j d uwe en via\^2 Raadszitting Tweeënveertigste Jaargang Zaterdag 14 december 1968 VAN 28 NOVEMBER 1968 Drukker - Uitgever PAUL LUYSTERMAN - JACOBS Koepoortstraat 10 - NINOVE Telefoon 327.27 - Postcheckrek. 4786.85 Prijs voor Jaarabonnement 116 fr. Prijs per nummer 3 fr. VERSCHIJNT ELKE ZATERDAG (VERVOLG) Dhr Waltniel - Mijne Heren, - Het lag in onze bedoeling een algemene bespreking van de verkie zing van de COO te verwekken bij de behandeling van de begroting 1969 van deze instelling. Na de uiteenzetting welke wij hebben aanhoord meen ik dat terzelfdertijd de rekening, de bedrijfsreke- ning en de begroting kunnen worden behandeld. Ik moet zeggen dat ik ais woordvoerder van de oppositie niet veel toe te voegen neb aan de gegron de en gestaafde kritiek welke daar even door dhr De Riemaecker werd naar voor gebracht. Evenwel wil ik ons standpunt ter zake klaar en duidelijk verwoorden en bovendien de aandacht vestigen op enkele punten welke door vorige spreker niet wer den behandeld omdat het eenvoudig weg onmoge lijk is volledig te zijn wanneer men even de grie- ventrommel van de COO opent. De medische afdeling kliniek en moederhuis - van de COO is een openbare dienst welke in eerste instantie moet werken voor het algemeen belang, voor de gemeenschap. In dit opzicht kan en mag de rentabiliteit van deze werking uitgedrukt in franks, geen absoluut kriterium zijn. Voor ons mag er een defioiet zijn, vanaf het ogenblik dat dit tekort ver antwoord is en dat de werking deze is waarop men normaal aanspraak mag maken. Toch is het onze taak er voor te zorgen - en speciaal in dit geval - dat het tekort, wanneer er één moet zijn, zo klein mogelijk weze in het kader van een optimaal ren dement voor de gemeenschap. De werking van de C.O.O. is voor de P.V.V.- groep van deze raad een ware bekommernis, omdat wij het gevoel hebben dat noch het ene criterium (goede werking) noch het andere criterium (beper king van het deficiet) worden nagekomen. De te- kortcijfers aangehaald door de Schepen van Finan ciën 3,9 miljoen ten laste van de stad, en 3 mil joen ten laste van de staat, samen 6,9 miljoen - of in één jaar 1,9 miljoen meer dan het hoogste bedrag dat ooit werd bereikt - spreken boekdelen in dit verband. Wanneer men dan weet wat er gebeurt en hoe er gewrerkt wTordt, dan moet men onvermijdelijk tot de vaststelling komen dat er iets is - of beter - dat er vele zaken niet kloppen. Ik zal hier terloops enkele punten aanhalen welke m.i. grondig dienen te worden overwogen. Waarheen met de C.O.O. Moeten wij de huidige medische instelling be houden zoals zij is en waar zij is Dit betekent onder meer dat moet onderzocht worden - of de kliniek en het moederhuis niet moeten geseheiden worden, zowTel wat betreft gebouwen als personeel en administratie, van de ouderlingen-af deling. Het heeft geen zin - en het is geenszins be vorderlijk voor beide afdelingen - beide geinterpe- netreerd voortbestaan zoals thans het geval is; - of de plaats waar deze instelling zich bevindt wel de meest geschikte is. Een medische instelling en een ouderlingentehuis kunnen op betere plaat sen ondergebracht worden dan in een drukke stads straat; - of de werking van de medische afdeling en van ae ouderlingen-afdeling niet moet gezien wor den in samenwerking met andere gemeenten. Dhr De Riemaecker heeft daar even het probleem aan gehaald en cijfers medegedeeld. Ninove mag niet blijven inspringen, ook geldelijk, ten bate van de omliggende gemeenten. Het probleem stelt zich trouwens evenzeer voor in andere openbare dien sten als brandweer, politie, vuilnisdienst, zwem kom enz. Het is niet de eerste maal dat deze problemen hier worden opgeworpen. Telkens werd een grondi ge bespreking beloofd. Wat kwam ervan terecht Niets. - Waar staan we Nergens. Wat erger is, ik hoor daareven dat een ontwer per werd aangesteld door de voorzitter van de COO met als opdracht de plannen van de uitbreiding van de thans bestaande instelling op te stellen. Het was evenwel goed overeengekomen dat vooreerst zou onderzocht worden in welke richting de uitbreiding of de vernieuwing van de medische afdeling zou geschieden. Is de voorzitter van de COO dan zo oppermachtig Het gaat ons niet aan zegt men. Het gaat ons wel aan omdat het de stad is die moet betalen en omdat het de stad is die