2 "DE DENDERKLOK Dhr De Riemaecker - Schrijft mij uw grieven over deze kwestie en ik zal ze aan Edas overmaken. Goedgekeurd met 12 stemmen tegen 1 (dhr De Ville). 7 Goedkeuring begroting 1969 Stedelijke Technische- en Beroepsleergangen. Dhr De Riemaecker geeft lezing der begroting. Dhr Cornelis - Die begroting klopt, maar de aankoop van een draaibank zou in de buitengewone begroting moeten opgenomen worden. Dhr Waltniel - Bijzonder omdat zij in de stads- begroting wordt opgenomen. Dhr Burgemeester - Is nog nooit gebeurd. Dhr Waltniel - Hoeveel leerlingen zijn er Dhr De Jonghe - 63 in de technische afdeling, 62 in de lasafdeling en 5 voor automecanica. Dhr Waltniel - Hoeveel zijn er van die 130 uit Ninove Dhr De Jonghe - Juist kan ik dat nu niet zeggen maar de meesten zijn van buiten de stad. Dhr Waltniel - Ninove springt ook hier in voor de randgemeenten. Dhr Burgemeester - Inderdaad. Dhr Cornelis - Iedere stadsgenoot van deze school kost ons ongeveer 10.000 fr. per jaar. Dhr De Ville - En moesten die van buiten de stad niet meer komen Dhr Cornelis - Ik zoek alleen de prijs van de stad per leerling van de stad. Al deze instellingen zoals kliniek, zwemkom enz... zouden een intercommunaal aspect moeten hebben. Dhr Burgemeester - De Staat zegt de school, niet de stad. Dhr Waltniel - Dat is juist wanneer de Staat dan ook 1000 betoelaagd. Dhr Burgemeester - Zo is het inderdaad. Dhr Waltniel - Is er een verklaring voor het feit dat er meer leerlingen zijn van buiten de stad-' Dhr De Jonghe - Deze hebben misschien meer ambitie. Dhr Burgemeester - In de stad studeert de jeugd meer verder, en op de buiten gaat men vlug ger uit werken. Dhr Cornelis - Vroeger was er hier geen tech nische afdeling in het atheneum en ook geen pro vinciale school. Dhr De Jonghe - Er is inderdaad meer gele genheid voor technisch dagonderwijs. Dhr Waltniel - Hoe is de inrichting voor auto mecanica Dhr De Jonghe - We beschikken over 2 auto's die ons niets gekost hebben, een volledige inrichting sleutels, ontleding batterijen, katrol voor motoren- onderzoek en andere technische apparatuur. Dhr Waltniel - Hoe lang bestaat deze afdeling? Dhr De Jonghe - Van in september. De kosten zijn nu nog ten laste van de stad. Dhr Waltniel - Precies en er wordt voor de tweede maal 50.000 fr. voor inrichting ingeschreven. Dat is toch veel voor uitrusting, te meer dat U ons een flinke interesse voor deze afdeling had voor speld. Dhr De Jonghe - Wij moeten de propaganda nog intenser doorvoeren. Wij zullen met die tweede 50.000 fr. ver klaar komen voor de uitrusting. Dhr Waltniel - Hoeveel leraars Dhr De Jonghe - Eén, het technisch gedeelte wordt ingeschakeld bij de A3-afdeling. Dhr Waltniel - Wanneer wordt die afdeling be toelaagd door de Staat Dhr De Jonghe - Toekomend jaar ais we min stens 5 leerlingen ingeschreven hebben. Dhr Waltniel - Ik zou graag het trucje leren hoe men een auto kan bekomen die niets kost. Dhr De Riemaecker - De mijne wilden ze niet. Dhr De Jonghe - Eén van de twee is hier ach tergebleven. Maar dat is wettelijk geregeld, hoor. Eenparig goedgekeurd met 13 stemmen. 8 Advies begroting 1969 kerkfabrieken Onze Lieve Vrouw en H. Theresia. Dhr De Riemaecker - Voor de O.L. Vrouwekerk zullen we ons nog uit te spreken hebben over de restauratie van de voorgevel. Wij moeten aandringen dat de kerkgangers méér zouden geven om de kerk te ontlasten want in de begroting staat slechts 95.000 fr. voor stoelgeld en 37.000 fr. voor de offerblokken ingeschreven. Dhr Cornelis - Dan moeten we ook naar de kerk beginnen gaan. Dhr Burgemeester - Ze zullen de bijdrage thuis wel komen afhalen. Eenparig goedgekeurd met 13 stemmen. Dhr De Riemaecker - In de St.