d e e^n Q/ns NON! DE WEEK IN BEELD Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 30 november 1968 FRANKRIJK IN EIGEN LAND ZUID-OOST-AZIE Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - N1NOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 110 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG zei mon General, en besliste meteen dat Hij. par don hij, niet akkoord met de geplande en reeds officieuze devaluatie, zelf de Franse financies onder handen ging nemen en hiervoor de nodige maat regelen zou treffen. Op zichzelf ai een zeer ge waagd eksperiment dat we, komende van een ander méér bescheiden persoon met simpatie zouden vol gen, maar komende van de Gaulle en de omstan digheden kennende... Want wat zijn de nuchtere feiten Na jarenlang miljarden te hebben vergooid aan een zo gezegde grootheids (waanzin?)-politiek, moet Parijs vaststellen dat de nationale uitgaven de in komsten zo ver overtreffen dat het vertrouwen der Fransen in hun eigen munt eruit ging en hun geld liever in marken en dollars vastlegden dan in hun wankelbare eigen franc. Sommigen noemen dat speculatie, wij horen liever zucht naar zelf behoud of zelfbescherming tegen dwaze politiek. Er kwam derhalve een gat in de Franse staatskas, gat dat noodzakelijk dringend diende gestopt, wil den de zaken niet totaal in het honderd lopen om nadien reddeloos verloren te gaan. Na tegen heug en meug hun hoogmoed inge slikt te hebben, moesten de Fransen wel op zoek naar hulp waar die ook te vinden was. Rusland, over geen harde munt beschikkende, zal wel niet geraadpleegd zijn, zodat er nog de E.E.G.-partners en het door de Gaulle zo dikwijls verguisde Ame rika overbleven. Die hulp werd zeer bereidwillig verstrekt onder vorm van een lening ten bedrage van 2 miljard dollars 100 miljard harde Belgische franks. Veronderstellen dat Amerika en de andere Eu ropese landen waaronder Engeland, Nederland, Bel gië en Duitsland, zo naief zijn dergelijke massa geld te verschieten zonder tegenprestatie is niet waarschijnlijk. Voor wat, hoort wat, zeggen ze boven de Moer dijk en een dezer voorwaarden zal zeker wel zijn dat de Gauhe zijn zotte atoomeksperimenten stop zet. Een andere voorwaarde zal ook wel zijn het stopzetten van alle tegenwringerij en gekuip om Engeland te beletten tot de E.E.G. toe te treden. In deze laatste zin trouwens mag de oorzaak ge zocht der spontane hulp door de U.S.A. geboden, die eigenlijk méér doen dan verwacht, rekening houdende met de anti-Amerikaanse en pro-Russi sche politiek door de Gaulle de laatste decennia gevolgd. Dat de anders op zakelijk gebied keiharde Amerikanen zo maar niet de barmhartige Sa maritaan spelen is zeker, maar wat hun eigenlijke bedoelingen zijn is nog niet te zien. Maar goed. Laten we veronderstellen dat Pa rijs, voor éénmaal ter goeder trouw, werkelijk mee wil en op politiek gebied het vaste voornemen heeft niet scheef te trekken, dan vragen we ons toch af HOE ze dat gaan bolwerken om, zonder kleer scheuren, hun munt hard te houden. Want hoe dan ook, die 2 miljard dollars - geen peulschilletje - moeten terugbetaald. Méér export en minder im port, vermindering der toelagen aan genationali seerde bedrijven, wisselcontrole enz... zegt de Gaul le. Op import kan gemakkelijk gedrukt door het leggen van verhoogde invoerrechten; maar wat dan met Frankrijk's partners van de E.E.G. Gaan die zo maar lijdelijk toezien dat hun export naar Frankrijk gaat vermindei en, terwijl anderzijds de Franse producten onze eigen markten zouden over stromen Te dwaas om a2n te denken. Ten eerste al omdat het pure onzin is van de Gaulle enerzijds toelagen aan genationaliseerde bedrijven af te schaffen, d.i. opslag der produkten. en anderzijds zelfde produkten aan verhoogde prijs op de buitenlandse markt te brengen. Dat voor wat het export betreft. Om het onzinnige op de binnenlandse Franse markt te bewijzen kan een konkreet voorbeeld vol staan als morgen