miljoenen heeft besteed aan de oprichting van een gebouw dat thans afgekeurd werd Wanneer een kontrakt werd afgesloten met een entwerper, dan is de COO en onrechtstreeks de stad, die het tekort van de COO moet aanvullen, gebonden en moet er schade vergoeding worden betaald wanneer deze overeen komst wordt verbroken. Men is overhaastig en voorbarig tewerk gegaan voor wat betreft het aan stellen van de ontwerper, daar waar praktisch nog niets werd gedaan inzake een ernstige studie en onderzoek van wat wij - in het belang van de ge meenschap - in de toekomst moeten doen met deze instellingen. Hei materieel van de C.O.O. Er werd hier meermaals kritiek uitgebracht op de werking van kliniek en moederhuis en op de dokters. Wat heeft men feitelijk gedaan om deze instellingen en de dokters het medisch materieel en de apparatuur ter hand te stellen om degelijk en doeltreffend te werken Niets Enkele cijfers zullen dit trouwens bewijzen. In de bedrijfsrekening van 1967 stellen wij vast dat in dit jaar aan medische uitrusting de belache lijke som van 56.742 fr. werd besteed, namelijk 13.165 fr. voor de afdeling heelkunde, 5.859 fr. voor de afdeling inwendige dienst en 37.718 fr. voor het laboratorium. Op de balans 31.12.1967 biijkt dat de medische uitrusting, met een waarde van 4.687.934 fr. afge schreven is voor een bedrag van 4.174.820 fr. wat ongetwijfeld de sterke veroudering van deze uit rusting" onderlijnt. De buitengewone begroting van de COO voor 1969 voorziet een uitgave van 5.270.000 fr., volledig te financieren met eigen middelen, zonder staats subsidie. Hiervan is op art. 8 verdere uitrusting kliniek amper 300.000 fr. voorzien. Enkele feiten thans De kliniek beschikt nog niet over een draagba re Bucky, toestel dat moet toelaten radiografische opnamen te maken van gekwetsten, zonder dat deze van de draagberrie moeten genomen worden. In een instelling welke uiteraard veel verkeersonge vallen en frakturen te behandelen heeft, is zulks, reden welke voor de hand liggen, een onmisbaar werktuig, tenzij men wil vobrtwerken zoals vóór dertig jaar. De sistoscoop van de kliniek is sedert jaren kapot, zodat een bepaald dokter verplicht ge weest is zich met eigen middelen dergelijk appa raat aan te schaffen om het in deze instelling te gebruiken. Is zulks verantwoord Is het gezond dat bepaalde materieel voor me dische ingrepen gestadig moet getransporteerd wor den van Asse naar Ninove en terug, omdat het eigendom is van de chirurg en het niet in onze instelling aanwezig is Wat moet men denken van het feit dat vier jaar geleden aan alle dokters een lijst werd gevraagd van het benodigd en gewenst materieel. Deze lijsten werden binnengediend, een gevolg werd er even wel niet aan gegeven. Voorbeelden als deze zijn er genoeg. Mijne heren, als wij wensen dat kliniek en moederhuis goed funktioneren dan moeten wij er in de eerste plaats voor zorgen dat deze instellingen voldoende uitgerust zijn en over het materieel en de apparatuur beschikken die de beoefening van een moderne geneeskunde mogelijk maakt. Tot dus ver heeft men dit volledig verwaarloosd. Diegenen welke in feite de touwtjes in de COO in handen houden, dragen hier een zeer zware verantwoorde lijkheid. De verhouding met de dokters. De betrekkingen tussen de COO en het dokters korps blijken allesbehalve te zijn. Aan redenen hiervoor zal het zeker niet ontbreken. Ik wil hier echter twee punten in het bijzonder aanhalen. Ten eerste het probleem van de consultatie vergoedingen. Schepen De Riemaecker heeft aange haald - en zulks blijkt inderdaad uit de bedrijfsre kening - dat de post consultaties aan de C.O.O. 336.032 fr. en amper 69.990 fr. opbrengt, wat leidt tot een deficiet van 266.532 fr. Zulks is onaanvaard baar. De dokters welke consultaties houden in de stedelijke kliniek moeten aan deze instelling de kost terugbetalen. Men heeft ons in de commissie van financiën medegedeeld dat de vergoeding thans tot 240.000 fr. wordt verhoogd. Niet akkoord Geen 240.000 fr. maar 336.032 fr. moet aan de COO wor den terugbetaald. Geen frank meer maar ook geen frank minder. Dat is tcch maar billijk en rechtvaar dig Men moet mij niet komen zeggen dat hierbij op enige weerstand van de dokters zal worden ge- (lees verder op pagina 2) et 6/. ez-in ^aams

Denderklok | 1968 | | pagina 1