d oZ\n ^Idam s DE SLAG OM BRUSSEL DE WEEK IN BEELD I u/niij De Geest Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 26 oktober 1968 VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG IN EIGEN LAND IN MEMORIAM APOTHEKER Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 105 fr. Prijs per nummer 3 fr. In een vorig artikel vestigden wij de aandacht van onze lezers op het feit dat de Brusselse worm al diep in de C.V.P.-kaas zat en verwezen hierbij naar de woorden van ex-premier Van Den Boey- nants in verband met de Ekonomische Raad voor Brabant die, aldus V.D.B., gans de provincie Bra bant onder zijn gezag zou moeten krijgen. Was deze verklaring de eerste stoot onder de gordel van een zich in zijn macht bedreigd voelend Brus sel, dan kwam de tweede stoot zeker van iemand van dewelke we het nooit hebben verwacht, van premier Eyskens zelf. Inderdaad, op een banket, ingericht door de Waalse P.S.C. van het arrondissement Ath, ver klaarde de hr Eyskens Het is ondenkbaar Brussel in een ekonomisch dwangbuis te willen wringen. De ekonomische expansie mag niet tot de 19 gemeenten worden beperkt En verder Om dit alles te verwezenlijken (de uitbouw der Waalse industrie, n.v.d.R) moet hand in rand worden gewerkt. De voorspoed van Vlaanderen hangt af van deze van Wallonië en omgekeerd. Nochtans hebben beide een nóg moderner Brus- sel nodig. Kan zijn, Excellentie, en m principe gaan we akkoord, al willen we eerst afwachten hoe de Brusselaars zelf uw woorden zullen opvatten. Nie mand in onze streken denkt er aan de Brusselse expansie tegen te werken, noch de Walen m het hoekje te duwen. Wij hebben er zelf te lang ge staan om dit ongeluk anderen te wensen. Wij be seffen integendeel zeer goed dat we beter zijn met een rijke buur dan wel met een straatarme, alleen valt te betreuren dat dit gevoel niet wederkerig blijkt te zijn. Wij gaan er ook mede akkoord dat Brussel genoeg armslag moet krijgen om zich te ontwik kelen tot hoofdstad van Europa, in afwachting dat la capitale zich ook eens zal herinneren de hoofd stad van België te zijn. Maar, en hier komt onze wantrouwige duivel opnieuw zijn horens opsteken, wie zegt ons dat het alleen maar gaat om ekono mische expansie Wij kennen de Brusselse pappenheimers en Vlamingenvreters te goed om niet te vermoeden dat via de ekonomische expansie zal getracht wor den te bereiken wat langs wettelijke weg onbe reikbaar is geworden, nl. de verfransing van gans de provincie Brabant. Is het niet opvallend dat juist op dit ogenblik ook de Brusselse Liberalen een nieuw offensief inzetten, na eerst in eigen rangen de Vlaams- sprekende fractie tot zwijgen te hebben gebracht. Spreekt 'het geen boekdelen dat voor hun steun aan de regering de discipelen van Hougardy stee vast houden aan faciliteiten - in afwachting van totale verfransing - in elke gemeente die zulks verlangt. En wat te denken van het voorstel der Frans talige P.S.C. tot uitbreiding van de Brusselse ring zodanig dat zelfs gemeenten ais Dilbeek en Sint- Pieters-Leeuw binnen deze ring dus binnen le tout-grand-Bruxelles komen te liggen. Wijst dat alles niet op een goed georkestreerd offensief van Franstalige C.V.P.-ers en Liberalen om de hun ontsnappende macht terug in handen te krijgen Uitbreiden mogen de Brusselaars zich gerust, om het even naar welke kant, maar dan op voor waarde dat ze zich neerleggen bij de bestaande taalwetten en niet trachten, zoals in het verleden, deze te omzeilen om hier bij ons Franstalige eilan den te stichten. Als ze willen komen goed dan. Maar we eisen onvoorwaardelijk dat ook het hoger kader Nederlandstalig zou zijn, met open kansen voor onze eigen mensen, en niet zoals altijd de minderwaardige posten voor de VLaamse boerkens. Er wordt al zo lang gesproken van de ver nederlandsing van het bedrijfsleven in Vlaanderen, maar waar zitten de enkele C.V.P.-mandatarissen die een dergelijk voorstel durven indienen en er doordrijven Wij wachten... Maar niet tot in der eeuwig heid DRIEPARTIJENOVERLEG Uiteindelijk zullen er misschien toch wel ern stige besprekingen vran komen die tot een grond wetsherziening zouden moeten leiden. Als positief element kunnen we aannemen dat de P.V.V. ak koord gaat de besprekingen aan te vangen op basis van het regeringsakkoord, alhoewel de amende menten toch wei al te talrijk zijn. Tot een akkoord zal het wel niet spoedig ko men en misschien zullen er nog een paar regerin gen struikelen over deze ontwerpen. Het ogenblik is nochtans aangebroken om aan de verscheidene vraagstukken een definitieve op lossing te geven, en dan wel een oplossing die de goedkeuring kan wegdragen van de overgrote meer derheid der bevolking. Wil men het voortbestaan van de Belgische Staat verzekeren, dan zal het no dig zijn dat zekere persoonlijke belangen opzij worden geschoven om de ganse gemeenschap de zelfde voordelen te bieden. BANKEN Vanaf 1 januari 1969 zal het voor iedere han delaar verplichtend worden een rekening aan te vragen bij een erkende instelling. Bedragen van (Lees verder op pagina 2) Eerst stonden wij er ongelovig tegenover, nadien moesten we mei stom verdriet toege ven wat, helaas, maar al te waar bleek Apo theker Willy De Geest was plotseling over leden. Wij zien hem nog op de straat, mei zijn lange veerkrachtige stap, de intelligente ogen achter de brilglazen, met een groetend gebaar, op weg naar een of andere vergadering van een der vele maatschappijen of sportclubs waaraan hij onbaatzuchtig zijn medewerking verleende. Een echt Ninoofse figuur, hier geboren en getogen, die zich, na zijn universitaire stu dies te Leuven en een verblijf te Kruishou- tem, voorgoed in de stad was komen vestigen en er in enkele jaren de bekende joviale man werd die wij allen zo goed hebben gekend. Nooit onverdraagzaam, begrijpend voor welke mening ook, méér de man van de daad dan wel van het woord, wist Willy op het gepaste ogenblik het juiste woord te zeggen en had de gave de langste redetwisten in en kele doorslaggevende volzinnen samen le vat ten. Als het overeenstemde met zijn overtui ging of om zijn evenmens te heipen werd nooit te vergeefs beroep gedaan op zijn goed hart, en als hij zich voor iets inspande deed hij het ook totaal en spaarde tijd noch moeite om het beoogde doel te bereiken. Dat is nu allemaal voorbij Ons blijft alleen de herinnering aan een eenvoudig, goed en edel mens, een overtuigd Vlaming en een goed kristen, die jammer genoeg véél te vroeg van ons is weggegaan. Maar was zijn leven al té kort, toch zullen wij diep in ons hart steeds met genegenheid en grote waardering aan hem terugdenken. Zijn zwaar-beproefde echtgenote, kinde ren en familieleden, zijn ontelbare vrienden, mogen overtuigd zijn van ons oprecht, kris- telijk medevoelen. DE REDACTIE.

Denderklok | 1968 | | pagina 1