d e e/r 6/ en rt /QQlWS WANTROUWEN! Blikvangers Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 19 oktober 1968 BENOEMING WAT MET DE VERPLICHTE SLUITINGSDAG OP ALLERHEILIGEN P AUTOMOBILISTEN OPGEPAST Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG ca De voorzitters van onze drie nationale par tijen, dhren Houben, Collard en Hougardv, hebben de koppen dus bij mekaar gestoken om samen te onderzoeken hoe een 2/3 meerderheid kan ge vonden, noodzakelijk tot het aanpassen der Grond wet Zo heet het officieel. En hier eerst even een paranthesis. Wat geeft die heren het recht hun partijen als de enige na tionale te bestempelen Zijn de andere dat soms niet Of wordt alleen bedoeld dat, zoals in het verleden, al wat als nationaal bestempeld wordt bestaat uit 1 Vlaming en 2 Franssprekenden Maar kom, terug bij ons schaapjes. Er wordt dus naar een nationale (2 Franstaligen en 1 Vla ming) 2/3 meerderheid gezocht. Zo heet het althans officieel. Volgens ons zit de zaak echter heel an ders. Ter gelegenheid van deze bijeenkomst heeft de P.V.V.-voorzitter Hougardy aan de beide andere partijleiders het programma voorgelegd van de ei sen zonder dewelke zijn eigen partij elke steun aan de regering zou weigeren. Afgezien van de liberale pretentie om als min derheid de regeringsmeerderheid haar wil op te dringen, vragen wij ons af waar de arme zinnen waren van dhren Houben en Collard toen ze deze samenkomst hebben aanvaard. Erger nog. er werd door die tandem beloofd deze P.V.V.-eisen aan hun respectievelijke partijen voor te leggen. Meteen rijst de vraag of de regering Eyskens-Merlot zo weinig zelfvertrouwen heeft dat zij zelf niets liever zou zien dan via een regerings wijziging de liberalen mede aan de leiding te bren gen. Met andere woorden, brengen dan de liberalen hun slag thuis zodat ze, eens mede aan het bewind, hun anti-Vlaams Brussels programma er ook door halen. Even goed als wij dat zien, moeten Houben- Collard ook weten dat het de P.V.V. alleen maar te doen is er haar Brussels programma door de krijgen; programma dat, zonder hun aanwezigheid in de regering, groot gevaar loopt voor het groot ste deel afgewezen te worden. Heeft de tandem Houben-Collard er aan ge dacht dat, als ze toegeven, zowel de C.V.P. ais de B.S.P. bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen, en later ook, het gelag duur zullen betalen Of is de weerzin voor alles wat Vlaams is bij de drie nationale partijen zó groot dat liever met de Franskiljonse Brusselaars wordt aangepapt. Ge zoudt het zeggen. Want dat er geen 2/3 meerderheid kan gevon den zonder beroep te doen op de Franstalige P.V.V.- ers is larie en apekool. Zowel de Vlaamse liberalen, de Volksunie en het F.D.F. zijn, naar onze mening, wel te vinden voor een oplossing, dit zelfs mits wederzijdse toegevingen. Brussel zou dan eindelijk begrijpen dat het ganse land niet leeft voor hen, maar dat zij het gemakkelijk en breed hebben dank zij ons werk en onze centen. In de liberale taktiek zit trouwens nog iets anders verborgen. Enerzijds legt Hougardy zijn eisen voor, anderzijds zweren de drie partijleiders dat het Parlement, en alleen het Parlement, ter zake dient te beslissen. Hougardy gooit hier na tuurlijk het gewicht in de schaal van zijn eigen Brusselse fractie, zonder dewelke - naar hij meent toch - niets mogelijk is gezien haar grote ekonomi- sche en financiële invloed. Zoals hoger gezegd, een paardensjacherij van het gekende Belgische soort waaraan kort en goed een einde dient gesteld. Wij gaan