onze Regering de toelagen aan Spoorwegen en Sabena afschaft, mogen deze be drijven eenvoudig hun deuren sluiten. Datzelfde geld in Frankrijk waar, door het afschaffen der vergoedingen, kolen, electriciteit, spoorwegen, gas, petroleum en wat nog allemaal, zodanig van prijs gaan vermeerderen dat een aanpassing - opslag der wedden en lonen - al direct noodzakelijk zal blij ken. Waaruit dan weer opslag der produkten volgt en zo zitten we dan weer in net begin en aloud straatje zonder einde. Tenzij... en daar zal het wel op aflopen, wed den en ionen voor langere tijd geblokeerd blijven. Of de Franse werknemers dat zullen nemen ge loven we niet, in deze tijd is aan zo iets niet te denken. Misschien zal Parijs ook trachten, en dat zal dan niet de eerste keer zijn, in de bestaande akkoorden een gaatje of achterpoortje te vinden waarbij de bestaande regiementen in hun voordeel kunnen uitgelegd. Maar zijn de Fransozen slim, wij zijn niet dom. Méér waarschijnlijk is dat Frankrijk stilaan maar zeker naar een diktatuur afglijdt, niet omdat ze zulks zelf willen, maar door hun gelatenheid aan mon Genéral alle macht hebben toegekend. Met een zekere Adolf begon het ook zo. De Gaulle speelt de toekomst van zijn land uit om zo te zeg gen op cafe, op een speelkast. Zijn frank hapert... Hopen we nu maar dat de Fransen hun frank zakt Tot een devaluatie is het dus niet gekomen en velen spreken met lof ever Generaal de Gauile die de moed had de devaluatie niet te laten door gaan. Is er wel werkelijk moed nodig om derge lijke maatregel te treffen, gezien de openbare opi nie hiermede steeds akkoord gaat? Werd wel de goede beslissing genomen Was de enige oplossing niet devaluatie, of wacht het Franse staatshoofd enkele maanden totdat de spe- kulanten hun centen terug in nationale munt omge zet hebben Anderzijds ziet men bij onze zuiderburen de oplossing in de huidige krisis in de herwaardering van het goud. Naar het schijnt zou President Nixon wel voor dit projekt te vinden zijn. Alleen de toekomst kan ons leren waar wij juist aan toe zijn. Eén zaak is echter zeker, een definitieve oplossing is het zeker niet. Wat is toch alles wankel in deze moderne tij den. Nog geen jaar geleden werd de Franse munt als zeer stabiel gewaardeerd, en nu... Nog een an dere bemerking tijdens de mei-revolte liet de Gaulle de toestand nogal los. Wanneer hij in een netelige situatie is verzeild geraakt, tracht hij door enkele strenge maatregelen het tij te doen keren. Hij laat het gerucht verspreiden dat het tot een devaluatie komt, en dan lijkt het plots ook weer anders. Waant deze man zich op het toneel, of meent hij dat regeren hetzelfde is als een verkie zingscampagne voeren Onze Eerste Minister meldde dat er geen gevaar bestond onze munt te moeten aanpassen zelfs in dien Frankrijk een belangrijke devaluatie zou door voeren. Sinds de Gaulle bekend maakte dat de waarde van de Franse frank ongewijzigd bleef, schreeuwen onze ministers van op alle daken 'het uit hoe stabiel de Belgische munt wel is. Zij roepen zelfs zo hard, dat wij ons afvragen hoe dicht wij bij een devaluatie stonden... Al de regeringen in dit gebied brengen een sterke kritiek uit op de handelwijze van de Ame rikanen die in Parijs rechtstreekse besprekingen gaan voeren met de Vietkong zonder Saigon hierin te kennen. Men vreest dat de U.S.A. zich uit dit gebied zal terugtrekken, bij zover dat het niet onmogelijk zou zijn dat uiteindelijk honderden mil joenen mensen méér onder het kommunistisch juk gaan leven. Dit zou tenslotte de balans in het voor deel van de Roden doen overhellen. Indien de besprekingen in Parijs de Chinezen geen voldoening schenken, is het zeker met uitge sloten dat ernstige incidenten zullen losbreken in Korea. Trouwens maakt men in dit land meer en meer gewag van infiltraties van Noord naar Zuid. Laten we hopen dat onze kijk op de zaken té pessimistisch is. w

Denderklok | 1968 | | pagina 1