aanvaarden. Het was te voorzien dat het redeloos wedden op het oude, ver sleten, trikolore en unitaristische Belgische trek paard op een sisser moest uitlopen. Dat paard is even vei uit zijn tijd als de beruchte schone ziel van het kind. De echte ooi zaak van het aftreden van de heer Van Audenhove zal wel liggen in het feit dat hij er niet is in geslaagd zijn partij in de nieuwe regering te werken, met hieraan verbonden het verlies aan invloed en een - waarschijnlijk verdere - achteruitgang op politiek terrein. In elk geval, bij de P.V.V. - bijzonder in Vlaan deren - heerste misnoegen en derhalve moest een zondebok gevonden. Het was te voorzien wie dat zou zijn. Normaal mocht verwacht dat de nieuwe voor zitter iemand moest zijn met brede gedachten die de franstaligen - de meerderheid bij de liberalen - alle waarborgen zougeven, iemand als de ex-vice- premier De Ciercq. Maar zelfs deze kandidatuur scheen de Brusselaars nog te gewaagd. In de Na pelsstraat kunnen of willen ze nog niet toegeven dat hun aloude droom van een unitaristisch België voorgoed verdwenen is. Tot een werkelijke demo- kratisering in hun rangen kunnen ze nog altijd met overgaan, het Vlaamse feit aanvaarden ze evenmin, de enkele, jonge Vlaamse krachten waar over ze beschikken wegen niet op tegen Brusse laars als De Muyter en Risopoulos, terwijl een August De Winter, anders een intelligent man, zich als Vlaming zo weinig laat gelden. Ontbreekt het de Vlaamse liberalen in Brabant aan de moed te doen zoals Fayat en Gelders Heb ben deze socio's, die zich openlijk tegen Simonet- Cudeil-Macntens uitspraken, zich niet beloond ge zien voor de moed die ze opbrachten En is het niet betreurenswaardig, uit de Vlaamse hoek be keken, dat net Liberaal Vlaams Verbond van de in de P.V.V. heersende twisten geen gebruik maakt om zijn eigen standpunt bekend te maken en er naar te handelen Dit alles om te zeggen dat de liberalen, zoals ze voor het ogenblik handelen, een partij zijn die stil staat, terwijl elders de jongeren langs om meer aan het woord kornen en zelfs met gewaagde pro gramma s te voorschijn komen. In dit verband verwijzen wij naar het laatste manifest der C.V.P.-jongeren, dat politiek gezien als zeer vooruitstrevend mag worden beschouwd, maai niet zó dwaas is als sommigen het afschil deren. Mij komen daar nog wel eens bij gelegen heid op terug. Intussen, zo ver gaan als sommigen, die de P.V.V. als politieke partij afschrijven, doen wij zeker niet. Wel zien wij, na de heropflakkering dei laatste jaren, deze partij de weg terug gaan als ze blijft volharden in haar stug unitaristisch en franskiljons programma. Wel kan nog enig succes geboekt in het Brusselse, maar dan via het samen gaan met het Front démocratique des Francopho nes. Mat de Vlaamse liberalen daarover denken is licht te voorzien. De inplanting van Leuven-Frans zal dus ge schieden te Ottignies - kostprijs 37 miljard frank plus diverse infrastruktuurwerken in de streek. Wij kunnen daar niets tegen hebben aangezien het de Vlamingen zijn die het zo gewild hebben. Maar onze jongens moeten zich ondertussen te vreden stellen met de oude gebouwen die in Leu ven bestaan. Anderzijds zal de nieuwe inplanting een opflakkering tot gevolg hebben van een streek die anders stilaan op de achtergrond geraakte. Onze Waalse broeders krijgen zo soms een geschenkje. Tot op heden 13 miljard voor net ka naal Brussel-Charleroi, met onder meer het hel lend vlak van Ronquieres dat wekelijks duizenden bezoekers aantrekt, ook meestal Vlamingen. De Shape moest ook kost wat kost naar MTai- lonië en de Staat geeft jaarlijks 4 miljard uit om de Autoroute de Wallonië te bouwen, terwijl de Vlamingen hun E3 zelf mogen betalen door middel van het oprichten van een Intercommunale. Nu is er spraak de inplanting van een kompieks. in het kader van Euratom, naar Focant te lokken - weer een miljarden-zaak. M anneer een belangrijke buitenlandse firma een nieuwe fabriek wil oprichten, krijgt Wallonië altijd de voorkeur. Sommige buitenlandse bedrij ven vestigen zich wel bij ons. maar dan is het alleen na hun uitdrukkelijke eis. De Staat zou nu voor Vlaanderen ook iets kunnen doen, namelijk het bouwen van een nieu we haven in de Noordzee, toegankelijk voor sche pen van 500.000 Ton - kostprijs ongeveer 4 miljard. Als dat niet kan is het spijtig voor België dat Wal- lonië ook niet langs de Noordzee ligt. Het Ministerie van Openbare M'erken heeft bekend gemaakt dat op het budget van 1969 een beklag voo.komt van 3,5 miljard Irank en dit voor het onderhoud van onze wegen. Dergelijk initiatief kunnen wij niet andeis dan toejuichen. Een paar jaren teiug weid ei jaarlijks niet meer dan 7 tot 8 miljoen fr. uitgegeven. Vandaar ook dat de mees te van onze wegen werkelijk versleten zijn. Hope lijk zal hieraan in de toekomst nu verholpen wor den. (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1968 | | pagina 1