allemaal akkoord dat alleen het Par lement over deze zaken moet beslissen, in welke zin werd genoegzaam door de laatste verkiezingen aangewezen. C.V.P. en B.S.P moeten maar aan hun afrossing denken om te weten hoe de wónd waait. Zoals gezegd, alleen het Parlement moet be slissen. Het moet gedaan zijn met Voorlopige Eko- nomische Raden voor Brussel, een Super-Gemeen teraad voor Groot-Brussel, Ronde-tafel-en-andere meubelen-conferenties, Handvesten der 19 of 20, en alle andere onzin die eigenlijk niets zijn dan verdekte pogingen om het land voor een voldongen feit te stellen dat Brusssel in zijn bevoorrechte positie zou handhaven. De verklaring van ex-premier Van den Boey- nants als zou de normale uitbreidingszone voor Brussel gans Brabant zijn, wijst er op dat de Brus selse worm diep in de C.V.P.-kaas zit. Wat er dan wèl moet gebeuren Heel een voudig zich houden aan onze demokratische regels. De regering moet zelf met de nodige voorstellen voor de dag komen, deze aan het Parlement voor leggen, de vertrouwenskwestie stellen en kamer leden en senatoren hun verantwoordelijkheid doen opnemen. Het zijn tenslotte deze vertegenwoordi gers van de volkswil die het best kunnen weten wat te doen en te laten valt. De partij-discipline doen gelden in ernstige aangelegenheden zoals Grondwetshervorming zou gelijk staan met poli tieke zelfmoord. Krijgt de regering geen meerder heid, dan staat nog het allerheilzaamste aller mid delen ter beschikking nieuwe verkiezingen. En voor dit paardemiddel zullen velen zwichten Weet Premier Eyskens dat Wij vernemen dat de Heer José Collin benoemd werd tot Koster-Orgelist aan de dekanale kerk. De heer Collin was tot heden koster-orgelist te Den derleeuw en is sedert vele jaren Muziekchef van de Koninklijke Katolieke Harmonie Eendracht te Ninove en van de Katolieke Fanfare te Zottegem. Ninovieter geworden sedert 27 jaar, heeft de heer Collin zich weten in te burgeren en hier vele vrien den gemaakt. Dank aan zijn kundige leiding heeft hij de Harmonie langs de provinciale muziektor- nooien om, destijds tot de hoogste top gebracht. Zijn ijver en zijn verdiensten werden in deze mid dens ten zeerste op prijs gesteld. De Denderklok biedt aan de heer Collin haar hartelijkste felicitaties aan en wenst hem een lange loopbaan aan het prachtige orgel van onze kerk. Wij hopen dat de nieuwe koster-orgelist ons mooie kunstuitvoeringen zal brengen met het Sint- Gregoriuskoor. De handelaars die als wekelijkse rustdag de vrijdag gekozen hebben, maar die graag op vrijdag 1 november (Allerheiligen) e.k. hun instelling wen sen geopend te houden, gelieven dringend een schriftelijk toelating aan te vragen bij het College van Burgemeester en Schepenen. Wanneer zij deze toelating verkrijgen, hoeven zij nochtans niet op een andere dag te sluiten. Het blijkt dat het Ministerie van Verkeerswe zen nieuwe plannen heeft in verband met het rij bewijs. Eerst en vooral zouden kontrole-proeven ingericht worden voor de voerders die het docu ment langs wettelijk weg bemachtigden, zonder een proef af te leggen. In de tweede plaats zou er veel strenger op getreden worden voor de nieuwe kandidaat-voer ders en zouden de proeven merkelijk zwaarder wor den vooraleer het gegeerde rijbewijs afgeleverd wordt. Het is niet meer te vroeg dat hieraan gedacht wordt, rekening houdend met het angstwekkend groeiend aantal verkeersongevallen met dodelijke afloop, vooral te wijten aan stommiteiten van de geleiders. (Lees verder op pagma 2) w

Denderklok | 1968 | | pagina 1