-Theresiaparochie ontvangt met 28.000 fr. aan stoelgeld en slechts 2.000 fr. voor geldinzamelingen en offerblokken. Ik had vorig jaar gezegd dat ik deze begroting niet meer zou goedkeuren zolang er geen bundel bin nen was voor het herstel van de kerk. Wij hebben een bundel ontvangen, dus ik stem de begroting goed. Eenparig goedgekeurd met 13 stemmen. 9 C O.O. Kasverslag 3e kwartaal. Dhr Secretaris geeft er lezing van. Gunstig advies. 10 C.O.O. Goedkeuring rekening 1967. Dhr Burgemeester geeft er lezing van. Dhr Cornelis - Jaren terug overleed Juffr. Van Der Smissen en stelde een zeker bedrag ter be schikking van het Wezenhuis. Deze beschikking wordt door de testamentuitvoerder betwist omdat er geen Wezenhuis in Ninove meer bestaat, maar vergeet dat de C.O.O. wezen plaatst in daartoe aan gepaste inrichtingen. De rechterlijke uitspraak stel de de testamentuitvoerder in het ongelijk, maar de ze ging in beroep. Mag ik vragen voor deze zaak aan te dringen opdat daar punt kan achter ge plaatst worden. Dhr De Riemaecker - Er waren 2 legaten, een voor de C.O.O. en één voor de kerk. Deze laatste heeft haar legaat getrokken na gerechtelijke tus senkomst. Dhr Burgemeester - Ik heb in deze zaak per soonlijk reeds 2 tot 3 maal aangedrongen, maar de huidige evolutie ken ik niet. Dhr De Riemaecker - Naar aanleiding van de bespreking der dienstrekening 1967 van de C.O.O. - ons ondergeschikt bestuur - is het de plicht voor de schepen van financiën der stad Ninove alarm te luiden. De uitslag 1967 en de analyse ervan brengen immers in het gedrang zowel het COO-beheer, zoals het sinds jaren uitgeoefend wordt, als de COO-poli- tiek zelf die sinds jaren gevolgd wordt. Enkele vaststellingen ter illustratie ervan Een 1e vaststelling. Luidens art. 60 der wet van 10.3.1925 houdende organisatie van de openbare onderstand, gewijzigd en aangevuld bij K.B. nr 93 van 30.11.1939 en de wet van 16.6.1947, moet de rekening der COO overge maakt zijn aan de gemeenteraad vóór de 15 juni volgend op de afsluiting van het dienstjaar. Luidens art. 20 van het K.B. van 20.1.1961 hou dende reglementering over afzonderlijk beheer, in ventaris en boekhouding der gezondheidsinstellin gen van de commissie van openbare onderstand, moet de COO telken jare vergaderen in de laatste quinzaine van februari om de voorlopige rekening van vorig dienstjaar van elke instelling goed te keuren. De rekeningen 1967 der COO en van haar ge zondheidsinstellingen zijn opgemaakt sinds 6.6.1968. Ze werden door de COO slechts goedgekeurd in zitting van 31.10.1968, hetzij dus ongeveer vijf maanden later. Ze werden overgemaakt aan de stad op 6.11.1968 Wij weten zelf bij ervaring dat het niet altijd mogelijk is wettelijk voorgeschreven termijnen ter zake stipt na te leven. Wij stellen echter vast dat terzake, te Ninove, wettelijk voorgeschreven ter mijnen, nooit of nooit in zulke mate, zonder ge gronde reden, overschreden werden. Het feit heeft zijn belang omdat de opmerkin gen die thans gedaan worden geen effekt meer heb ben voor net lopend en bijna verstreken jaar. Een 2e vaststelling. De rekening 1967 wijst uit dat de COO betoe laagd werd met een werkingstoelage van de stad van 3.945.060 met een tussenkomst van de Staat voor een tekort van de verzorgingsinstellingen 2.980.196 Dit maakt een toelagentotaal van fr. 6.925.196 Wij noteren - dat voormeld bedrag het hoogste is dat ooit bereikt werd in de periode vanaf 1947 tot en met 1967: - dat het tweede hoogste geboekte bedrag in één klop met 1.920.196 fr. overtroffen is Een 3e vaststelling. De ventilatie van het tekort