d vu e üanis 't KAN VERKEREN DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 23 november 1968 IN EIGEN LAND Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG zei Brederode. Zo moet de Gaulle in t Frans ook al gedacht hebben bij het aanschouwen van de aftakeling der door hem zo fel verdedigde politique de grandeur. Aftakeling die te voorzien was omdat deze politiek gebouwd was op de herinnering aan een vergane glorie, voorwendsel tot het grijpen naar de suprematie in West-Eurapa. De Gaulle la France, c'est moi wil niet aanvaarden dat een Verenigd Europa zou bestaan zonder dat hij, dus la France, er heer en meester zou over spelen. Een vorm van hoogmoed alleen te verwezenlijken door heel sterke naties, met onbe perkte financiële en ekonomische middelen, zoals er hier in het Westen geen enkele bestaat. Willens nillens moeten we dus, om tot iets te geraken, akkoorden en verdragen afsluiten waarbij elk wa ter in zijn w7ijn moet doen. En dat willen de Fransen nu precies niet. Van daar dat eeuwig tegenwringen en stokken in de wielen steken als er, op welk gebied ook, Europese akkoorden ontworpen worden. Het begon al met een ontslag uit de NATO, met als gevolg het terugtrekken der Franse troepen uit West-Duitsland, het pogen om voor eigen re kening een force de frappe atoombommen op te bouwen, zonder te beseffen dat een dergelijke poging onmogelijk te verwezenlijken is om reden der ontzaglijke financiële lasten die op Frankrijk zouden drukken. Naar ons wreten werd door de Gaulle nooit een poging gedaan om een dergelijk atoomprogramma op Europees vlak uit te werken. Daar zal zijn hoogmoed zich zeker tegen verzet hebben. Ook politiek gezien werden de laatste maanden diepe bressen geslagen in de Gaulle's prestige. Langs om meer begrijpen onze Europese partners dat het toetreden van Groot-Britanje tot de E.E.G. een hoofdvereiste is om werkelijk iets positiefs en ernstigs op te bouwen. Het negeren van deze waar heid door Frankrijk is even bedroevend als de pro- Russische politiek die dit land de laatste jaren voert. Het moet na de bezetting door Russische troepen van Tsjecho-Slovakije voor Parijs een zure pil zijn vast te stellen dat Rusland zijn eigen gang gaat zonder ook maar enige aandacht te schen ken aan wat de Gaulle over deze handelwijze denkt, de Gaulle die er zich zo graag over roemde de enige te zijn met invloed op het Kremlin. Ekonomisch gezien gaat het Frankrijk al even slecht voor de wind. Wel wordt de bedreiging van devaluatie van de frank op de rug geschoven dei- revolutionaire studentenbeweging, maar deze be wering houdt geen steek. Het kwaad zat er al lan ger en dieper in. Het indertijd oppeuzelen van Sim- ca door de Amerikaanse firme Chrysler was het begin van een crisis in de Franse automobielindus trie die de laatste weken werd voortgezet door de opname van het wereldmerk Citroen bij de Ita liaanse groep FIAT. Welisw7aar heeft de Franse re gering getracht Citroën op een andere manier van de ondergang te redden, maar het is bij een papie ren akkoord gebleven. Voor ons part geloven we dat Frankrijk aan één Nationale Regie Renault even genoeg heeft als wij zelf aan één Maatschap- pij van Spoorwegen. Als klap op de vuurpijl komt nu de laatste dagen het bericht dat de Franse frank zou zakken en de mark zou stijgen. Slecht drieëntwintig jaar geleden stond het door een lange oorlog uitgeputte Duitsland voor niets dan puinen, schulden en werk lozen. Frankrijk ook, maar dan toch in veel min dere mate. Ze hadden iets om te beginnen, de Duitsers niet. Ze kregen geen militaire bezetting, Duitsland wel. Van de door de Amerikanen aan geboden hulp hebben de laatsten gretig gebruik gemaakt om op de wereldmarkt een benijdens waardige positie te veroveren, terwijl Frankrijk hooghartig alle hulp van de hand wees. Het moet de Fransen nu