van 2.980.196 fr. der verzorgingsinstelling der COO wordt gerubri- keerd als volgt 1.136.535 1. heelkunde 9 inwendige dienst .p 20.094 3. pediatrie 371.055 4. kraaminrichting 1.567.697 5. anesthesie 21.427 6. labo -f 278.559 7. physiothérapie 269.746 8. radiographic -f 67.451 9. operatiekwartier 815.663 10. electrocardiogram 4- 27.384 11. consultaties 266.532 12. geneesmiddelen -f 492.945 We weerhouden twee rubrieken - één deficitaire, die niet aanneembaar is; - één beneficiaire die bij nader toezicht geen en kele reden tot voldoening schenkt. Een deficitaire rubriek het deficiet van 266.532 fr op de consultaties van de geneesheren. Men draaie of men kere het zoals men wil :n geen geval is het aanneembaar dat deze rubricK deficiet mag of kan opleveren. Een benificiaire rubriek de winst van 278.55.9 fr. voor het labo. Een vergelijking tussen de cijfers van de dienstjaarrekeningen 1966 en 1967 brengt aan het licht 1966 ontvangsten 1.148.204 uitgaven 677.464 1967 1.002.596 145.608 724.037 -f 46.573 - winst 470.740 278.559 - 192.181 We noteren en onderlijnen het fenomeen van een stijging der uitgaven, Wij begrijpen dan ook niet dat de COO, on danks zulke anomalie, het aandurfde een kaderwij ziging voor te stellen in deze sector voor de benoe ming van een derde laborante Een 4e vaststelling. Het kader van het personeel werd vastgelegd in het vooruitzicht van de maximale noodwendig heden van de COO en van haar instellingen. Het in die optiek dat de gemeenteraad er met eenpar ig- heid van stemmen zijn goedkeuring aan hechtte. Bij de bezetting van het kader hebben de opeenvolgen de commissies niet het minst rekening gehouden van de gemiddelde actuele behoeften aan personeel. De commissies hebben en kei uiting gegeven aan eén bezorgdheid bijna alle voorziene plaatsen ten spoedigste te bezetten Bij ontstentenis aan juiste gegevens laten wij het aantal verplegend en werkliedenpersoneel thar.s onverlet. Onze aandacht gcat zeer speciaal naar één enkel geval waarmee we vertrouwd zijn het ad ministratief personeel. De COO stelde 8 personeelsleden aan in va< verband voor het beheer van haar bezit, van haar rustoord, van haar gezondheidsinstellingen. Dat pe:- soncel verwerkt jaarlijks, volgens begrotingscijfer, .4 miljoen in ontvangsten en in uitgaven, hetzij - 24 miljoen voor de gewone dienst, - 10 miljoen voor de buitengewone dienst, - 40 miljoen voor de gezondheidsinstellingen. Om de schromelijke overdrijving duidelijk te maken volstaat het erop te wijzen dat de Stad het stelt met 8 personeelsleden in vast verband en 1 hall-time bediende in tijdelijk verband, voor het beneer van haar bezit, voor de burgerlijke stand, militie, pensioenen, rekendienst, ontvangerij, kort om voor het beheer van gans de stad. Het stedelijk administratief personeel - dat wel iswaar met 1 ol 2 eenheden zou moeten vermeerde- ren - verwerkt jaarlijks, volgens begotingscijfer. minimum 150.000.000, hetzij 100 miljoen :n ontvangsten en uitgaven voor de gewone dienst, 58 miljoen in ontvangsten en uitgaven voor de buitengewone dienst. Dei gelijke vaststelling maakt verder kommen- taar overbodig. Een bepaald feit ter illustratie van de mentali teit inzake plaatsbekleding de blijde intrede van een 3e laborante. De afwezigheid voor ziekte van de 2e laborante voor 2-3 weken was de gelegenheid ^ooi de aanstelling - zonder voorkennis aan de ommissie - van een 3e 'aborante voor een termijn van drie maanden 1 Op d.t ogenblik blijft men de uitleg nog steeds verschuldigd wie er een 3e labo rante binnenbracht en tewerkstelde in het labo der verzorgingsinstelling der COO.

Denderklok | 1968 | | pagina 2