w7el dubbel dwars zitten voor een konsortium van w7esteuropese bankiers bloot te leg gen, Zo dw7ars, dat de door Duitsland aangeboden financiële hulp geweigerd wordt omdat de voor waarden niet aannemelijk zijn. Parijs mag echter niet vergeten dat, toen in vroeger tijden op Frank rijk beroep v7erd gedaan, ook eisen werden gesteld, en soms heel harde. Zoals hoger gezegd, het kan verkeren. En dat zou de Gaulle zelf moeten begrijpen. De generaal heeft, dat betwist niemand, zijn land ontzaglijke diensten bew7ezen op het ogenblik dat het dreigde ten onder te gaan. Het door hem opgerichte parle mentaire regime, ondanks zijn onvolmaaktheden, lijkt ons het enige leefbare in het tegenwoordige Frankrijk en alles bij alles verdient de Gaulle ten volle de naam van redder des vaderlands. Maar dat belet niet dat ie man zichzelf over leeft. Iemand als de Franse president moet begrij pen dat er een tijd is van komen en een tijd van gaan. Dat geldt evengoed voor hem zelf ais voor zijn land. In het Europa van morgen is geen plaats voor een eerste viool, er zal alleen in koor gezongen worden. Requiem Laudamus Dit zal van ons aller goede wil afhangen. OPENBARE WERKEN Enkele dagen geleden heeft de Minister van Openbare Werken, de heer De Saeger, een delega tie ontvangen van Brusselse parlementsleden van de drie traditionele partijen met aan het hoofd de heer Van Den Boeynants. Waarover het ging Reeds bijna tien jaar geleden, namelijk in 1959, werd het tracé van de Grote Ring rond Brussel min of meer bepaald. Nu ging het er om het vast gelegde trajekt meer naar het zuiden door te trek ken, bij zover dat men Waterlo, St.-Genesius-Rode, Beersel, Ruisbroek zou aandoen. Verlenging 15 km. Welke redenen worden officeel opgegeven om de grote ring zo ineens met 15 km. te verlengen - De kostprijs zou met ongeveer 500 miljoen fr. verminderen omdat de onteigeningen veel goedko per zouden zijn. Hier maken wij reeds een voorbehoud omdat wij menen dat de parlementairen in kwestie niet over de nodige studieburelen beschikken om een degelijke raming op te maken. - De grote ring moet dienen om het doorlo pend verkeer om de stad heen te leiden. Dus hoe verder men de ring van het centrum verwijderd houdt hoe minder van deze mensen zullen geneigd zijn naar het centrum te komen. Hier antwoorden wij op dat het wel juist is dat de grote ring moet gebouwd worden om het doorgaand verkeer te slikken, maar zo een auto baan kan de inwoners van de agglomeratie zelf een grote dienst bewijzen, voor zover hij betrekkelijk dicht het centrum nadert. Laat ons veronderstellen dat men van Berchem naar Ukkel moet. Best zal men de grote ring gebruiken, tenzij hiervoor een omweg aiover Waterlo dient gedaan. - Indien het oude trajekt van de grote ring' behouden blijft zal het over enkele jaren eerder een stadsautosnelweg worden met alle mogelijke opstoppingen, en als voorbeeld geeft men de huidige toestand van de Reyerslaan op. Zodus, wanneer een verkeersader overbelast is schaft men die af en de zaak is opgelost. Absurder kan het niet. - Een laatste argument het nieuwe tracé zou door gans onbewoonde streken gaan wat het aan leggen van nieuwe industriewijken of residentiële wijken zou mogelijk maken. Dit is natuurlijk juist, maar het nieuwe trace zou ook de laatste Vlaamse gemeenten van Zuid- Brabant aandoen. Het aanleggen van nieuwe resi dentiële wijken zou de verfransing van deze ge meenten in de hand werken. Dit is het enige wer kelijke argument, al de andere literatuur dient al leen om de zaak wat mooier voor te stellen. Trou wens wie staat er achter deze hele affaire De Brusselse franstalige liberalen die het natuur lijk klaar gespeeld hebben dat een paar medewer kers van de andere partijen werden gevonden. Hoe lang gaan de Vlamingen nog verder deze praktijken dulden

Denderklok | 1968 | | pagina 1